Secondary menu

HUSSC

Illinois Award Winners

Last Published: 09/05/2018

Recognizing Excellence in Nutrition and Physical Activity

HUSSC: SL Awards

Chicago Public Schools #299 (8/2018 - 8/22)

  • Alexander Hamilton Elementary School (Silver)

Chicago Public School District #299 (12/2017 - 12/2021)

  • Arthur E. Canty Elementary School (Silver)

Chicago Public School District #299 (9/2017 - 9/2021)

  • Namaste Charter School (Gold Award of Distinction)

Paris Community Unit School District #4  (9/2017 - 9/2021)

  • Crestwood Junior High School (Bronze)

Paris Union School District No. 95 (5/2017 - 5/2021)

  • Carolyn Wenz Elementary School (Bronze)
  • Mayo Middle School (Bronze)
  • Memorial Elementary School (Bronze)

River Trails 26 (2/2016 - 2/2020)

  • River Trails Middle School (Bronze)

HUSSC Awards

Chicago Public School District #299 (3/2015 - 3/2019)

  • Hearst Elementary School (Bronze)
  • Josiah Pickard Elementary School (Bronze)
  • William F. Finkl Academy (Silver)

Chicago Public School District #299 (3/2015 - 3/2019)

  • Alexander Graham Elementary School (Bronze)
  • Ariel Community Academy (Bronze)
  • Beulah Shoesmith Elementary School (Silver)
  • Carver Military Academy (Bronze)
  • Charles Kozminski Community Academy (Gold Award of Distinction)
  • Chicago Military Academy at Bronzeville (Bronze)
  • Daniel S. Wentworth Elementary School (Bronze)
  • Dewey School of Excellence (Silver)
  • Dodge Renaissance Academy (Bronze)
  • Donald L. Morrill Math and Science Academy (Gold)
  • Edward H. White Career Academy (Gold)
  • Edwin G. Foreman High School (Gold Award of Distinction)
  • Enrico Tonti Elementary School (Gold)
  • Eugene Field Elementary School (Bronze)
  • Frederick Funston Elementary School (Silver)
  • George M. Pullman Elementary School (Silver)
  • George W. Tilton Elementary School (Silver)
  • Grover Cleveland Elementary School (Silver)
  • Henry Clay Elementary School (Bronze)
  • James B. McPherson Elementary School (Gold)
  • James Monroe Elementary School (Silver)
  • James R. Doolittle Elementary School (Bronze)
  • Jane A. Neil Elementary School (Bronze)
  • Jesse Owens Stem Academy (Silver)
  • John Fiske Elementary School (Silver)
  • John M. Palmer Elementary School (Silver)
  • John T. McCutcheon Elementary School (Bronze)
  • John T. Pirie Fine Arts and Academic Center (Gold)
  • John W. Garvy Elementary School (Bronze)
  • Joshua D. Kershaw Magnet School (Bronze)
  • Joyce Kilmer Elementary School (Bronze)
  • G.D. Kanoon Magnet School (Bronze)
  • Kwame Nkrumah Academy (Silver)
  • Lawndale Community Academy (Silver)
  • Louis Pasteur Elementary School (Gold)
  • Luther Burbank Elementary School (Gold)
  • Marquette Elementary School (Bronze)
  • Mary Lyon Elementary School (Bronze)
  • Michael Faraday Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Nettelhorst Elementary School (Bronze)
  • North Grand High School (Gold Award of Distinction)
  • Oliver Wendell Holmes School (Gold)
  • Orozco Fine Arts & Sciences Elementary School (Bronze)
  • Percy L. Julian High School (Silver)
  • Philip Rogers Elementary School (Bronze)
  • Phoenix Military Academy (Bronze)
  • Richard Yates Elementary School (Gold)
  • Robert L. Grimes Elementary School (Gold)
  • Rudyard Kipling Elementary School (Bronze)
  • Spencer Technology Academy (Gold Award of Distinction)
  • Spry Elementary Community School (Silver)
  • Stephen K. Hayt Elementary School (Bronze)
  • Sumner Math and Science Community Academy (Gold)
  • Telpochcalli Elementary School (Silver)
  • Theodore Herzl Elementary School (Bronze)
  • Walt Disney Magnet School (Bronze)
  • West Park Elementary Academy (Bronze)
  • William H. Brown Elementary School (Silver)
  • William Penn Elementary School (Silver)
  • Willa Cather Elementary School (Silver)

Chicago Public School District #299 (3/2015 - 3/2019)

  • Audubon Elementary School (Bronze)
  • Barry Elementary School (Bronze)
  • George Washington High School (Bronze)
  • Hendricks Elementary Community Academy (Bronze)
  • Inter-American Magnet School (Bronze)
  • James G. Blaine Elementary School (Bronze)
  • Ravenswood Elementary School (Bronze)
  • Wadsworth Elementary School (Bronze)
  • Walter S. Christopher School (Bronze)
  • Wilma Rudolph Learning Center (Bronze)

Chicago Public School District #299  (1/2015 - 1/2019)

  • Abraham Lincoln Elementary School (Bronze)
  • Alice L. Barnard Computer, Math & Science Center (Bronze)
  • Christian Ebinger Elementary School (Bronze)
  • Columbus Elementary School (Bronze)
  • Curie Metro High School (Bronze)
  • Dewitt Clinton Elementary School (Bronze)
  • Dr. Edward Alexander Bouchet International School (Silver)
  • Everett M. Dirksen Elementary School (Bronze)
  • Fuller School of Excellence (Bronze)
  • Goudy Elementary School (Silver)
  • John H. Kinzie Elementary School (Bronze)
  • John J. Pershing Elementary Humanities Magnet School (Bronze)
  • Kellogg Elementary School (Bronze)
  • Kelvyn Park High School (Bronze)
  • Lara Elementary School (Silver)
  • LaSalle II Magnet School (Bronze)
  • Laughlin Falconer Elementary School (Bronze)
  • Little Village Academy (Bronze)
  • Lyman A. Budlong Elementary School (Bronze)
  • Norwood Park Elementary School (Bronze)
  • Phillip Murray Elementary Language Academy (Bronze)
  • Scammon Elementary School (Bronze)
  • Shields Middle School (Bronze)
  • Suder Montessori Magnet School (Bronze)
  • Ted Lenart Regional Gifted Center (Bronze)
  • Thomas Drummond Montessori Magnet School (Bronze)
  • Warren Elementary School (Bronze)
  • William E. Dever Elementary School (Bronze)
  • William Jones College Preparatory High School (Bronze)

Chicago Public School District #299 (1/2015 - 1/2019)

  • Alexander Graham Bell School (Bronze)
  • Beard School (Bronze)
  • Beaubien Elementary School (Bronze)
  • Genevieve Melody Elementary School (Bronze)
  • Horace Greeley Elementary School (Bronze)
  • John C. Dore Elementary School (Bronze)
  • John H. Hamline Elementary School (Bronze)
  • John Hancock College Preparatory High School (Bronze)
  • Joseph Jungman Elementary School (Bronze)
  • New Field Primary School (Bronze)
  • Owen Scholastic Academy (Bronze)
  • Thurgood Marshall Middle School (Bronze)
  • Von Steuben Metropolitan Science Center (Bronze)

East Richland Community Unit District #1 (1/2015 - 1/2019)

  • East Richland High School (Bronze)

Chicago Public School District #299 (12/2014 - 12/2018)

  • Anna R. Langford Community Academy (Bronze)
  • Arthur E. Canty Elementary School (Bronze)
  • Benhard Moos Elementary School (Bronze)
  • Bret Harte Elementary School (Bronze)
  • Brighton Park Elementary School (Bronze)
  • Burley Elementary School (Bronze)
  • Charles Evan Hughes Elementary School (Bronze)
  • Crown Community Academy (Bronze)
  • Daniel J. Corkery School (Bronze)
  • Decatur Classical School (Bronze)
  • Dr. Jorge Prieto Math and Science Academy (Bronze)
  • Evergreen Academy Middle School (Bronze)
  • Frank L. Gillespie Elementary School (Bronze)
  • Gallistel Language Academy (Bronze)
  • George Rogers Clark Elementary School (Bronze)
  • Goethe School (Bronze)
  • Gunsaulus Scholastic Academy (Silver)
  • Hurley Elementary School (Bronze)
  • James Hedges Elementary School (Bronze)
  • James Otis World Language Academy (Bronze)
  • Lionel Hampton School (Bronze)
  • Marcus Garvey Elementary School (Bronze)
  • Maria Saucedo Academy (Bronze)
  • Ole A. Thorp Scholastic Academy (Bronze)
  • Peter Cooper Elementary Dual Language Academy (Bronze)
  • Portage Park School (Bronze)
  • Rachel Carson Elementary School (Bronze)
  • Richard Henry Lee Elementary School (Bronze)
  • Sauganash Elementary School (Bronze)
  • Socorro Sandoval Elementary School (Bronze)
  • West Ridge Elementary School (Bronze)
  • Whittier Elementary School (Bronze)
  • William B. Ogden Elementary School (Bronze)
  • William H. Seward Communication Arts Academy (Bronze)

Crystal Lake School District #47 (12/2014 - 12/2018)

  • Canterbury Elementary School (Bronze)
  • Coventry Elementary School (Bronze)
  • Glacier Ridge Elementary School (Bronze)
  • Indian Prairie Elementary School (Bronze)
  • North Elementary School (Bronze)
  • South Elementary School (Bronze)
  • West Elementary School (Bronze)
  • Woods Creek Elementary School (Bronze)

DHS/Division of Rehabilitation (12/2014 - 12/2018)

  • Illinois School for the Visually Impaired (Silver)

Chicago Public School District #299 (8/2014 - 8/2018)

  • Chicago High School for Agricultural Sciences (Bronze)

Chicago Public School District #299 (7/2014 - 7/2018)

  • Turner-Drew Elementary Language Academy (Bronze)

Chicago Public School District #299 (5/2014 - 5/2018)

  • Ellen Mitchell Elementary School (Silver)
  • Josefa Ortiz de Dominguez Elementary School (Bronze)
  • Tarkington School of Excellence (Silver)

Chicago Public School District #299 (4/2014 - 4/2018)

  • Ambrose Plamondon Elementary School (Gold)
  • Charles Gates Dawes Elementary School (Silver)
  • George B. Swift Specialty School (Silver)
  • Lindholm Math & Science Academy (Bronze)
  • Sarah E. Goode STEM Academy High School (Bronze)
  • Wolfgang A. Mozart Elementary School (Gold)

Chicago Public School District #299 (3/2014 - 3/2018)

  • Bateman Elementary School (Silver)
  • Daniel Boone Elementary School (Bronze)
  • Lorenz Brentano Math and Science Academy (Bronze)
  • Minnie Mars Jamieson Elementary School (Bronze)
  • Prescott Elementary School (Bronze)
  • Talcott Fine Arts and Museum Academy (Silver)

Noble Network of Charter Schools (3/2014 - 3/2018)

  • DRW College Prep (Gold)
  • Golder College Prep (Bronze)

Chicago Public School District #299 (2/2014 - 2/2018)

  • Alfred Nobel Elementary (Gold)
  • Edmond Burke Elementary School (Gold)
  • George B Armstrong School of International Studies (Bronze)
  • John Hay Community Academy (Silver)
  • Mount Greenwood Elementary School (Bronze)
  • Oriole Park Elementary School (Bronze)
  • Thomas J. Waters Elementary School (Bronze)
  • Vaughn Occupational High School (Bronze)
  • Washington D. Smyser Elementary School (Bronze)
  • William Howard Taft High School (Bronze)