Secondary menu

HUSSC

Tennessee Award Winners

Last Published: 03/09/2017

Recognizing Excellence in Nutrition and Physical Activity

HUSSC: SL Awards

Hardin County School District (2/17 - 2/21)

  • East Hardin Elementary School (Bronze)
  • Hardin County High School (Bronze)
  • Hardin County Middle School (Bronze)
  • Northside Elementary School (Bronze)
  • Parris South Elementary School (Bronze)
  • Southside School (Bronze)
  • West Hardin Elementary School (Bronze)

Metropolitan Nashville Public Schools (12/2016–12/2020)

  • A.Z. Kelley Elementary School (Bronze)
  • Alex Green Elementary School (Bronze)
  • Andrew Jackson Elementary School (Bronze)
  • Antioch High School (Bronze)
  • Antioch Middle School (Bronze)
  • Apollo Middle School (Bronze)
  • Bellevue Middle School (Bronze)
  • Brick Church Middle School (Bronze)
  • Buena Vista Enhanced Option School (Bronze)
  • Cameron College Prep (Bronze)
  • Cane Ridge Elementary School (Bronze)
  • Cane Ridge High School (Bronze)
  • Carter Lawrence Elementary School (Bronze)
  • Chadwell Elementary School (Bronze)
  • Charlotte Park Elementary School (Bronze)
  • Cockrill Elementary School (Bronze)
  • Cora Howe Elementary School (Bronze)
  • Crieve Hall Elementary School (Bronze)
  • Dan Mills Elementary School (Bronze)
  • Dodson Elementary School (Bronze)
  • Donelson Middle School (Bronze)
  • Dupont Elementary School (Bronze)
  • Dupont Hadley Middle School (Bronze)
  • Dupont Tyler Middle School (Bronze)
  • Eakin Elementary School (Bronze)
  • Fall-Hamilton Enhanced Option School (Bronze)
  • Gateway Elementary School (Bronze)
  • Glencliff Elementary School (Bronze)
  • Glencliff High School (Bronze)
  • Glendale Elementary School (Bronze)
  • Glenview Elementary School (Bronze)
  • Goodlettsville Elementary School (Bronze)
  • Goodlettsville Middle School (Bronze)
  • Gower Elementary School (Bronze)
  • Gra-Mar Middle School (Bronze)
  • Granbery Elementary School (Bronze)
  • H.G. Hill Middle School (Bronze)
  • Harris Hillman School (Bronze)
  • Henry Maxwell Elementary School (Bronze)
  • Hermitage Elementary School (Bronze)
  • Hillsboro High School (Bronze)
  • Hillwood High School (Bronze)
  • Hull Jackson Montessori (Bronze)
  • Hume-Fogg Academic Magnet School (Bronze)
  • Hunters Lane High School (Bronze)
  • Inglewood Elementary School (Bronze)
  • Isaac Litton Middle School (Bronze)
  • J.E. Moss Elementary School (Bronze)
  • Jere Baxter Middle School (Bronze)
  • Joelton Elementary School (Bronze)
  • Joelton Middle School (Bronze)
  • John B. Whitsitt Elementary (Bronze)
  • John Early Paideia (Bronze)
  • Johnson Alternative Learning Center (Bronze)
  • Julia Green Elementary School (Bronze)
  • Kipp Academy (Bronze)
  • Kipp College Prep (Bronze)
  • Kirkpatrick Elementary School (Bronze)
  • M.L. King Magnet High School (Bronze)
  • Maplewood High School (Bronze)
  • McGavock High School (Bronze)
  • McKissack Middle Prep (Bronze)
  • McMurray Middle School (Bronze)
  • Meigs Academic Magnet School (Bronze)
  • Murrell School (Bronze)
  • Napier Elementary Enhanced Option School (Bronze)
  • Nashville School of the Arts (Bronze)
  • Neelys Bend Middle School (Bronze)
  • Norman Binkley Elementary School (Bronze)
  • Old Center Elementary School (Bronze)
  • Overton High School (Bronze)
  • Paragon Mills Elementary School (Bronze)
  • Park Avenue Enhanced Option Elementary School (Bronze)
  • Pearl Cohn High School (Bronze)
  • Percy Priest Elementary School (Bronze)
  • Robert Churchwell Museum Magnet School (Bronze)
  • Rose Park Middle School (Bronze)
  • Ruby Major Elementary School (Bronze)
  • Stratford High School (Bronze)
  • Stratton Elementary School (Bronze)
  • Sylvan Park Elementary School (Bronze)
  • Thurgood Marshall Middle School (Bronze)
  • Tom Joy Elementary School (Bronze)
  • Tulip Grove Elementary School (Bronze)
  • Tusculum Elementary School (Bronze)
  • Two Rivers Middle School (Bronze)
  • Una Elementary School (Bronze)
  • West End Middle School (Bronze)
  • Westmeade Elementary School (Bronze)
  • Whites Creek High School (Bronze)
  • Wright Middle School (Bronze)

Jackson-Madison County School District (8/16-8/20)

  • I.B. Tigrett Middle School (Bronze)
  • North Side High School (Bronze)
  • Nova Elementary School (Bronze)
  • Pope Elementary School (Bronze)
  • The Montessori School of Bemis (Bronze)
  • West Middle School (Bronze)

Jackson-Madison County Schools (5/16-5/20)

  • Beech Bluff Elementary School (Bronze)
  • Denmark Elementary School (Bronze)
  • Liberty Technology Magnet High School (Bronze)
  • Lincoln Elementary School (Bronze)
  • Madison Academic Magnet High School (Bronze)
  • South Elementary School (Bronze)
  • South Side High School (Bronze)

Dyersburg City School System (2/16 - 2/20)

  • Dyersburg Primary School (Bronze)

Roane County School District (2/16 - 2/20)

  • Bowers Elementary School (Silver)
  • Cherokee Middle School (Silver)
  • Dyllis Springs Elementary School (Silver)
  • Harriman Middle School (Silver)
  • Kingston Elementary School (Silver)
  • Midtown Elementary School (Silver)
  • Midway Elementary School (Silver)
  • Midway Middle School (Silver)
  • Oliver Springs Middle School (Silver)
  • Ridgeview Elementary School (Silver)
  • Rockwood Middle School (Silver)

Huntingdon Special School District (6/15 - 6/19)

  • Huntingdon Middle School (Silver)

HUSSC Awards

Jackson-Madison County Schools (10/14 - 10/18)

  • Alexander Elementary School (Gold)
  • Denmark Elementary School (Gold)
  • Liberty Technology High School (Gold)
  • Lincoln Elementary Magnet School (Gold)
  • Madison Academic High School (Bronze)
  • Malesus Elementary School (Gold)
  • Montessori School of Bemis (Bronze)
  • North Side High School (Silver)
  • Nova Elementary School (Gold)
  • South Elementary School (Silver)
  • South Side High School (Gold)
  • Tigrett Middle School (Gold)

Fort Payne City School District (4/13 – 4/17)

  • Fort Payne Middle School (Bronze)
  • Williams Avenue Elementary School (Bronze)

Hamilton County Department of Education (4/13 – 4/17)

  • Birchwood Elementary School (Silver)
  • Orchard Knob Elementary School (Gold Award of Distinction)

Lexington City School System (3/13 – 3/17)

  • Caywood Elementary School (Silver)
  • Lexington Middle School (Silver)

Cheatham School District (2/13 – 2/17)

  • Cheatham Middle School (Gold)
  • East Cheatham Elementary School (Gold)
  • Pegram Elementary School (Silver)
  • Pleasant View Elementary School (Gold)

Lake County School System (1/13 – 1/17)

  • Lara Kendall Elementary School (Bronze)

Knox County Schools (1/13 – 1/17)

  • Farragut Primary School (Bronze)
  • Gibbs Elementary School (Bronze)
  • Gresham Middle School (Bronze)
  • Halls Middle School (Silver)

Bradford Special School District (1/13 – 1/17)

  • Bradford Elementary School (Bronze)

Cheatham County School District (1/13 – 1/17)

  • Ashland City Elementary School (Gold)
  • Kingston Springs Elementary School (Silver)
  • Sycamore Middle School (Gold)
  • West Cheatham Elementary School (Gold)

Franklin Special School District (1/13 – 1/17)

  • Liberty Elementary School (Gold)

Giles County Schools (12/12 – 12/16)

  • Richland Elementary School (Gold Award of Distinction)

Lawrence County School District (12/12 – 12/16)

  • Ingram Sowell Elementary School (Gold)

Perry County School District (12/12 – 12/16)

  • Linden Middle School (Gold Award of Distinction)

Cheatham County School District (11/12 – 11/16)

  • Harpeth Middle School (Gold)

Clarksville-Montgomery County Schools (11/12 – 11/16)

  • Barkers Mill Elementary School (Silver)
  • Byrns Darden Elementary School (Silver)
  • Glenellen Elementary School (Silver)
  • Hazelwood Elementary School (Silver)
  • Kenwood Elementary School (Silver)
  • Liberty Elementary School (Silver)
  • Minglewood Elementary School (Silver)
  • Northeast Elementary School (Silver)
  • Ringgold Elementary School (Silver)
  • St. Bethlehem Elementary School (Silver)
  • West Creek Elementary School (Silver)

Gibson County Special School District (11/12 – 11/16)

  • Kenton School (Bronze)
  • Spring Hill School (Bronze)

Kingsport City Schools (11/12 – 11/16)

  • John Sevier Middle School (Silver)
  • Ross N. Robinson Middle School (Bronze)

Washington County School District (11/12 – 11/16)

  • Gray School (Bronze)

Weakley County School District (11/12 - 11/16)

  • Gleason School (Silver)

Memphis City Schools (7/12 – 7/16)

  • Brookmeade Elementary School (Bronze)
  • Bruce Elementary School (Bronze)
  • Caldwell-Guthrie Elementary School (Bronze)
  • Oakhaven Elementary School (Bronze)
  • Peabody Elementary School (Bronze)

Greenville City Schools (6/12 – 6/16)

  • Tusculum View Elementary School (Bronze)

Hardin County School District (6/12 – 6/16)

  • East Hardin Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Hardin County Middle School (Gold Award of Distinction)
  • Northside Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Parris South Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Southside School (Gold Award of Distinction)
  • West Hardin Elementary School (Gold Award of Distinction)

Humboldt City Schools (6/12 – 6/16)

  • East End Elementary School (Bronze)

Johnson City Public Schools (6/12 – 6/16)

  • Cherokee Elementary School (Silver)
  • Lake Ridge Elementary School (Bronze)
  • North Side Elementary School (Gold)
  • South Side Elementary School (Silver)
  • Towne Acres Elementary School (Bronze)
  • Woodland Elementary School (Silver)

Kingsport City Schools (6/12 – 6/16)

  • Andrew Johnson Elementary School (Silver)
  • George Washington Elementary School (Bronze)
  • Thomas Jefferson Elementary School (Silver)

Metro-Nashville City Schools (6/12 – 6/16)

  • Amqui Elementary School (Bronze)
  • Bellshire Elementary School (Bronze)
  • Caldwell Enhanced Option (Bronze)
  • Croft Middle School (Bronze)
  • Cumberland Elementary School (Bronze)
  • East Middle School (Bronze)
  • Glengarry Elementary School (Bronze)
  • Glenn Enhanced Option (Bronze)
  • Hattie Cotton Elementary School (Bronze)
  • Haynes Middle School (Bronze)
  • Head Middle Magnet (Bronze)
  • Hickman Elementary School (Bronze)
  • J.T. Moore Middle School (Bronze)
  • Lead Academy Upper (Bronze)
  • Neelys Bend Elementary School (Bronze)
  • Oliver Middle School (Bronze)
  • Robert E. Lillard Design Center (Bronze)
  • Shayne Elementary School (Bronze)
  • Thomas Edison Elementary School (Bronze)
  • Warner Enhanced Option (Bronze)

Oak Ridge School District (6/12 – 6/16)

  • Glenwood Elementary School (Bronze)
  • Linden Elementary School (Bronze)
  • Willow Brook Elementary School (Bronze)
  • Woodland Elementary School (Bronze)

Roane County School District (6/12 – 6/16)

  • Bowers Elementary School (Bronze)
  • Cherokee Middle School (Bronze)
  • Harriman Middle School (Bronze)
  • Kingston Elementary School (Bronze)
  • Midtown Elementary School (Bronze)
  • Midway Elementary School (Bronze)
  • Midway Middle School (Bronze)
  • Oliver Springs Elementary School (Bronze)
  • Ridgeview Elementary School (Bronze)
  • Rockwood Middle School (Bronze)

Clarkville-Montgomery County Schools (5/12 – 5/16)

  • Burt Elementary School (Silver)
  • Cumberland Heights Elementary School (Silver)
  • East Montgomery Elementary School (Bronze)
  • Rossview Elementary School (Bronze)
  • Sango Elementary School (Bronze)
  • Woodlawn elementary School (Silver)

Oak Ridge School District (5/12 – 5/16)

  • Jefferson Middle School (Bronze)
  • Oak Ridge High School (Bronze)
  • Robertsville Middle School (Bronze)

Cumberland County School District (3/12 – 3/16)

  • Crab Orchard Elementary School (Gold)
  • Pine View Elementary School (Gold Award of Distinction)

Monroe County School District (3/12 – 3/16)

  • Coker Creek Elementary School (Silver)
  • Madisonville Intermediate School (Silver)
  • Madisonville Primary School (Silver)
  • Tellico Plains Elementary School (Silver)
  • Vonore Elementary School (Silver)

Kingsport City Schools (1/12 – 1/16)

  • Theodore Roosevelt Elementary School (Silver)

Franklin Special School District (12/11 – 12/15)

  • Franklin Elementary School (Gold)
  • Freedom Intermediate School (Silver)
  • Freedom Middle School (Silver)
  • Johnson Elementary School (Gold)
  • Poplar Grove Elementary School (Bronze)
  • Poplar Grove Middle School (Bronze)

Kingsport City Schools (12/11 – 12/15)

  • Abraham Lincoln Elementary School (Silver)
  • Andrew Jackson Elementary School (Silver)

Metro Nashville Public Schools (12/11 – 12/15)

  • Bordeaux Enhanced Option Elementary School (Bronze)
  • Cole Elementary School (Bronze)
  • Glenview Elementary School (Gold)
  • Harpeth Valley Elementary School (Bronze)
  • Haywood Elementary School (Bronze)
  • I.T. Cresswell Arts Magnet (Bronze)
  • John F. Kennedy Middle School (Bronze)
  • Jones Paideia Elementary School (Bronze)
  • Lakeview Elementary School (Bronze)
  • Lockeland Elementary School (Bronze)
  • Margaret Allen Middle School (Bronze)
  • McGavock Elementary School (Bronze)
  • Pennington Elementary School (Bronze)
  • Rosebank Elementary School (Bronze)
  • Ross Elementary School (Bronze)
  • Shwab Elementary School (Bronze)
  • Stanford Elementary School (Bronze)

Kingsport City Schools (11/11 – 11/15)

  • John Adams Elementary School (Silver)
  • John F. Kennedy Elementary School (Silver)

Metro Nashville Public Schools (11/11 – 11/15)

  • Lead Academy Middle School (Gold)

Monroe County Schools (11/11 – 11/15)

  • Madisonville Middle School (Gold)
  • Rural Vale Elementary School (Gold)
  • Tellico Plains Junior High School (Gold)
  • Vonore Middle School (Gold)

Tullahoma City Schools (11/11 – 11/15)

  • Robert E. Lee School (Gold Award of Distinction)
  • East Lincoln Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Jack T Farrar Elementary School (Gold Award of Distinction)

Franklin Special School District (11/11 – 11/15)

  • Moore Elementary School (Silver)