Secondary menu

HUSSC

Previous Award Winners

Last Published: 11/23/2015

Recognizing Excellence in Nutrition and Physical Activity

 

 

Alabama

Hoover City School District (10/11 – 10/15)

  • Bluff Park Elementary School (Gold Award of Distinction)

Montgomery County Schools (9/11 – 9/15)

  • Garrett Elementary School (Gold Award of Distinction)

Phenix City Public Schools (9/11 – 9/15)

  • Lakewood Elementary School (Silver)
  • Meadowlane Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Phenix City Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Ridgecrest Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Sherwood Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Westview Elementary School (Gold Award of Distinction)

Chambers County School District (7/11 – 7/15)

  • Five Points Elementary School (Gold)

Sheffield City Schools (7/11 – 7/15)

  • W.A. Threadgill Primary School (Bronze)

Andalusia City School District (6/11 – 6/15)

  • Andalusia Elementary School (Gold Award of Distinction)

Mobile County Public School System (6/11 – 6/15)

  • O'Rourke Elementary School (Silver)

Fort Payne City School District (6/11 – 6/15)

  • Wills Valley Elementary School (Bronze)

Pike County School District (5/11 – 5/15)

  • Pike County Elementary School (Silver)

Geneva County School District (5/11 – 5/15)

  • Geneva County Elementary School (Gold Award of Distinction)

Thomasville City Schools (5/11 – 5/15)

  • Thomasville Elementary School (Gold Award of Distinction)

Talladega County School District (4/11 – 4/15)

  • Munford Elementary School (Gold)

Talladega County School District (3/11 - 3/15)

  • Stemley Road Elementary School (Gold Award of Distinction)

Athens City School District (3/11 - 3/15)

  • Athens Elementary School (Bronze)

Autauga County School District (2/11 - 2/15)

  • Daniel Pratt Elementary School (Silver)

Lee County School District (1/11 - 1/15)

  • Smith Station Elementary School(Gold Award of Distinction)
  • Smith Station Primary School (Gold Award of Distinction)

Sylacauga City Schools (1/11 - 1/15)

  • Nichols Lawson Middle School (Silver)

Lee County District VII (12/10 - 12/14)

  • Beauregard Elementary School (Gold Award of Distinction)

Talladega County Schools (12/10 - 12/14)

  • Sycamore Elementary School (Gold Award of Distinction)

Wilcox County Schools (11/10 - 11/14)

  • F.S. Ervin Elementary School (Gold Award of Distinction)

Talladega County Schools (11/10 - 11/14)

  • Watwood Elementary School (Gold Award of Distinction)

Madison County Schools (9/10 - 9/14)

  • Harvest Elementary School (Gold Award of Distinction)

Talladega County Schools (9/10 - 9/14)

  • B.B. Comer Elementary School (Gold Award of Distinction)

Trussville City School District (9/10 - 9/14)

  • Paine Primary School (Silver)

Homewood City School District (9/10 - 9/14)

  • Edgewood Elementary School (Gold Award of Distinction)

Fayette County School District (9/10 - 9/14)

  • Fayette Elementary School (Gold Award of Distinction)

Lee County District VII (9/10 - 9/14)

  • Sanford Middle School (Gold Award of Distinction)

Hoover City School District (9/10 - 9/14)

  • Deer Valley Elementary School (Silver)
  • Green Valley Elementary School (Gold)
  • Greystone Elementary School (Silver)
  • Gwin Elementary School (Silver)
  • River Chase Elementary School (Gold)
  • Rocky Ridge Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Shades Mountain Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • South Shades Crest Elementary School (Silver)
  • Trace Crossing Elementary School (Gold Award of Distinction)

Talladega County Schools (8/10 - 8/14)

  • Childersburg Elementary School (Gold Award of Distinction)

Boaz City Schools (8/10 - 8/14)

  • Boaz Intermediate School (Gold Award of Distinction)

Guntersville City Schools (8/10 - 8/14)

  • Guntersville Elementary School (Gold Award of Distinction)

Muscle Shoals City Schools (8/10 - 8/14)

  • Highland Park Elementary School (Gold Award of Distinction)

Midfield City Schools (8/10 - 8/14)

  • Midfield Elementary School (Gold Award of Distinction)

Chilton County School District (8/10 - 8/14)

  • Jemison Elementary School (Gold Award of Distinction)

Homewood City School District (8/10 - 8/14)

  • Hall Kent Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Shades Cahaba Elementary School (Gold Award of Distinction)

Jefferson County School District (8/10 - 8/14)

  • North Highland Elementary School (Gold Award of Distinction)

Winfield City School District (8/10 - 8/14)

  • Winfield City Elementary School (Silver)

Marshall County School District (7/10 - 7/14)

  • Union Grove Elementary School (Gold Award of Distinction)

Jefferson County School District (7/10 - 7/14)

  • Clay Elementary School (Gold Award of Distinction)

Shelby County Schools (5/10 - 5/14)

  • Thompson Intermediate School (Gold Award of Distinction)
  • Helena Intermediate School (Gold Award of Distinction)
  • Creek View Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Chelsea Intermediate School (Gold Award of Distinction)
  • Mt. Laurel Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Wilsonville Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Vincent Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Valley Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Shelby Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Helena Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Ilvin Hill Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Chelsea Park Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Oak Mountain Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Calera Elementary School(Gold Award of Distinction)
  • Calera Intermediate/Middle School (Gold Award of Distinction)
  • Montevallo Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Inverness Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Oak Mountain Intermediate School (Gold Award of Distinction)
  • Meadow View Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Valley Intermediate School (Gold Award of Distinction)

Phenix City School District (9/10 - 9/14)

  • Lakewood Elementary School (Bronze)
  • Ridgecrest Elementary School (Bronze)
  • Sherwood Elementary School (Bronze)
  • Westview Elementary School (Bronze)

Geneva County School District (7/10 - 7/14)

  • Geneva County Elementary School (Silver)

  Hoover City Schools (9/07 - 6/10)

  • Bluff Park Elementary School (Gold)  

Madison City Schools (8/08 - 8/10)

  • Heritage Elementary School (Gold)
  • Columbia Elementary School (Gold)
  • Elementary School (Gold)
  • Horizon Elementary School (Gold)
  • Madison Elementary School (Gold)
  • Rainbow Elementary School (Gold)
  • West Madison Elementary School (Gold)

Arizona

Humboldt Unified School District (7/11 – 7/15)

  • Coyote Springs Elementary School (Bronze)
  • Lake Valley Elementary School (Bronze)
  • Mountain View Elementary School (Bronze)

Casa Grande School District (5/11 – 5/15)

  • Cholla Elementary School (Silver)
  • Desert Willow Elementary School (Silver)
  • Evergreen Elementary School (Silver)
  • Ironwood Elementary School (Silver)
  • McCartney Ranch Elementary School (Silver)
  • Mesquite Elementary School (Silver)
  • Palo Verde Elementary School (Silver)
  • Saguaro Elementary School (Silver)

Humboldt Unified School District (9/08 - 9/10)

  • Lake Valley Elementary School (Silver)

Washington Elementary School District (4/07 - 4/09)

  • Arroyo Elementary School (Gold)

Arkansas

Harrisburg School District (6/11 – 6/15)

  • Harrisburg Elementary School (Bronze)

Lavaca School District (6/11 – 6/15)

  • Lavaca Elementary School (Silver)

Lavaca School District (5/11 – 5/15)

  • Lavaca Elementary School (Bronze)

California

Los Angeles Unified School District (10/11 – 10/15)

  • 1st Street Elementary School (Bronze)
  • 2nd Street Elementary School (Bronze)
  • 3rd Street Elementary School (Bronze)
  • 4th Street Elementary School (Bronze)
  • 6th Avenue Elementary School (Bronze)
  • 7th Street Elementary School (Bronze)
  • 10th Street Elementary School (Bronze)
  • 15th Street Elementary School (Bronze)
  • 20th Street Elementary School (Bronze)
  • 24th Street Elementary School (Bronze)
  • 28th Street Elementary School (Bronze)
  • 32nd Street/USC Performing Arts Magnet School (Bronze)
  • 42nd Street Elementary School (Bronze)
  • 49th Street Elementary School (Bronze)
  • 52nd Street Elementary School (Bronze)
  • 54th Street Elementary School (Bronze)
  • 59th Street Elementary School (Bronze)
  • 61st Street Elementary School (Bronze)
  • 66th Street Elementary School (Bronze)
  • 68th Street Elementary School (Bronze)
  • 74th Street Elementary School (Bronze)
  • 75th Street Elementary School (Bronze)
  • 92nd Street Elementary School (Bronze)
  • 93rd Street Elementary School (Bronze)
  • 95th Street Elementary School (Bronze)
  • 96th Street Elementary School (Bronze)
  • 99th Street Elementary School (Bronze)
  • 102nd Street Elementary School (Bronze)
  • 107th Street Elementary School (Bronze)
  • 109th Street Elementary School (Bronze)
  • 112th Street Elementary School (Silver)
  • 116th Street Elementary School (Bronze)
  • 118th Street Elementary School (Bronze)
  • 122nd Street Elementary School (Bronze)
  • 135th Street Elementary School (Bronze)
  • 153rd Street Elementary School (Bronze)
  • 156th Street Elementary School (Bronze)
  • 186th Street Elementary School (Bronze)
  • 232nd Place Elementary School (Bronze)
  • Albion Elementary School (Bronze)
  • Aldama Elementary School (Bronze)
  • Alexandria Elementary School (Bronze)
  • Allesandro Elementary School (Bronze)
  • Alta Loma Elementary School (Bronze)
  • Ambassador School for Global Education School (Bronze)
  • Ambler Elementary School (Bronze)
  • Amestoy Elementary School (Bronze)
  • Anatola Elementary School (Bronze)
  • Andasol Elementary School (Bronze)
  • Angeles Mesa Elementary School (Bronze)
  • Ann Street Elementary School (Bronze)
  • Annalee Elementary School (Bronze)
  • Annandale Elementary School (Bronze)
  • Anton Elementary School (Bronze)
  • Apperson Elementary School (Bronze)
  • Aragon Elementary School (Bronze)
  • Arlington Heights Elementary School (Bronze)
  • Arminta Elementary School (Bronze)
  • Arroyo Seco Museum Science Magnet Elementary School (Bronze)
  • Ascot Elementary School (Bronze)
  • Atwater Elementary School (Bronze)
  • Aurora Elementary School (Bronze)
  • Avalon Gardens Elementary School (Bronze)
  • Bakewell Primary Center (Bronze)
  • Balboa G/HA Magnet School (Bronze)
  • Baldwin Hills Elementary School (Bronze)
  • Bandini Elementary School (Bronze)
  • Banneker Special Education Center (Bronze)
  • Barrett Elementary School (Bronze)
  • Barton Hill Elementary School (Bronze)
  • Bassett Elementary School (Bronze)
  • Beachy Elementary School (Bronze)
  • Beckford Elementary School (Bronze)
  • Beethoven Elementary School (Bronze)
  • Bellingham Elementary School (Bronze)
  • Belvedere Elementary School (Bronze)
  • Bertrand Elementary School (Bronze)
  • Blythe Elementary School (Bronze)
  • Bonita Elementary School (Bronze)
  • Braddock Drive Elementary School (Bronze)
  • Bradley Elementary School (Bronze)
  • Brainard Elementary School (Bronze)
  • Breed Elementary School (Bronze)
  • Brentwood Science Magnet School (Bronze)
  • Bridge Elementary School (Bronze)
  • Bright Elementary School (Bronze)
  • Broad Elementary School (Bronze)
  • Broadacres Elementary School (Bronze)
  • Broadous Elementary School (Bronze)
  • Broadway Elementary School (Bronze)
  • Brockton Elementary School (Silver)
  • Brooklyn Avenue Elementary School (Bronze)
  • Bryson Elementary School (Bronze)
  • Buchanan Elementary School (Bronze)
  • Budlong Elementary School (Bronze)
  • Burbank Elementary School (Bronze)
  • Burton Elementary School (Bronze)
  • Bushnell Way Elementary School (Bronze)
  • Cabrillo Elementary School (Bronze)
  • Cahuenga Elementary School (Bronze)
  • Calabash Elementary School (Bronze)
  • Calahan Elementary School (Bronze)
  • Calvert Elementary School (Bronze)
  • Camellia Elementary School (Bronze)
  • Canfield Elementary School (Bronze)
  • Canoga Park Elementary School (Bronze)
  • Cantara Elementary School (Bronze)
  • Canterbury Elementary School (Bronze)
  • Canyon Elementary School (Bronze)
  • Capistrano Elementary School (Bronze)
  • Caroldale Elementary School (Bronze)
  • Carpenter Elementary School (Bronze)
  • Carson Elementary School (Bronze)
  • Carson-Gore Academy of Environmental Studies (Bronze)
  • Carthay Center Elementary School (Bronze)
  • Castelar Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Castle Heights Elementary School (Bronze)
  • Castlebay Lane Elementary School (Bronze)
  • Catskill Elementary School (Bronze)
  • Central Region Elementary School #16 (Bronze)
  • Century Park Elementary School (Bronze)
  • Chandler Elementary School (Bronze)
  • Chapman Elementary School (Bronze)
  • Charnock Elementary School (Bronze)
  • Chase Elementary School (Bronze)
  • Chatsworth Park Elementary School (Bronze)
  • Chavez Elementary School (Bronze)
  • Cheremoya Elementary School (Bronze)
  • Cienega Elementary School (Bronze)
  • Cimarron Elementary School (Bronze)
  • City Terrace Elementary School (Bronze)
  • Clifford Street Elementary School (Bronze)
  • Clover Elementary School (Bronze)
  • Coeur d'Alene Elementary School (Bronze)
  • Cohasset Elementary School (Bronze)
  • Coldwater Canyon Elementary School (Bronze)
  • Colfax Elementary School (Bronze)
  • Coliseum Elementary School (Bronze)
  • Columbus Avenue Elementary School (Bronze)
  • Commonwealth Elementary School (Bronze)
  • Compton Elementary School (Bronze)
  • Corona Elementary School (Bronze)
  • Cowan Elementary School (Bronze)
  • Crescent Heights Elementary (Bronze)
  • Crestwood Elementary School (Bronze)
  • Dahlia Heights Elementary School (Bronze)
  • Danube Elementary School (Bronze)
  • Darby Elementary School (Bronze)
  • Dayton Heights Elementary School (Bronze)
  • Dearborn Elementary School (Bronze)
  • Del Amo Elementary School (Bronze)
  • Del Olmo Elementary School (Bronze)
  • Delevan Drive Elementary School (Bronze)
  • Dena Elementary School (Bronze)
  • Denker Elementary School (Bronze)
  • Dixie Canyon Elementary School (Bronze)
  • Dolores Elementary School (Bronze)
  • Dominguez Elementary School (Bronze)
  • Dorris Place Elementary School (Bronze)
  • Dr. Theodore T. Alexander, Jr. Science Center (Bronze)
  • Dyer Street Elementary School (Bronze)
  • Eagle Rock Elementary School (Bronze)
  • Eastman Elementary School (Bronze)
  • El Dorado Elementary School (Bronze)
  • El Oro Way Elementary School (Bronze)
  • El Sereno Elementary School (Bronze)
  • Elizabeth Learning Center (Bronze)
  • Elysian Heights Elementary School (Bronze)
  • Emelita Elementary School (Bronze)
  • Enadia Elementary School (Bronze)
  • Encino Elementary School (Bronze)
  • Erwin Elementary School (Bronze)
  • Eshelman Elementary School (Bronze)
  • Esperanza Elementary School (Bronze)
  • Euclid Elementary School (Bronze)
  • Evergreen Avenue Elementary School (Bronze)
  • Fair Elementary School (Bronze)
  • Fairburn Elementary School (Bronze)
  • Farmdale Elementary School (Bronze)
  • Fernangeles Elementary School (Bronze)
  • Figueroa Street Elementary School (Bronze)
  • Fishburn Elementary School (Bronze)
  • Fletcher Drive Elementary (Bronze)
  • Florence Elementary School (Bronze)
  • Ford Boulevard Elementary School (Bronze)
  • Foshay Learning Center (Bronze)
  • Frances Blend Special Education Center (Bronze)
  • Franklin Elementary School (Bronze)
  • Fries Elementary School (Bronze)
  • Fullbright Elementary School (Bronze)
  • Garden Grove Elementary School (Bronze)
  • Gardena Elementary School (Bronze)
  • Garnder Elementary School (Bronze)
  • Garvanza Elementary School (Bronze)
  • Garza Primary Center School (Bronze)
  • Gates Elementary School (Bronze)
  • Gault Elementary School (Bronze)
  • George De La Torre Jr. Elementary School (Bronze)
  • Germain Elementary School (Bronze)
  • Glassell Park Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Gledhill Elementary School (Bronze)
  • Glen Alta Elementary School (Bronze)
  • Glenfeliz Boulevard Elementary School (Bronze)
  • Glenwood Elementary School (Bronze)
  • Graham Elementary School (Bronze)
  • Granada Elementary School (Bronze)
  • Grand View Elementary School (Bronze)
  • Grant Elementary School (Bronze)
  • Grape Street Elementary School (Bronze)
  • Gratts Elementary School (Bronze)
  • Gridley Elementary School (Bronze)
  • Griffin Elementary School (Bronze)
  • Griffith Joyner Elementary School (Bronze)
  • Gulf Elementary School (Bronze)
  • Haddon Elementary School (Bronze)
  • Halldale Elementary School (Bronze)
  • Hamasaki Elementary School (Bronze)
  • Hamlin Elementary School (Bronze)
  • Hancock Park Elementary School (Bronze)
  • Harbor City Elementary School (Bronze)
  • Harding Elementary School (Bronze)
  • Harmony Elementary School (Bronze)
  • Harrison Elementary School (Bronze)
  • Hart Street Elementary School (Bronze)
  • Harvard Elementary School (Bronze)
  • Haskell Elementary School (Bronze)
  • Hawaiian Elementary School (Bronze)
  • Haynes Elementary School (Bronze)
  • Hazeltine Elementary School (Bronze)
  • Heliotrope Elementary School (Bronze)
  • Herrick Elementary School (Bronze)
  • Hesby Oaks Elementary School (Bronze)
  • Hillcrest Drive Elementary School (Bronze)
  • Hillside Elementary School (Bronze)
  • Hobart Boulevard Elementary School (Bronze)
  • Hollywood Primary Center (Bronze)
  • Holmes Elementary School (Bronze)
  • Hooper Elementary School (Bronze)
  • Hoover Elementary School (Bronze)
  • Hope Elementary School (Bronze)
  • Hubbard Elementary School (Bronze)
  • Huerta Elementary School (Bronze)
  • Hughes Elementary School (Bronze)
  • Humphreys Elementary School (Bronze)
  • Huntington Drive Elementary School (Bronze)
  • Huntington Park Elementary School (Bronze)
  • Hyde Park Elementary School (Bronze)
  • Independence Elementary School (Bronze)
  • Ivanhoe Elementary School (Bronze)
  • Jones Elementary School (Bronze)
  • Justice Elementary School (Bronze)
  • Kennedy Elementary School (Bronze)
  • Kenter Canyon Elementary School (Bronze)
  • Kentwood Elementary School (Bronze)
  • Kester Elementary School (Bronze)
  • Kim Elementary School (Bronze)
  • King Junior Elementary School (Bronze)
  • Kingsley Elementary School (Bronze)
  • Kittredge Elementary School (Bronze)
  • Knollwood Elementary School (Bronze)
  • Knox Elementary School (Bronze)
  • Korenstein Elementary School (Bronze)
  • La Salle Elementary School (Bronze)
  • Lake Street Primary School (Bronze)
  • Lanai Road Elementary School (Bronze)
  • Lane Elementary School (Bronze)
  • Langdon Elementary School (Bronze)
  • Lankershim Elementary School (Bronze)
  • Lassen Elementary School (Bronze)
  • Latona Elementary School (Bronze)
  • Laurel Elementary School (Bronze)
  • Leapwood Elementary School (Bronze)
  • Leland Elementary School (Silver)
  • Lemay Elementary School (Bronze)
  • Lexington Avenue Primary Center (Bronze)
  • Liberty Elementary School (Bronze)
  • Ligget Elementary School (Bronze)
  • Lillian Elementary School (Bronze)
  • Limerick Elementary School (Bronze)
  • Lizarraga Elementary School (Bronze)
  • Lockhurst Elementary School (Bronze)
  • Lockwood Elementary School (Bronze)
  • Logan Street Elementary School (Bronze)
  • Loma Vista Elementary School (Bronze)
  • Lomita Math/Science Magnet School (Bronze)
  • Lorena Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Loreto Elementary School (Bronze)
  • Lorne Elementary School (Bronze)
  • Los Angeles Elementary School (Bronze)
  • Los Feliz Elementary School (Bronze)
  • Lovelia Flournoy Elementary School (Bronze)
  • Lowman Special Education Center (Bronze)
  • Loyola Village Elementary School (Bronze)
  • Mack Elementary School (Bronze)
  • Madison Elementary School (Bronze)
  • Magnolia Elementary School (Bronze)
  • Main Street Elementary School (Bronze)
  • Malabar Elementary School (Bronze)
  • Manchester Elementary School (Bronze)
  • Manhattan Elementary School (Bronze)
  • Mar Vista Elementary School (Bronze)
  • Marianna Elementary School (Bronze)
  • Mariposa Elementary School (Bronze)
  • Marlton Elementary School (Bronze)
  • Marques Elementary School (Bronze)
  • Marvin Elementary School (Bronze)
  • Mayall Elementary School (Bronze)
  • Mayberry Elementary School (Bronze)
  • Maywood Elementary School (Bronze)
  • McBride Special Education Center (Bronze)
  • McKinley Elementary School (Bronze)
  • Melrose Elementary School (Bronze)
  • Melvin Elementary School (Bronze)
  • Menlo Elementary School (Bronze)
  • Meyler Elementary School (Bronze)
  • Micheltorena Elementary School (Bronze)
  • Mid-City Magnet School (Bronze)
  • Middleton Elementary School (Bronze)
  • Miles Elementary School (Bronze)
  • Miller Elementary School (Bronze)
  • Miramonte Elementary School (Bronze)
  • Monlux Elementary School (Bronze)
  • Montara Avenue Elementary School (Bronze)
  • Monte Vista Elementary School (Bronze)
  • Morningside Elementary School (Bronze)
  • Mosk Elementary School (Bronze)
  • Mount Washington Elementary School (Bronze)
  • Mountain View Elementary School (Bronze)
  • Multnomah Elementary School (Bronze)
  • Murchison Elementary School (Bronze)
  • Napa Street Elementary School (Bronze)
  • Nestle Elementary School (Bronze)
  • Nevada Elementary School (Bronze)
  • Nevin Elementary School (Bronze)
  • New Open World Academy (Bronze)
  • Newcastle Elementary School (Bronze)
  • Noble Elementary School (Bronze)
  • Normandie Elementary School (Bronze)
  • Normont Elementary School (Bronze)
  • Norwood Elementary School (Bronze)
  • Nueva Vista Elementary School (Bronze)
  • Ochoa Learning Center (Bronze)
  • O'Melveny Elementary School (Bronze)
  • Open Charter Elementary School (Bronze)
  • Osceola Elementary School (Bronze)
  • Overland Elementary School (Bronze)
  • Oxnard Elementary School (Bronze)
  • Pacific Boulevard Elementary School (Bronze)
  • Pacific Palisades Elementary School (Bronze)
  • Palms Elementary School (Bronze)
  • Panorama City Elementary School (Bronze)
  • Park Avenue Elementary School (Bronze)
  • Park Western Elementary School (Bronze)
  • Parks Learning Center School (Bronze)
  • Parmelee Elementary School (Bronze)
  • Parthenia Elementary School (Bronze)
  • Paseo Del Rey Elementary School (Bronze)
  • Perez Special Education Center (Bronze)
  • Pinewood Elementary School (Bronze)
  • Plainview Elementary School (Bronze)
  • Plasencia Elementary School (Bronze)
  • Playa Del Rey Elementary School (Bronze)
  • Plummer Elementary School (Bronze)
  • Point Fermin Elementary School (Bronze)
  • Politi Elementary School (Bronze)
  • Pomelo Elementary School (Bronze)
  • President Elementary School (Bronze)
  • Primary Academy for Success (Bronze)
  • Purchel Elementary School (Silver)
  • Queen Anne Elementary School (Bronze)
  • Ramona Elementary School (Bronze)
  • Ranchito Elementary School (Bronze)
  • Raymond Elementary School (Bronze)
  • Reseda Elementary School (Silver)
  • Richland Elementary School (Bronze)
  • Rio Vista Elementary School (Bronze)
  • Ritter Elementary School (Bronze)
  • Riverside Elementary School (Bronze)
  • Rockdale Elementary School (Bronze)
  • Roscoe Elementary School (Bronze)
  • Roscomare Elementary School (Bronze)
  • Rosemont Elementary School (Bronze)
  • Rosewood Elementary School (Bronze)
  • Rowan Elementary School (Bronze)
  • Russell Elementary School (Bronze)
  • Salvin Special Education Center (Bronze)
  • San Antonio Elementary School (Bronze)
  • San Fernando Elementary School (Bronze)
  • San Gabriel Elementary School (Bronze)
  • San Jose Elementary School (Bronze)
  • San Miguel Elementary School (Bronze)
  • San Pascual Elementary School (Bronze)
  • San Pedro Elementary School (Bronze)
  • Sara Coughlin Elementary School (Bronze)
  • Saticoy Elementary School (Bronze)
  • Saturn Elementary School (Bronze)
  • Selma Elementary School (Bronze)
  • Sendak Elementary School (Bronze)
  • Serrania Elementary School (Bronze)
  • Sharp Elementary School (Bronze)
  • Shenandoah Elementary School (Bronze)
  • Sheridan Street Elementary School (Bronze)
  • Sherman Oaks Elementary School (Bronze)
  • Shirley Elementary School (Bronze)
  • Short Avenue Elementary School (Bronze)
  • Sierra Park Elementary School (Bronze)
  • Sierra Vista Elementary School (Bronze)
  • Solano Elementary School (Bronze)
  • Soto Elementary School (Bronze)
  • South Park Elementary School (Bronze)
  • South Region Elementary #2 (Bronze)
  • South Region Elementary #3 (Bronze)
  • South Region Elementary #7 (Bronze)
  • South Shores Elementary School (Bronze)
  • Stagg Elementary School (Bronze)
  • Stanford Elementary School (Bronze)
  • State Elementary School (Bronze)
  • Sterry Elementary School (Bronze)
  • Stonehurst Elementary School (Bronze)
  • Stoner Elementary School (Bronze)
  • Strathern Elementary School (Bronze)
  • Sunland Elementary School (Bronze)
  • Sunny Brae Elementary School (Bronze)
  • Sunrise Elementary School (Bronze)
  • Superior Elementary School (Bronze)
  • Sylmar Elementary School (Bronze)
  • Sylvan Park Elementary School (Bronze)
  • Taper Elementary School (Bronze)
  • Tarzana Elementary School (Bronze)
  • Telfair Elementary School (Bronze)
  • Toland Way Elementary School (Bronze)
  • Toluca Lake Elementary School (Bronze)
  • Topanga Elementary School (Bronze)
  • Topeka Drive Elementary School (Bronze)
  • Trinity Elementary School (Bronze)
  • Tulsa Elementary School (Bronze)
  • Tweedy Elementary School (Bronze)
  • UCLA Community School (Bronze)
  • Union Elementary School (Bronze)
  • Utah Elementary School (Bronze)
  • Valerio Elementary School (Bronze)
  • Valley Alternative Magnet School (Bronze)
  • Valley Region Elementary School #6 (Bronze)
  • Valley Region Elementary School #8 (Bronze)
  • Valley Region Elementary School #9 (Bronze)
  • Valley Region Elementary School #12 (Bronze)
  • Valley View Elementary School (Bronze)
  • Van Deene Elementary School (Bronze)
  • Van Gogh Elementary School (Bronze)
  • Van Ness Elementary School (Bronze)
  • Van Nuys Elementary School (Bronze)
  • Vanalden Elementary School (Bronze)
  • Vena Elementary School (Bronze)
  • Vermont Elementary School (Bronze)
  • Vernon City Elementary School (Bronze)
  • Victoria Elementary School (Bronze)
  • Victory Elementary School (Bronze)
  • Vine Elementary School (Bronze)
  • Vinedale Elementary School (Bronze)
  • Vintage Math/Science Magnet Elementary School (Bronze)
  • Virginia Road Elementary School (Bronze)
  • Wadsworth Elementary School (Bronze)
  • Walgrove Elementary School (Bronze)
  • Walnut Park Elementary School (Bronze)
  • Warner Elementary School (Bronze)
  • Weemes Elementary School (Bronze)
  • Weigand Elementary School (Bronze)
  • Welby Way Elementary School (Bronze)
  • West Athens Elementary School (Bronze)
  • West Hollywood Elementary School (Bronze)
  • West Vernon Elementary School (Bronze)
  • Western Avenue Elementary School (Bronze)
  • Westminster Elementary School (Bronze)
  • Westport Heights Elementary School (Bronze)
  • Westside Leadership Magnet School (Bronze)
  • Westwood Elementary School (Bronze)
  • White Elementary School (Bronze)
  • White Point Elementary School (Bronze)
  • Wilbur Elementary School (Bronze)
  • Wilmington Park Elementary School (Bronze)
  • Wilshire Crest Elementary School (Bronze)
  • Wilshire Park Elementary School (Bronze)
  • Wilton Place Elementary School (Bronze)
  • Windsor Hills Math-Science-Aerospace Magnet School (Bronze)
  • Winnetka Elementary School (Bronze)
  • Wonderland Elementary School (Bronze)
  • Woodcrest Elementary School (Bronze)
  • Woodlake Elementary School (Bronze)
  • Woodland Hills Elementary School (Bronze)
  • Woodlawn Elementary School (Bronze)

Bakersfield City School District (7/11 – 7/15)

  • Hort Elementary School (Gold Award of Distinction)

Elk Grove Unified School District (7/11 – 7/15)

  • Anna Kirchgater Elementary School (Gold)
  • Arlene Hein Elementary School (Bronze)
  • Arnold Adreani Elementary School (Bronze)
  • Arthur C. Butler Elementary School (Silver)
  • Barbara Comstock Morse Elementary School (Gold)
  • Carroll Elementary School (Bronze)
  • Charles E. Mack Elementary School (Gold)
  • Cosumnes River Elementary School (Bronze)
  • C.W. Dillard Elementary School (Bronze)
  • David Reese Elementary School (Bronze)
  • Edna Batey Elementary School (Bronze)
  • Elitha Donner Elementary School (Silver)
  • Elk Grove Elementary School (Bronze)
  • Elliot Ranch Elementary School (Bronze)
  • Feickert Elementary School (Bronze)
  • Florence Markofer Elementary School (Bronze)
  • Florin Elementary School (Gold)
  • Foulks Ranch Elementary School (Bronze)
  • Franklin Elementary School (Gold)
  • Helen Carr Castello Elementary School (Bronze)
  • Herman Leimbach Elementary School (Gold)
  • Irene B. West Elementary School (Silver)
  • Isabelle Jackson Elementary School (Silver)
  • James A. McKee Elementary School (Bronze)
  • John Ehrhardt Elementary School (Bronze)
  • John Reith Elementary School (Gold)
  • Joseph Sims Elementary School (Bronze)
  • Maeola R. Beitzel Elementary School (Silver)
  • Mary Tsukamoto Elementary School (Gold)
  • Pleasant Grove Elementary School (Bronze)
  • Prairie Elementary School (Gold)
  • Raymond Case Elementary School (Silver)
  • Robert J. Fite Elementary School (Silver)
  • Roy Herburger Elementary School (Silver)
  • Samuel Kennedy Elementary School (Gold)
  • Sierra Enterprise Elementary School (Gold)
  • Stone Lake Elementary School (Bronze)
  • Sunrise Elementary School (Bronze)
  • Union House Elementary School (Gold)

Paradise School District (1/11 – 1/15)

  • Paradise Elementary School (Gold Award of Distinction)

Stanislaus County Office of Education (1/11 – 1/15)

  • Peterson Alternative Center for Education (Gold Award of Distinction)

Shiloh School District (1/11 – 1/15)

  • Shiloh Elementary School (Gold Award of Distinction)

Salida Union School District (1/11 – 1/15)

  • Dena Boer Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Salida Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Sisk Elementary School (Gold Award of Distinction)

El Monte City School District (10/10 – 10/14)

  • Cherrylee Elementary School (Silver)
  • Cleminson Elementary School (Silver)
  • Columbia School (Silver)
  • Cortada Elementary School (Silver)
  • Durfee School (Silver)
  • Gidley School (Silver)
  • Legore School (Silver)
  • New Lexington Elementary School (Silver)
  • Potrero School (Silver)
  • Rio Hondo School (Silver)
  • Rio Vista Elementary School (Silver)
  • Shirpser Elementary School (Silver)
  • Wilkerson Elementary School (Silver)
  • Wright School (Silver)

Monteca Unified School District (3/09 - 2/11)

  • French Camp Elementary School (Gold)
  • Golden West Elementary School (Gold)
  • Joseph Widmer Elementary School (Gold)
  • Joshua Cowell Elementary School (Gold)
  • Lathrop Elementary School (Gold)
  • Lathrop Annex Elementary School (Gold)
  • Stella Brockman Elementary School (Gold)

Colorado

Aurora Public Schools (9/11 – 9/15)

  • Boston K-8 Elementary School (Bronze)
  • Clyde Miller Elementary School (Bronze)
  • Laredo Elementary School (Bronze)
  • Montview Elementary School (Bronze)
  • Paris Elementary School (Bronze)
  • Park Lane Elementary School (Bronze)

Boulder Valley School District (9/11 – 9/15)

  • Bear Creek K-8 School (Bronze)
  • Birch Elementary School (Bronze)
  • Boulder Community School of Integrated Studies (Bronze)
  • Coal Creek Elementary School (Bronze)
  • Columbine Elementary School (Gold)
  • Community Montessori Elementary School (Bronze)
  • Creekside Elementary School (Bronze)
  • Crest View Elementary School (Bronze)
  • Douglass Elementary School (Bronze)
  • Eisenhower Elementary School (Bronze)
  • Emerald Elementary School (Gold)
  • Fireside Elementary School (Bronze)
  • Flatirons Elementary School (Bronze)
  • Foothill Elementary School (Bronze)
  • Heatherwood Elementary School (Bronze)
  • High Peaks Elementary School (Bronze)
  • Kohl Elementary School (Bronze)
  • Lafayette Elementary School (Bronze)
  • Louisville Elementary School (Bronze)
  • Mesa Elementary School (Bronze)
  • Nederland Elementary School (Bronze)
  • Pioneer Bilingual Elementary School (Bronze)
  • Ryan Elementary School (Bronze)
  • Superior Elementary School (Bronze)
  • University Hill Elementary School (Silver)
  • Whittier Elementary School (Bronze)

Charter School Institute (9/11 – 9/15)

  • High Point Academy (Bronze)

National Jewish Health (6/11 – 6/15)

  • Kunsberg School (Gold Award of Distinction)

Thompson School District R2-J (10/10 – 10/14)

  • B.F. Kitchen Elementary School (Gold Award of Distinction)

Denver (9/07 - 6/09)

  • Kunsberg School (Gold)

Connecticut

Ridgefield Public Schools (10/11 – 10/15)

  • Barlow Mountain Elementary School (Bronze)

New London School District (7/11 – 7/15)

  • Bennie Dover Jackson Middle School (Silver)
  • C.B. Jennings Elementary School (Silver)
  • Harbor Elementary School (Silver)
  • Nathan Hale Elementary School (Silver)
  • Regional Multicultural Magnet School (Silver)
  • Winthrop Elementary School (Silver)

Norwalk Public Schools (7/11 – 7/15)

  • Brookside Elementary School (Bronze)

Stamford Public School District (7/11 – 7/15)

  • Davenport Ridge Elementary School (Bronze)
  • Hart Magnet Elementary School (Bronze)
  • Julia A. Stark Elementary School (Bronze)
  • K.T. Murphy Elementary School (Bronze)
  • Newfield Elementary School (Bronze)
  • Northeast Elementary School (Bronze)
  • Rogers International Elementary School (Bronze)
  • Roxbury Elementary School (Bronze)
  • Springdale Elementary School (Bronze)
  • Stillmeadow Elementary School (Bronze)
  • Toquam Magnet Elementary School (Bronze)
  • Westover Magnet Elementary School (Bronze)

Stonington Public School District (7/11 – 7/15)

  • Deans Mill School (Bronze)
  • West Broad Street School (Bronze)
  • West Vine Street School (Bronze)

Weston Public Schools (7/11 – 7/15)

  • Hurlbutt Elementary School (Bronze)

Wilton Public Schools (7/11 – 7/15)

  • Miller-Driscoll School (Bronze)

West Hartford Public School District (7/11 – 7/15)

  • Braeburn Elementary School (Bronze)
  • Bristow Middle School (Bronze)
  • Bugbee Elementary School (Bronze)
  • Charter Oak International Academy (Bronze)
  • Conard High School (Bronze)
  • Duffy Elementary School (Bronze)
  • Edward W. Morley Elementary School (Bronze)
  • Eric G. Norfeldt Elementary School (Bronze)
  • Henry A. Wolcott Elementary School (Bronze)
  • King Philip Middle School (Bronze)
  • Mary Louise Aiken Elementary School (Bronze)
  • Sedgwick Middle School (Bronze)
  • Smith Elementary School (Bronze)
  • Webster Hill Elementary School (Bronze)
  • William Hall High School (Bronze)
  • Whiting Lane Elementary School (Bronze)

Delaware

Red Clay Consolidated School District (12/11 – 12/15)

  • Brandywine Springs School (Bronze)
  • Marbrook Elementary School (Bronze)
  • North Star Elementary School (Bronze)
  • Richey Elementary School (Bronze)

Colonial School District (6/11 – 6/15)

  • Carrie Downie Elementary School (Silver)
  • Castle Hills Elementary School (Silver)
  • Colwyck Elementary School (Silver)
  • Harry O. Eisenberg Elementary School (Silver)
  • Kathleen H. Wilbur Elementary School (Silver)
  • Pleasantville Elementary School (Silver)
  • Southern Elementary School (Silver)
  • Wilmington Manor Elementary School (Silver)

Appoquinimink School District (5/11 – 5/15)

  • Alfred G. Waters Middle School (Bronze)
  • Appoquinimink High School (Bronze)
  • Brick Mill Elementary School (Bronze)
  • Bunker Hill Elementary School (Bronze)
  • Cedar Lane Elementary School (Bronze)
  • Everett Meredith Middle School (Bronze)
  • Louis L. Redding Middle School (Bronze)
  • Middletown High School (Bronze)
  • Olive B. Loss Elementary School (Bronze)
  • Silver Lake Elementary School (Bronze)
  • Townsend Elementary School (Bronze)

Seaford School District (3/11 – 3/15)

  • Blades Elementary School (Silver)
  • Frederick Douglass Elementary School (Silver)
  • Seaford Middle School (Silver)
  • West Seaford Elementary School (Silver)

Colonial School District (5/11 - 5/15)

  • Kathleen H. Wilbur Elementary School (Bronze)

Florida

Santa Rosa County School District (10/11 – 10/15)

  • Gulf Breeze Middle School (Bronze)
  • Sims Middle School (Bronze)

Santa Rosa County School District (7/11 – 7/15)

  • Pea Ridge Elementary School (Silver)

Florida State University Schools, Inc. (6/11 – 6/15)

  • Florida State University School (Bronze)

Santa Rosa County School District (5/09 – 4/11)

  • W. H. Rhodes Elementary School (Silver)

Osceola County School District (9/08 - 9/10)

  • Central Avenue Elementary School (Silver)
  • Reedy Creek Elementary School (Silver)
  • Sunrise Elementary School (Silver)
  • Thacker Avenue Elementary School (Silver)

Brevard County School Board (4/08 - 4/10)

  • Jupiter Elementary School (Silver)

Georgia

Carrollton City Schools (10/11 – 10/15)

  • Carrollton High School (Gold)

Carrollton City Schools (7/11 – 7/15)

  • Carrollton Junior High School (Gold)

Lamar County School System (6/11 – 6/15)

  • Lamar County Primary School (Bronze)

Thomas County School District (6/11 – 6/15)

  • Cross Creek Elementary School (Bronze)
  • Thomas County Middle School (Bronze)

Carrollton City Schools (5/11 – 5/15)

  • Carrollton Elementary School (Gold)

Gordon County School District (8/10 – 8/14)

  • Belwood Elementary School (Bronze)
  • Fairmount Elementary School (Bronze)
  • Red Bud Elementary School (Bronze)
  • Sonoraville Elementary School (Bronze)
  • Tolbert Elementary School (Bronze)
  • W. L. Swain Elementary School (Bronze)

Burke County Public School District (4/09 – 3/11)

  • Blakeney Elementary School (Gold)
  • Sardis-Girard-Alexander Elementary School (Gold)
  • Waynesboro Primary School (Gold)

Jasper County (2/06 - 2/08)

  • Washington Park Elementary School (Silver)

Idaho

Kootenai School District (9/11 – 9/15)

  • Harrison Elementary School (Silver)

Lakeland Joint School District #272 (9/11 – 9/15)

  • Spirit Lake Elementary School (Silver)

Moscow School District (5/11 – 5/15)

  • A.B. McDonald Elementary School (Silver)

Gooding Public School District (9/09 - 8/13)

  • Gooding Elementary School (Gold Award of Distinction)

Gooding Public School District (9/06 - 6/08)

  • Gooding Elementary School (Gold)

Illinois

Chicago Public School District #299 (10/11 – 10/15)

  • Matthew A. Henson Elementary School (Gold)
  • Miriam G. Canter Middle School (Gold)

Chicago Public School District #299 (9/11 - 9/15)

  • Bronzeville Lighthouse Charter School (Gold)
  • Edward Everett Elementary School (Silver)
  • Frederic Chopin Elementary School (Gold)
  • Gale Community Academy (Bronze)

Fairview School District #72 (9/11 - 9/15)

  • Fairview South School (Gold Award of Distinction)

Chicago Public School District #299 (7/11 - 7/15)

  • Edgar Allan Poe Elementary Classical School (Bronze)
  • The Johnson School of Excellence (Gold)
  • Louis Pasteur Elementary School (Silver)
  • Stone Scholastic Academy Elementary School (Bronze)

Chicago Public School District #299 (6/11 - 6/15)

  • Calmeca Academy of Fine Arts and Dual Language(Silver)

CUSD #300 (5/11 – 5/15)

  • Algonquin Lakes Elementary School (Bronze)
  • Dundee Highlands Elementary School (Bronze)
  • Eastview Elementary School (Bronze)
  • Gary D. Wright Elementary School (Bronze)
  • Gilberts Elementary School (Bronze)
  • Hampshire Elementary School (Bronze)
  • Kenneth E. Neubert Elementary School (Bronze)
  • Lake in the Hills Elementary School (Bronze)
  • Liberty Elementary School (Bronze)
  • Lincoln Prairie Elementary School (Bronze)
  • Meadowdale Elementary School (Gold)
  • Parkview Elementary School (Gold)
  • Perry Elementary School (Gold)
  • Sleepy Hollow Elementary School (Bronze)
  • Westfield Community School (Bronze)

Chicago Public School District #299 (5/11 - 5/15)

  • Abraham Lincoln Elementary School (Bronze)
  • Air Force Academy High School (Gold)
  • Ana Roque de Duprey Elementary School (Gold)
  • Asian Human Services/Passages Charter School (Gold)
  • Cyrus H. McCormick Elementary School (Gold)
  • Eli Whitney Elementary School (Silver)
  • Hawthorne Elementary Scholastic Academy (Bronze)
  • Irma C. Ruiz Elementary School (Gold)
  • John C. Burroughs Elementary School (Gold)
  • John Walsh Elementary School (Gold)
  • Jose De Diego Elementary Community Academy (Gold)
  • Madero Middle School (Gold)
  • Manuel Perez Jr. Elementary School (Gold)
  • McAuliffe School (Silver)
  • Nathanael Greene Elementary School (Gold)
  • Rufus M. Hitch Elementary School (Bronze)

Ridgeview CUSD #19 (4/11 - 4/15)

  • Ridgeview Elementary School (Silver)

Evanston/Skokie School District 65 (3/11 - 3/15)

  • Dawes Elementary School (Bronze)
  • Dewey Elementary School (Bronze)
  • Kingsley Elementary School (Bronze)
  • Lincoln Elementary School (Bronze)
  • Lincolnwood Elementary School (Bronze)
  • Oakton Elementary School (Bronze)
  • Orrington Elementary School (Bronze)
  • Martin Luther King Jr. Laboratory School (Bronze)
  • Bessie Rhodes Magnet School (Bronze)
  • Walker Elementary School (Bronze)
  • Washington Elementary School (Bronze)
  • Willard Elementary School (Bronze)

CUSD #303 (3/11 - 3/15)

  • Anderson Elementary School (Bronze)
  • Bell-Graham Elementary School (Bronze)
  • Corron Elementary School (Bronze)
  • Davis Elementary School (Bronze)
  • Ferson Creek Elementary School (Bronze)
  • Fox Ridge Elementary School (Bronze)
  • Richmond Elementary School (Bronze)

CUSD #303 (2/11 - 2/15)

  • Lincoln Elementary School (Bronze)
  • Munhall Elementary School (Bronze)
  • Norton Creek Elementary School (Bronze)
  • Wasco Elementary School (Bronze)
  • Wild Rose Elementary School (Bronze)

CUSD #300 (1/11 - 1/15)

  • Golfview Elementary School (Gold Award of Distinction)

Chicago Public School District #299 (11/10 - 11/14)

  • Namaste Charter School (Gold Award of Distinction)

Chicago Public School District #299 (7/10 - 7/14)

  • Academy for Global Citizenship School (Gold Award of Distinction)

Ridgeview CUSD #19 (12/08 - 11/10)

  • Ridgeview Elementary School (Silver)

Bushnell-Prairie City CUSD #170 (2/09 - 2/11)

  • Bushnell-Prairie City Elementary School (Silver)

Indiana

Brown County Public School District (9/06 - 6/08)

  • Helmsburg Elementary School (Silver)
  • Nashville Elementary School (Silver)
  • Sprunica Elementary School (Silver)
  • Van Buren Elementary School (Silver)

Iowa

Knoxville Community School District (9/11 - 9/15)

  • Knoxville Middle School (Gold Award of Distinction)

St. Augustin School District (9/11 - 9/15)

  • St. Augustin School (Gold Award of Distinction)

Norwalk Community School District (6/11 - 6/15)

  • Don Oviatt Elementary School (Bronze)

Knoxville School District (3/11 - 3/15)

  • Northstar Elementary School (Bronze)

South Hamilton School District (7/10 - 7/14)

  • South Hamilton Elementary School (Silver)

Dubuque Community School District (6/10 - 6/14)

  • Audubon Elementary School (Silver)

Johnston Community School District (6/10 - 6/14)

  • Horizon Elementary School (Bronze)

Knoxville City School District (6/11 - 6/15)

  • Knoxville Middle School (Gold)

St. Augustin School District (5/11 – 5/15)

  • St. Augustin School (Silver)

Melcher-Dallas School District (3/11 - 3/15)

  • Melcher-Dallas Elementary School (Bronze)
  • Melcher-Dallas High School (Bronze)

Knoxville City School District (3/11 - 3/15)

  • Knoxville Middle School (Silver)

Knoxville School District (1/11 - 1/15)

  • Knoxville Middle School (Bronze)

Knoxville County School District (6/08 - 5/10)

  • East Elementary School (Gold)
  • Northstar Elementary School (Gold)
  • West Elementary School (Gold)

St. Matthew School District (8/08 - 8/10)

  • St. Matthew School (Gold)  

Perry Community School District (2/09 - 1/11)

  • Perry Elementary School (Silver)

Kansas

Unified School District #500 (9/11 – 9/15)

  • Banneker Elementary School (Bronze)
  • Frank Rushton Elementary School (Bronze)

Unified School District  #225 (9/11 – 9/15)

  • Fowler Grade School  (Gold Award of Distinction)

Unified School District #244 (9/11 – 9/15)

  • Burlington Elementary School (Bronze)
  • Burlington Middle School (Bronze)

Unified School District #253 (9/11 – 9/15)

  • Logan Elementary School (Bronze)
  • Lowther North Intermediate School (Bronze)
  • Lowther South Intermediate School (Bronze)
  • Riverside Elementary School (Bronze)
  • Village Elementary School (Bronze)
  • Walnut Elementary School (Bronze)
  • William Allen White Elementary School (Bronze)

Unified School District #377 (9/11 – 9/15)

  • Atchinson County Community Elementary School (Silver)
  • Atchinson County Community Junior-Senior High School (Silver)

Salina Public Schools USD #305 (7/11 – 7/15)

  • Grace E. Stewart Elementary School  (Bronze)

Auburn-Washburn Public Schools USD #437 (6/11 - 6/15)

  • Auburn Elementary School (Bronze)
  • Farley Elementary School (Bronze)
  • Indian Hills Elementary School (Bronze)
  • Jay Shideler Elementary School (Bronze)
  • Pauline Central Primary School (Bronze)
  • Pauline South Intermediate School (Bronze)
  • Wanamaker Elementary School (Bronze)
  • Washburn Rural Middle School (Bronze) 

Ulysses School District (6/11 – 6/15)

  • Sullivan Elementary School  (Bronze)

X0776 School District (6/11 – 6/15)

  • St. Peter the Apostle Catholic School  (Silver)

Liberal Public Schools USD #80 (5/11 - 5/15)

  • Cottonwood Intermediate School (Gold)
  • Garfield Elementary School (Gold)
  • Lincoln Elementary School (Gold)
  • MacArthur Elementary School (Gold)
  • McDermott Elementary School (Gold)
  • McKinley Elementary School (Gold)
  • Southlawn Elementary School (Gold)
  • Sunflower Intermediate School (Gold)
  • Washington Elementary School (Gold)

X0679 School District (5/11 – 5/15)

  • St. Anne Catholic School  (Silver)

Seaman Public Schools USD #345 (8/10 - 8/14)

  • Logan Elementary School (Bronze)

Unified School District #374 (4/10 - 3/14)

  • Sublette Elementary School (Silver)

Unified School District #476 (5/11 - 5/15)

  • Copeland Elementary School (Bronze)

  USD #225 (5/11 - 5/15)

  • Fowler Grade School (Gold)

Unified School District #320 (6/09 - 5/11)

  • West Elementary School (Silver)
  • Central Elementary School (Silver)

Unified School District #225 (11/10 - 11/14)

  • Fowler Grade School (Silver)

Unified School District #225 (6/2010 - 6/14)

  • Fowler Grade School (Bronze)

School District #227 (7/06 - 6/11)

  • Jetmore Elementary School (Silver)

Kentucky  

Oldham County School District (5/11 – 5/15)

  • Buckner Elementary School  (Bronze)
  • Camden Station Elementary School (Bronze)
  • Centerfield Elementary School (Bronze)
  • Crestwood Elementary School (Bronze)
  • Goshen Elementary School (Bronze)
  • Harmony Elementary School (Bronze)
  • Kenwood Station Elementary School (Bronze)
  • LaGrange Elementary School (Bronze)
  • Liberty Elementary School (Bronze)
  • Locust Grove Elementary School (Bronze)

Jefferson County School District (1/11 - 1/15)

  • Auburndale Elementary School (Bronze)
  • Audubon Traditional Elementary School (Bronze)
  • Bates Elementary School (Bronze)
  • Blake Elementary School (Bronze)
  • Bloom Elementary School (Bronze)
  • Blue Lick Elementary School (Bronze)
  • Bowen Elementary School (Bronze)
  • Breckinridge/Franklin Elementary School (Bronze)
  • Byck Elementary School (Bronze)
  • Camp Taylor Elementary School (Bronze)
  • Carter Traditional Elementary School (Bronze)
  • Chancey Elementary School (Bronze)
  • Chenoweth Elementary School (Bronze)
  • Cochrane Elementary School (Bronze)
  • Coral Ridge Elementary School (Bronze)
  • Crums Lane Elementary School (Bronze)
  • Dixie Elementary School (Bronze)
  • Dunn Elementary School (Bronze)
  • Eisenhower Elementary School (Bronze)
  • Engelhard Elementary School (Bronze)
  • Fairdale Elementary School (Bronze)
  • Farmer Elementary School (Bronze)
  • Fern Creek Elementary School (Bronze)
  • Field Elementary School (Bronze)
  • Foster Traditional Academy (Bronze)
  • Frayser Elementary School (Bronze)
  • Gilmore Lane Elementary School (Bronze)
  • Greathouse/Shryock Traditional Elementary School (Bronze)
  • Greenwood Elementary School (Bronze)
  • Gutermuth Elementary School (Bronze)
  • Hawthorne Elementary School (Bronze)
  • Hazelwood Elementary School (Bronze)
  • Hite Elementary School (Bronze)
  • Indian Trail Elementary School (Bronze)
  • Jeffersontown Elementary School (Bronze)
  • Johnsontown Road Elementary School (Bronze)
  • Kennedy Montessori Elementary School (Bronze)
  • Kenwood Elementary School (Bronze)
  • Kerrick Elementary School (Bronze)
  • King Elementary School (Bronze)
  • Klondike Lane Elementary School (Bronze)
  • Laukhuf Elementary School (Bronze)
  • Layne Elementary School (Bronze)
  • Lowe Elementary School (Bronze)
  • Luhr Elementary School (Bronze)
  • Maupin Elementary School (Bronze)
  • McFerran Preparatory Academy (Bronze)
  • Medora Elementary School (Bronze)
  • Middletown Elementary School (Bronze)
  • Mill Creek Elementary School (Bronze)
  • Minors Lane Elementary School (Bronze)
  • Norton Elementary School (Bronze)
  • Portland Elementary School (Bronze)
  • Price Elementary School (Bronze)
  • Rangeland Elementary School (Bronze)
  • Roosevelt-Perry Elementary School (Bronze)
  • Rutherford Elementary School (Bronze)
  • Saint Matthews Elementary School (Bronze)
  • Sanders Elementary School (Bronze)
  • Schaffner Traditional Elementary School (Bronze)
  • Semple Elementary School (Bronze)
  • Shacklette Elementary School (Bronze)
  • Shelby Elementary School (Bronze)
  • Slaughter Elementary School (Bronze)
  • Stonestreet Elementary School (Bronze)
  • Stopher Elementary School (Bronze)
  • Trunnell Elementary School (Bronze)
  • Tully Elementary School (Bronze)
  • Watson Lane Elementary School (Bronze)
  • Watterson Elementary School (Bronze)
  • Wellington Elementary School (Bronze)
  • Wheeler Elementary School (Bronze)
  • Wilder Elementary School (Bronze)
  • Wilkerson Elementary School (Bronze)
  • Wilt Elementary School (Bronze)
  • Young Elementary School (Bronze)
  • Zachary Taylor Elementary School (Bronze)

 Boyle County School District (11/09 - 10/11)

  • Perryville Elementary School (Gold)
  • Junction City Elementary School (Gold)
  • Woodlawn Elementary School (Silver)

Scott County School District (11/09 - 10/11)

  • Anne Mason Elementary School (Gold)
  • Eastern Elementary School (Gold)
  • Garth Elementary School (Gold)
  • Northern Elementary School (Gold)
  • Stamping Ground Elementary School (Gold)
  • Western Elementary School (Gold)

Fayette County Public Schools (10/09 - 9/11)

  • Ashland Elementary School (Bronze)
  • Breckinridge Elementary School (Gold)
  • Dixie Elementary School (Gold)
  • Harrison Elementary School (Gold)
  • Millcreek Elementary School (Gold)
  • Sandersville Elementary School (Gold)
  • Tates Creek Elementary School (Gold)
  • William Wells Brown Elementary School (Gold)

Montgomery County School District (9/09 - 8/11)

  • Camargo Elementary School (Gold)
  • Mapleton Elementary School (Gold)
  • Mt. Sterling Elementary School (Gold)

Paducah Public School District (4/09 - 3/11)

  • Clark Elementary School (Gold)
  • McNabb Elementary School (Gold)
  • Morgan Elementary School (Gold)

Fayette County Public Schools (10/09 - 09/11)

  • Southern Elementary School (Bronze)

Scott School District (11/08 - 10/10)

  • Southern Elementary School (Gold)

Warren School District (11/08 - 10/10)

  • Cumberland Trace Elementary School (Gold)

Warren County School District (03/10 - 10/10)

  • Alvaton Elementary School (Gold)
  • Briarwood Elementary School (Gold)
  • Bristow Elementary School (Gold)
  • Lost River Elementary School (Gold)
  • North Warren Elementary School (Gold)
  • Oakland Elementary School (Gold)
  • Plano Elementary School (Gold)
  • Rich Pond Elementary School (Gold)
  • Rockfield Elementary School (Gold)
  • Warren Elementary School (Gold)

Jefferson County Public Schools (09/08 – 09/10)

  • Blake Elementary School (Gold)
  • Breckinridge/Franklin Elementary School (Gold)
  • Cane Run Elementary School (Gold)
  • Fairdale Elementary School (Gold)
  • Hartstern Elementary School (Gold)
  • Johnsontown Road Elementary (Bronze)
  • Klondike Elementary School (Gold)
  • Rangeland Elementary School (Bronze)
  • Sanders Elementary School (Gold)
  • Watterson Elementary School (Bronze)
  • Wheatley Elementary School (Gold)

Fayette County Public Schools (09/08 - 08/10)

  • Arlington Elementary School (Gold)
  • Athens Chilesburg Elementary School (Bronze)
  • Booker T. Washington Academy (Gold)
  • Cassidy Elementary School (Bronze)
  • Deep Springs Elementary School (Gold)
  • Garden Springs Elementary School (Bronze)
  • Glendover Elementary School (Bronze)
  • Julia R. Ewan Elementary School (Gold)
  • Julius Marks Elementary School (Gold)
  • James Lane Allen Elementary School (Gold)
  • Lansdowne Elementary School (Bronze)
  • Mary Todd Elementary School (Gold)
  • Meadowthorpe Elementary School (Bronze)
  • Northern Elementary School (Gold)
  • Picadome Elementary School (Bronze)
  • Russell Cave Elementary School (Gold)
  • Stonewall Elementary School (Bronze)
  • Squires Elementary School (Gold)
  • Veterans Park Elementary School (Bronze)
  • Yates Elementary School (Gold)

LaRue County School District (09/08 - 09/10)

  • Abraham Lincoln Elementary School (Gold)
  • Hodgenville Elementary School (Gold)

Mayfield Independent School District (09/08 - 08/10)

  • Mayfield Elementary (Gold)

Whitley County Schools (09/08 - 09/10)

  • Boston Elementary School (Silver)
  • Oak Grove Elementary School (Silver)
  • Pleasant View Elementary School (Silver)
  • Whitley Central Primary School (Silver)
  • Whitley County Intermediate School (Silver)
  • Whitley East Elementary School (Silver)
  • Whitley North Elementary School (Silver)

Fulton County Public School District (07/08 - 06/10)

  • Fulton County Elementary/Middle School (Gold)

Jefferson County Public Schools (05/08 – 06/10)

  • Atkinson Elementary School (Gold)
  • Auburndale Elementary School (Gold)
  • Bates Elementary School (Bronze)
  • Blake Elementary School (Gold)
  • Blue Lick Elementary School (Gold)
  • Byck Elementary School (Bronze)
  • Camp Taylor Elementary (Gold)
  • Cane Run Elementary School (Gold)
  • Coral Ridge Elementary School (Gold)
  • Carter-Duvall Elementary School (Bronze)
  • Chenoweth Elementary School (Bronze)
  • Cochrane Elementary School (Gold)
  • Crums Lane Elementary School (Gold)
  • Dixie Elementary School (Gold)
  • Eisenhower Elementary School (Gold)
  • Fairdale Elementary School (Gold)
  • Field Elementary School (Bronze)
  • Foster Traditional Academy (Gold)
  • Frayser Elementary School (Gold)
  • Gilmore Lane Elementary School (Gold)
  • Goldsmith Lane Elementary School (Gold)
  • Greenwood Elementary School (Gold)
  • Gutermuth Elementary School (Gold)
  • Hartstern Elementary School (Gold)
  • Hawthorne Elementary School (Bronze)
  • Hazelwood Elementary School (Gold)
  • Indian Trail Elementary School (Gold)
  • Jacob Elementary School (Gold)
  • Jeffersontown Elementary School (Bronze)
  • Kennedy Montessori Elementary School (Bronze)
  • Kenwood School Elementary School (Gold)
  • King Elementary School (Gold)
  • Klondike Lane Elementary School (Gold)
  • Layne Elementary School (Gold)
  • Lincoln Elementary Performing Arts School (Gold)
  • Luhr Elementary School (Gold)
  • Maupin Elementary School (Gold)
  • McFerran Preparatory Academy (Gold)
  • Medora Elementary School (Gold)
  • Middletown Elementary School (Gold)
  • Mill Creek Elementary School (Gold)
  • Minors Lane Elementary School (Gold)
  • Okolona Elementary School (Gold)
  • Phillis Wheatley Elementary School (Gold)
  • Portland Elementary School (Gold)
  • Roosevelt-Perry Elementary School (Gold)
  • Rutherford Elementary School (Gold)
  • Sarah Price Elementary School (Gold)
  • Schaffner Traditional Elementary School (Bronze)
  • Semple Elementary School (Gold)
  • Shacklette Elementary School (Bronze)
  • Shelby Elementary School (Gold)
  • Slaughter Elementary School (Gold)
  • Smyrna Elementary School (Bronze)
  • Stonestreet Elementary School (Bronze)
  • Trunnell Elementary School (Gold)
  • Watson Lane Elementary School (Gold)
  • Wellington Traditional Elementary School (Gold)
  • Wilkerson Traditional Elementary School (Gold)
  • Wilt Elementary School (Gold)
  • Young Elementary School (Gold)

Jefferson County Public Schools (8/07 – 8/09)

  • Engelhard Elementary School (Gold)

Jefferson County Public Schools (8/06 – 8/08)

  • Blake Elementary School (Gold)
  • Breckinridge/Franklin Elementary School (Gold)
  • Cane Run Elementary School (Gold)
  • Fairdale Elementary School (Gold)
  • Hartstern Elementary School (Gold)
  • Johnsontown Road Elementary (Gold)
  • Klondike Lane Elementary School (Gold)
  • Rangeland Elementary School (Gold)
  • Sanders Elementary School (Gold)
  • Watterson Elementary School (Gold)
  • Wheatley Elementary School (Gold)

Fleming County School District (09/07 - 06/09)

  • Ewing Elementary School (Gold)
  • E.P. Ward Elementary School (Gold)
  • Flemingsburg Elementary School (Gold)
  • Hillsboro Elementary School (Gold)

Hardin County School District (09/07 - 06/09)

  • Creekside Elementary School (Gold)
  • G.C. Burkhead Elementary School (Gold)
  • Howevalley Elementary School (Gold)
  • Lakewood Elementary School (Gold)
  • Lincoln Trail Elementary School (Gold)
  • Meadow View Elementary School (Gold)
  • New Highland Elementary School (Gold)
  • Parkway Elementary School (Gold)
  • Rineyville Elementary School (Gold)
  • Vine Grove Elementary School (Gold)
  • Woodland Elementary School (Gold)

Warren County School District (9/07 - 6/09)

  • William H. Natcher Elementary School (Gold)

Scott County Public School District (9/06 - 6/09)

  • Anne Mason Elementary School (Gold)
  • Eastern Elementary School (Gold)
  • Garth Elementary School (Gold)
  • Northern Elementary School (Gold)

Jefferson County Public School District (9/05 - 6/07)

  • Atkinson Elementary School (Gold)
  • Auburndale Elementary School (Gold)
  • Bates Elementary School (Gold)
  • Blue Lick Elementary School (Gold)
  • Byck Elementary School (Gold)
  • Camp Taylor Elementary School (Gold)
  • Chenoweth Elementary School (Gold)
  • Cochrane Elementary School (Gold)
  • Coral Ridge Elementary School (Gold)
  • Crums Lane Elementary School (Gold)
  • Dixie Elementary School (Gold)
  • Eisenhower Elementary School (Gold)
  • Field Elementary School (Gold)
  • Foster Traditional Academy (Gold)
  • Frayser Elementary School (Gold)
  • Gilmore Lane Elementary School (Gold)
  • Goldsmith Lane Elementary School (Gold)
  • Greenwood Elementary School (Gold)
  • Gutermuth Elementary School (Gold)
  • Hazelwood Elementary School (Gold)
  • Indian Trail Elementary School (Gold)
  • Jacob Elementary School (Gold)
  • Kenwood School (Gold)
  • Kerrick Elementary School (Gold)
  • King Elementary School (Gold)
  • Layne Elementary School (Gold)
  • Lincoln Elementary Performing Arts School (Gold)
  • Luhr Elementary School (Gold)
  • Maupin Elementary School (Gold)
  • McFerran Preparatory Academy (Gold)
  • Medora Elementary School (Gold)
  • Mill Creek Elementary School (Gold)
  • Minors Lane Elementary School (Gold)
  • Okolona Elementary School (Gold)
  • Phillis Wheatley Elementary School (Gold)
  • Portland Elementary School (Gold)
  • Roosevelt-Perry Elementary School (Gold)
  • Rutherford Elementary School (Gold)
  • Sarah Price Elementary School (Gold)
  • Semple Elementary School (Gold)
  • Shacklette Elementary School (Gold)
  • Shelby Elementary School (Gold)
  • Slaughter Elementary School (Gold)
  • Trunnell Elementary School (Gold)
  • Watson Lane Elementary School (Gold)
  • Wellington Traditional Elementary School (Gold)
  • Wilkerson Traditional Elementary School (Gold)
  • Wilt Elementary (Gold)
  • Young Elementary School (Gold)

Louisiana

Monroe City Schools (7/11 - 7/15)

  • J. S. Clark Magnet Elementary School (Silver)

Bogalusa City Schools (6/11 - 6/15)

  • Byrd Avenue Elementary School (Gold Award of Distinction)

Natchitoches Parish (6/11 - 6/15)

  • Goldonna Elementary and Junior High School (Silver)

Iberville Parish (6/11 - 6/15)

  • Dorseyville Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • East Iberville Elementary and High School (Gold Award of Distinction)
  • Iberville Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • North Iberville Elementary School (Gold Award of Distinction)

St. Landry Parish (4/11 - 4/15)

  • Grolee Elementary School (Silver)

St. John the Baptist Parish (10/10 - 10/14)

  • Watkins Elementary School (Gold)

West Feliciana Parish (10/10 - 10/14)

  • Bains Lower Elementary School (Silver)

Lafayette Parish (9/10 - 9/14)
    Alice Boucher Elementary School (Bronze)
    Charles Burke Elementary School (Bronze)
    Evangeline Elementary School (Bronze)
    J.W. Faulk Elementary School (Bronze)
    Ernest Gallet Elementary School (Bronze)
    L. Leo Judice Elementary School (Bronze)
    Green T. Lindon Elementary School (Bronze)
    Milton Elementary School (Bronze)
    S.J. Montgomery Elementary School (Bronze)
    Ossun Elementary School (Bronze)
    Woodvale Elementary School (Bronze)

St. Tammany Parish (7/10 - 7/14)

    Abita Springs Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Abney Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Alton Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Bayou Woods Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Boone Ecole Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Brock Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Chahta-Ima Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Covington Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Cypress Cove Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Fifth Ward Jr. High School (Gold Award of Distinction)
    Florida Avenue Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Folsom Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Honey Island Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Lee Road Jr. High School (Gold Award of Distinction)
    Little Pearl Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Lyon Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Madisonville Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Magnolia Trace Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Mandeville Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Marigny Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Pontchartrain Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Riverside Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Sixth Ward Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Whispering Forest Elementary School (Gold Award of Distinction)
    Woodlake Elementary School (Gold Award of Distinction)

Lafayette Parish (9/10 - 9/14)

  • Broadmoor Elementary School (Bronze)
  • Carencro Heights Elementary School (Bronze)
  • Katharine Drexel Elementary School (Bronze)
  • Duson Elementary School (Bronze)
  • Evangeline Elementary School (Bronze)
  • J.W. James Elementary School (Bronze)
  • Live Oak Elementary School (Bronze)
  • Myrtle Place Elementary School (Bronze)
  • Plantation Elementary School (Bronze)
  • Prairie Elementary School (Bronze)
  • Ridge Elementary School (Bronze)
  • Westside Elementary School (Bronze)

St. Tammany Parish (9/06 - 6/08)

  • Abita Springs Elementary School (Gold)
  • Abner Elementary School (Gold)
  • Alton Elementary School (Gold)
  • Bayou Wood Elementary School (Gold)
  • Bonne Ecole Elementary School (Gold)
  • Brock Elementary School (Gold)
  • Chahta-Ima Elementary School (Gold)
  • Cypress Cove Elementary School (Gold)
  • Covington Elementary School (Gold)
  • Fifth Ward Jr. High School (Gold)
  • Florida Avenue Elementary School (Gold)
  • Folsom Elementary School (Gold)
  • Honey Island Elementary School (Gold)
  • Lyon Elementary School (Gold)
  • Mandeville Elementary School (Gold)
  • Lee Road Junior High School (Gold)
  • Madisonville Elementary School (Gold)
  • Magnolia Trace Elementary School (Gold)
  • Mandeville Elementary School (Gold)
  • Pontchartrain Elementary School (Gold)
  • Riverside Elementary School (Gold)
  • Sixth Ward Elementary School (Gold)
  • Whispering Forest Elementary School (Gold)
  • Woodlake Elementary School (Gold)

Baton Rouge Diocese (9/05 - 6/07)

  • St. Francis Xavier School (Gold)
  • St. Isidore Elementary School (Gold)
  • St. Theresa of Avila School (Gold)

St. Tammany Parish (9/04 - 6/06)

  • Cypress Cove Elementary School (Gold)

Maine

Kittery School Department (10/11 - 10/15)

  • Horace Mitchell Primary School (Bronze)
  • Shapleigh School (Bronze)

York School District (10/11 – 10/15)

  • Coastal Ridge Elementary School (Bronze)
  • Village Elementary School (Bronze)

MSAD 51 (7/11 - 7/15)

  • Mabel Wilson School (Bronze)
  • North Yarmouth Memorial School (Bronze)

Scarborough School District (7/11 – 7/15)

  • Benjamin Wentworth Intermediate School (Bronze)
  • Blue Point Primary School (Bronze)
  • Eight Corners Primary School (Bronze)
  • Pleasant Hill Primary School (Bronze)

South  Portland School District (7/11 - 7/15)

  • Dora L. Small Elementary School (Bronze)
  • Frank I. Brown Elementary School (Bronze)
  • Helena Dyer Elementary School (Bronze)
  • James Otis Kaler Elementary School (Bronze)
  • Waldo T. Skillin Elementary School (Bronze)

Westbrook School District (7/11 – 7/15)

  • Canal Elementary School (Bronze)
  • Congin Elementary School (Bronze)
  • Prides Corner Elementary School (Bronze)
  • Saccarappa Elementary School (Bronze)

Yarmouth Maine School District (7/11 – 7/15)

  • William H. Rowe School (Bronze)
  • Yarmouth Elementary School (Bronze)

Boothbay Schools - AOS 98 School District (5/11 – 5/15)

  • Boothbay Region Elementary School (Bronze)
  • Edgecomb Eddy School (Bronze)

Falmouth Public School District (5/11 – 5/15)

  • DW Lunt Elementary School (Bronze)
  • Plummer Motz Elementary School (Bronze)

Lakes Region SAD61 (5/11 – 5/15)

  • Lake Region Middle School (Bronze)
  • Sebago Elementary School (Bronze)
  • Songo Locks School (Bronze)
  • Stevens Brook Elementary School (Bronze)

Portland Public School District (5/11 – 5/15)

  • East End Community School (Bronze)
  • Fred P. Hall Elementary School (Bronze)
  • Howard C. Reiche Elementary School (Bronze)
  • Longfellow Elementary School (Bronze)
  • Nathan Clifford Elementary School (Bronze)
  • Peaks Island Elementary School (Bronze)
  • Presumpscot Elementary School (Bronze)
  • Riverton Elementary School (Bronze)

Regional School Unit 5 (5/11 – 5/15)

  • Mast Landing School (Bronze)
  • Morse Street School (Bronze)

Regional School Unit 52 (6/10 – 6/14)

  • Greene Central School (Silver)
  • Leeds Central School (Silver)
  • Turner Primary School (Silver)
  • Turner Elementary School (Silver)

Maryland

Montgomery County Public Schools (5/11 – 5/15)

  • Ashburton Elementary School (Bronze)
  • Bannockburn Elementary School (Bronze)
  • Lucy Barnsley Elementary School (Bronze)
  • Beall Elementary School (Bronze)
  • Bells Mill Elementary School (Bronze)
  • Belmont Elementary School (Bronze)
  • Bethesda Elementary School (Bronze)
  • Beverly Farms Elementary School (Bronze)
  • Bradley Hills Elementary School (Bronze)
  • Brooke Grove Elementary School (Bronze)
  • Burning Tree Elementary School (Bronze)
  • Candlewood Elementary School (Bronze)
  • Carderock Springs Elementary School (Bronze)
  • Rachel Carson Elementary School (Bronze)
  • Cashell Elementary School (Bronze)
  • Cedar Grove Elementary School (Bronze)
  • Chevy Chase Elementary School (Bronze)
  • Clarksburg Elementary School (Bronze)
  • Clearspring Elementary School (Bronze)
  • Cloverly Elementary School (Bronze)
  • Cold Spring Elementary School (Bronze)
  • College Gardens Elementary School (Bronze)
  • Damascus Elementary School (Bronze)
  • Darnestown Elementary School (Bronze)
  • Diamond Elementary School (Bronze)
  • DuFief Elementary School (Bronze)
  • Fallsmead Elementary School (Bronze)
  • Farmland Elementary School (Bronze)
  • Fields Road Elementary School (Bronze)
  • Flower Valley Elementary School (Bronze)
  • Garret Park Elementary School (Bronze)
  • Germantown Elementary School (Bronze)
  • William B. Gibbs Jr. Elementary School (Bronze)
  • Goshen Elementary School (Bronze)
  • Great Seneca Creek Elementary School (Bronze)
  • Greenwood Elementary School (Bronze)
  • Jones Lane Elementary School (Bronze)
  • Kensington-Parkwood Elementary School (Bronze)
  • Lakewood Elementary School (Bronze)
  • Laytonsville Elementary School (Bronze)
  • Little Bennett Elementary School (Bronze)
  • Luxmanor Elementary School (Bronze)
  • Thurgood Marshall Elementary School (Bronze)
  • Maryvale Elementary School (Bronze)
  • Sparks Matsunaga Elementary School (Bronze)
  • Ronald McNair Elementary School (Bronze)
  • Mill Creek Towne Elementary School (Bronze)
  • Monocacy Elementary School (Bronze)
  • North Chevy Chase Elementary School (Bronze)
  • Oakland Terrace Elementary School (Bronze)
  • Olney Elementary School (Bronze)
  • Piney Branch Elementary School (Bronze)
  • Poolesville Elementary School (Bronze)
  • Potomac Elementary School (Bronze)
  • Sally Ride Elementary School (Bronze)
  • Ritchie Park Elementary School (Bronze)
  • Rock Creek Forest Elementary School (Bronze)
  • Rock Creek Valley Elementary School (Bronze)
  • Lois P. Rockwell Elementary School (Bronze)
  • Rosemary Hills Elementary School (Bronze)
  • Seven Locks Elementary School (Bronze)
  • Sherwood Elementary School (Bronze)
  • Sligo Creek Elementary School (Bronze)
  • Somerset Elementary School (Bronze)
  • Stone Mill Elementary School (Bronze)
  • Stonegate Elementary School (Bronze)
  • Takoma Park Elementary School (Bronze)
  • Travilah Elementary School (Bronze)
  • Waters Landing Elementary School (Bronze)
  • Wayside Elementary School (Bronze)
  • Westbrook Elementary School (Bronze)
  • Westover Elementary School (Bronze)
  • Wood Acres Elementary School (Bronze)
  • Woodfield Elementary School (Bronze)
  • Woodlin Elementary School (Bronze)
  • Wyngate Elementary School (Bronze)

Kent County Public Schools (10/10 – 10/14)

  • Rock Hall Elementary School (Silver)
  • Worton Elementary School (Silver)

Kent County Public Schools (9/10 – 9/14)

  • Millington Elementary School (Bronze)

Montgomery County Public Schools (5/11 – 5/15)

  • Arcola Elementary School (Bronze)
  • Bel Pre Elementary School (Bronze)
  • Broad Acres Elementary School (Bronze)
  • Brookhaven Elementary School (Bronze)
  • Brown Station Elementary School (Bronze)
  • Burnt Mills Elementary School (Bronze)
  • Burtonsville Elementary School (Bronze)
  • Cannon Road Elementary School (Bronze)
  • Clopper Mill Elementary School (Bronze)
  • Daly Elementary School (Bronze)
  • Charles R. Drew Elementary School (Bronze)
  • East Silver Spring Elementary School (Bronze)
  • Fairland Elementary School (Bronze)
  • Flower Hill Elementary School (Bronze)
  • Forest Knolls Elementary School (Bronze)
  • Fox Chapel Elementary School (Bronze)
  • Gaithersburg Elementary School (Bronze)
  • Galway Elementary School (Bronze)
  • Georgian Forest Elementary School (Bronze)
  • Glen Haven Elementary School (Bronze)
  • Glenallen Elementary School (Bronze)
  • Greencastle Elementary School (Bronze)
  • Harmony Hills Elementary School (Bronze)
  • Highland Elementary School (Bronze)
  • Highland View Elementary School (Bronze)
  • Jackson Road Elementary School (Bronze)
  • Kemp Mill Road Elementary School (Bronze)
  • Lake Seneca Elementary School (Bronze)
  • McAuliffe Elementary School (Bronze)
  • Meadow Hall Elementary School (Bronze)
  • Montgomery Knolls Elementary School (Bronze)
  • New Hampshire Estates Elementary School (Bronze)
  • Roscoe Nix Elementary School (Bronze)
  • Oak View Elementary School (Bronze)
  • Page Elementary School (Bronze)
  • Pine Crest Elementary School (Bronze)
  • Resnik Elementary School (Bronze)
  • Rock View Elementary School (Bronze)
  • Rolling Terrace Elementary School (Bronze)
  • Rosemont Elementary School (Bronze)
  • Carl Sandburg Learning Center (Bronze)
  • Sequoyah Elementary School (Bronze)
  • Sargent Shriver Elementary School (Bronze)
  • South Lake Elementary School (Bronze)
  • Stedwick Elementary School (Bronze)
  • Strathmore Elementary School (Bronze)
  • Strawberry Knoll Elementary School (Bronze)
  • Summit Hall Elementary School (Bronze)
  • Twinbrook Elementary School (Bronze)
  • Viers Mill Elementary School (Bronze)
  • Washington Grove Elementary School (Bronze)
  • Watkins Mills Elementary School (Bronze)
  • Weller Road Elementary School (Bronze)
  • Wheaton Woods Elementary School (Bronze)
  • Whetstone Elementary School (Bronze)

Kent County Public Schools (10/10 – 10/14)

  • Henry Highland Garnett Elementary School (Gold)

Montgomery County Schools (9/08 - 8/10)

  • Bel Pre Elementary School (Bronze)
  • Broad Acres Elementary School (Silver)
  • Brookhaven Elementary School (Silver)
  • Brown Station Elementary School (Bronze)
  • Burnt Mills Elementary School (Silver)
  • Burtonsville Elementary School (Bronze)
  • Cannon Road Elementary School (Bronze)
  • Clopper Mill Elementary School (Silver)
  • Cresthaven Elementary School (Silver)
  • Daly Elementary School (Bronze)
  • East Silver Spring Elementary School (Bronze)
  • Flower Hill Elementary School (Bronze)
  • Fox Chapel Elementary School (Bronze)
  • Gaithersburg Elementary School (Silver)
  • Galway Elementary School (Silver)
  • Georgian Forest Elementary School (Bronze)
  • Glen Haven Elementary School (Silver)
  • Glenallan Elementary School (Silver)
  • Greencastle Elementary School (Bronze)
  • Harmony Hills Elementary School (Silver)
  • Highland Elementary School (Silver)
  • Jackson Road Elementary School (Bronze)
  • Kemp Mill Elementary School (Silver)
  • McAuliffe Elementary School (Bronze)
  • Montgomery Knolls Elementary School (Bronze)
  • Oak View Elementary School (Silver)
  • New Hampshire Estates Elementary School (Silver)
  • Page Elementary School (Bronze)
  • Resnik Elementary School (Bronze)
  • Roscoe Nix Elementary School (Silver)
  • Rosemont Elementary School (Bronze)
  • Sargent Shriver Elementary School (Silver)
  • Sequoyah Elementary School (Bronze)
  • South Lake Elementary School (Bronze)
  • Stedwick Elementary School (Bronze)
  • Strathmore Elementary School (Silver)
  • Summit Hall Elementary School (Silver)
  • Twinbrook Elementary School (Silver)
  • Viers Mill Elementary School (Silver)
  • Washington Grove Elementary School (Silver)
  • Watkins Mill High School (Bronze)
  • Weller Road Elementary School (Silver)
  • Wheaton Woods Elementary School (Silver)

Massachusetts

Milton Public Schools (10/11 - 10/15)

  • Pierce Middle School (Bronze)

Bellingham School District (7/11 – 7/15)

  • Clara Macy Elementary School (Bronze)
  • South Elementary School (Bronze)
  • Stall Brook Elementary School (Bronze)

Central Berkshire Regional School District (7/11 – 7/15)

  • Becket Washington School (Bronze)
  • Berkshire Trail Elementary School (Silver)
  • Craneville Elementary School (Bronze)
  • Kittredge Elementary School (Gold)
  • Nessacus Regional Middle School (Bronze)

Lincoln Public Schools (7/11 – 7/15)

  • Lincoln School (Bronze)

Somerville Public School District (8/09 – 7/11)

  • Dr. Albert F. Argenziano School at Lincoln Park (Gold)
  • Arthur D. Healey School (Bronze)
  • West Somerville Neighborhood School (Bronze)

Somerville Public Schools (4/08 - 4/10)

  • Winter Hill Community School (Silver)

Central Berkshire Regional School District (2/07 - 2/09)

  • Becket Washington Elementary School (Gold)
  • Kittredge Elementary School (Gold)

Randolph School District (9/07 - 6/09)

  • Martin E. Young Elementary School (Silver)

Central Berkshire Regional School District (9/06 - 6/09)

  • Hyannis East Elementary School (Gold)

Michigan

Waterford School District (6/11 – 6/15)

  • Donelson Hills Elementary School (Silver)

Waterford School District (5/11 – 5/15)

  • Haviland Elementary School (Bronze)
  • Riverside Elementary School (Bronze)
  • Stepanski Early Childhood Center (Bronze)
  • Waterford Village Elementary School (Bronze)
  • William Austin Burt Elementary School (Bronze)

Lansing Charter School (5/11 - 5/15)

  • Mid Michigan Leadership Academy (Bronze)

Troy Public School District (3/11 - 3/15)

  • Barnard Elementary School (Bronze)
  • Bemis Elementary School (Bronze)
  • Costello Elementary School (Bronze)
  • Hamilton Elementary School (Bronze)
  • Hill Elementary School (Bronze)
  • Leonard Elementary School (Bronze)
  • Martell Elementary School (Bronze)
  • Morse Elementary School (Bronze)
  • Schroeder Elementary School (Bronze)
  • Troy Union Elementary School (Bronze)
  • Wass Elementary School (Bronze)
  • Wattles Elementary School (Bronze)

Coloma Community Schools (3/11 - 3/15)

  • Coloma Middle School (Silver)

Birmingham Public School District (2/11 - 2/15)

  • Beverly Elementary School (Bronze)
  • Bingham Farms Elementary School (Bronze)
  • Greenfield Elementary School (Bronze)
  • Harlan Elementary School (Bronze)
  • Pembroke Elementary School (Bronze)
  • Pierce Elementary School (Bronze)
  • Quarton Elementary School (Bronze)
  • West Maple Elementary School (Bronze)

Hillsdale Community Schools (2/11 - 2/15)

  • Davis Middle School (Gold)

Roscommon Area Public Schools (2/11 - 2/15)

  • Roscommon Middle School (Gold Award of Distinction)

Fowlerville Community Schools (2/11 - 2/15)

  • Fowlerville Junior High School (Bronze)

Okemos Public Schools (10/10 - 10/14)

  • Central Elementary School (Bronze)

Williamston Community Schools (10/10 - 10/14)

  • Explorer Elementary School (Bronze)

Plymouth-Canton Community Schools (10/10 - 10/14)

  •  Dodson Elementary School (Bronze)

Waterford School District (9/10 - 9/14)

  • Carl Sandburg Elementary School (Gold)

Montague School District (9/09 – 8/11)

  • R.R. Oehrli Elementary School (Gold)

Montague School District (5/05 - 4/07)

  • R.R. Oehrli Elementary School (Gold)

Minnesota

Adrian Public Schools (6/10 - 6/14)

  • Adrian Elementary School (Silver)

Independent School District 196, Rosemount, Apple Valley and Eagan (3/10 - 2/14)

  • Cedar Park Elementary School (Silver)
  • Deerwood Elementary School (Silver)
  • Diamond Path Elementary School (Silver)
  • Echo Park Elementary School (Silver)
  • Glacier Hills Elementary School (Silver)
  • Greenleaf Elementary School (Silver)
  • Highland Elementary School (Silver)
  • Northview Elementary School (Silver)
  • Oak Ridge Elementary School (Silver)
  • Parkview Elementary School (Silver)
  • Pinewood Elementary School (Silver)
  • Red Pine Elementary School (Silver)
  • Rosemont Elementary School (Silver)
  • Shannon Park Elementary School (Silver)
  • Southview Elementary School (Silver)
  • Thomas Lake Elementary School (Silver)
  • Westview Elementary School (Silver)
  • Woodland Elementary School (Silver)

Mississippi

Jackson Public School District (3/12 - 3/16)

  • Baker Elementary School (Gold)
  • Bates Elementary School (Gold)
  • Boyd Elementary School (Gold)
  • Bradley Elementary School (Gold)
  • Brown Elementary School (Gold)
  • Casey Elementary School (Gold)
  • Clausell Elementary School (Gold)
  • Dawson Elementary School (Gold)
  • French Elementary School (Gold)
  • Galloway Elementary School (Gold)
  • George Elementary School (Gold)
  • G.N. Smith Elementary School (Gold)
  • Green Elementary School (Gold)
  • John Hopkins Elementary School (Gold)
  • Isable Elementary School (Gold)
  • Johnson Elementary School (Gold)
  • Key Elementary School (Gold)
  • Lake Elementary School (Gold)
  • Lee Elementary School (Gold)
  • Marshall Elementary School (Gold)
  • McLeod Elementary School (Gold)
  • North Jackson Elementary School (Gold)
  • Oak Forest Elementary School (Gold)
  • Pecan Park Elementary School (Gold)
  • Poindexter Elementary School (Gold)
  • Raines Elementary School (Gold)
  • Spann Elementary School (Gold)
  • Sykes Elementary School (Gold)
  • Timberlawn Elementary School (Gold)
  • Van Winkle Elementary School (Gold)
  • Watkins Elementary School (Gold)
  • Wilkins Elementary School (Gold)
  • Woodville Heights Elementary School (Gold)

Columbus Municipal School District (3/11 - 3/15)

  • Franklin Academy Medical Sciences and Wellness Magnet School (Gold Award of Distinction)

Pascagoula School District (3/11 - 3/15)

  • Arlington Elementary School (Bronze)
  • Beach Elementary School (Bronze)
  • Central Elementary School (Bronze)
  • Cherokee Elementary School (Bronze)
  • College Park Elementary School (Bronze)
  • Eastlawn Elementary School (Bronze)
  • Gautier Elementary School (Bronze)
  • Jackson Elementary School (Bronze)
  • Lake Elementary School (Bronze)
  • Martin Bluff Elementary School (Bronze)
  • Singing River Elementary School (Bronze)
  • Colmer Middle School (Bronze)
  • Gautier Middle School (Bronze)
  • Trent Lott 6th Grade Academy (Bronze)
  • Gautier High School (Bronze)
  • Mascagoula High School(Bronze)

Jackson County School District (11/10 - 11/14)

  • St. Martin East Elementary School (Bronze)
  • St. Martin North Elementary School (Bronze)
  • Vancleave Lower Elementary School (Bronze)
  • Vancleave Upper Elementary School (Bronze)
  • East Central Lower Elementary School (Bronze)
  • East Central Upper Elementary School (Bronze)
  • St. Martin High School (Bronze)
  • East Central High School (Bronze)
  • Vancleave High School (Bronze)
  • St. Martin Upper School (Bronze)
  • East Central Middle School (Bronze)
  • Vancleave Middle School (Bronze)
  • St. Martin Middle School (Bronze)

Lamar County School District (10/10 - 10/14)

  • Oak Grove Primary School (Gold Award of Distinction)
  • Purvis Lower Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Purvis Upper Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Purvis Middle School (Gold Award of Distinction)
  • Purvis High School (Gold Award of Distinction)
  • Baxterville School (Gold Award of Distinction)
  • Sumrall Elementary School (Gold)
  • Sumrall Middle School (Gold)
  • Oak Grove Upper Elementary School (Gold)
  • Oak Grove Lower Elementary School (Gold)
  • Oak Grove Middle School (Gold)

Hinds County School District (8/10 - 8/14)

  • Byram Middle School (Gold)

Pontotoc County School District (8/10 - 8/14)

  • North Pontotoc Elementary School (Silver)

Grenada School District (7/10 - 7/14)

  • Grenada Upper Elementary School (Gold)

Petal School District (7/10 - 7/14)

  • Petal Upper Elementary School (Bronze)

Moss Point School District (7/10 - 7/14)

  • Magnolia Junior High School (Silver)

New Albany School District (6/10 - 6/14)

  • New Albany Elementary School (Silver)

Lauderdale County School District (6/10 - 6/14)

  • Northeast Elementary School (Silver)

West Bolivar School District (6/10 - 6/14)

  • West Bolivar Elementary School (Bronze)

Hollandale School District (5/10 - 5/14)

  • Sanders Elementary School (Bronze)

Yazoo City School District (5/10 – 4/14)

  • Webster Street Elementary School (Bronze)

South Pike School District (4/10 - 3/14)

  • Magnolia Elementary School (Bronze)

Coahoma County School District (4/10 - 3/14)

  • Jonestown Elementary School (Bronze)
  • Friars Point Elementary School (Bronze)

Sunflower County School District (4/10 - 3/14)

  • Ruleville Central Elementary School (Bronze)

George County School District (4/10 - 3/14)

  • Rock Creek Elementary School (Bronze)

South Panola School District (2/10 - 1/12)

  • Pope Elementary/Jr. High School (Bronze)

Corinth School District (9/09 - 8/11)

  • West Corinth Elementary School (Gold)
  • East Corinth Elementary School (Gold)
  • South Elementary School (Gold)

Starkville School District (5/09 – 4/11)

  • Sudduth Elementary School (Silver)

Brookhaven School District (11/07 - 11/09)

  • Brookhaven Elementary School (Silver)
  • Lipsey School (Silver)
  • Mamie Martin Elementary (Silver)

Jackson County School District (9/06 - 6/08)

  • East Central Lower Elementary School (Silver)
  • East Central Upper Elementary School (Silver)
  • Vancleave Upper Elementary School (Silver)
  • Vancleave Lower Elementary School (Silver)
  • Vardaman Elementary School (Silver)

Missouri

Nixa Public School District (9/11 - 9/15)

  • Century Elementary School (Bronze)

Hickman Mills C-1 School District (7/11 - 7/15)

  • Burke Elementary School (Bronze)

Joplin Schools (7/11 - 7/15)

  • Cecil Floyd Elementary School (Bronze)
  • Columbia Elementary School (Bronze)
  • Duenweg Elementary School (Bronze)
  • Duquesne Elementary School (Bronze)
  • Eastmorland Elementary School (Bronze)
  • Emerson Elementary School (Bronze)
  • Irving Elementary School (Bronze)
  • Jefferson Elementary School (Bronze)
  • Kelsey Norman Elementary School (Bronze)
  • McKinley Elementary School (Bronze)
  • Royal Height Elementary School (Bronze)
  • Stapleton Elementary School (Bronze)
  • West Central Elementary School (Bronze)

Kansas City Missouri School District (7/11 - 7/15)

  • Gladstone Elementary School (Bronze)
  • John T. Hartman Elementary School (Bronze)

Grain Valley R-5 School District (6/11 - 6/15)

  • Grain Valley North Middle School (Bronze)
  • Grain Valley South Middle School (Bronze)
  • Matthews Elementary School (Bronze)
  • Prairie Branch Elementary School (Bronze)
  • Sni-A-Bar Elementary School (Bronze)
  • Stony Point Elementary School (Bronze)

Jefferson City Public School District (6/11 - 6/15)

  • Belair Elementary School (Silver)
  • Callaway Hills Elementary School (Silver)
  • Cedar Hill Elementary School (Silver)
  • East Elementary School (Silver)
  • Lawson Elementary School (Silver)
  • Moreau Heights Elementary School (Silver)
  • North Elementary School (Silver)
  • Pioneer Trail Elementary School (Silver)
  • South Elementary School (Silver)
  • Thorpe Garden Elementary School (Silver)
  • West Elementary School (Silver)

Nixa Public School District (6/11 - 6/15)

  • High Pointe Elementary School (Bronze)

Rockwood School District (5/11 - 5/15)

  • Chesterfield Elementary School (Silver)

Rockwood School District (3/11 – 3/15)

  • Babler Elementary School (Bronze)
  • Blevins Elementary School (Bronze)
  • Geggie Elementary School (Bronze)
  • Green Pines Elementary School (Bronze)
  • Kehrs Mill Elementary School (Bronze)
  • Pond Elementary School (Bronze)
  • Ridge Meadows Elementary School (Bronze)
  • Stanton Elementary School (Bronze)
  • Uthoff Valley Elementary School (Bronze)
  • West Ridge Elementary School (Bronze)
  • Wild Horse Elementary School (Bronze)
  • Woerther Elementary School (Bronze)

Montana

Bozeman Public Schools #7 (2/10 - 1/12)

  • Morning Star Elementary School (Gold)

School District #9/10 (8/09 - 7/11)

  • Luther Elementary School (Silver)

Bozeman Public Schools #7 (7/09 - 6/11)

  • Whittier Elementary School (Gold)
  • Longfellow School (Bronze)

Bozeman Public Schools #13-G (4/09 - 3/11) 

  • Box Elder Public School (Gold)

Bozeman Public Schools #7 (9/08 - 6/10)

  • Hawthorne School (Gold)

Billings Public Schools-District #2 (9/07 - 6/10)

  • Ponderosa Elementary School (Gold)

Lolo Elementary School District #7 (9/06 - 6/08)

  • Lolo Elementary School (Gold)

G-13 School District (8/07 - 8/09)

  • Box Elder Elementary School (Silver)

Nebraska

Chase County School District (6/11 – 6/15)

  • Palisade Attendance Center (Bronze)
  • Wauneta Attendance Center (Bronze)

Hartington Public School District (6/11 – 6/15)

  • Hartington Public School (Bronze)

District 1 - Lancaster County (5/11 – 5/15)

  • Messiah Lutheran School (Bronze)

New Hampshire

Exeter School District (7/11 - 7/15)

  • Lincoln Street School (Bronze)
  • Main Street School (Bronze)

New Jersey

Boonton Public Schools (9/11 - 9/15)

  • John Hill School (Bronze)
  • School Street School (Bronze)

Long Branch School District (9/11 - 9/15)

  • Long Branch Middle School (Gold Award of Distinction)

Green Brook Township Public Schools (6/11 - 6/15)

  • Irene E. Feldkirchner Elementary School (Bronze)

Manchester Township Schools (3/11 - 3/15)

  • Manchester Township Elementary School (Silver)
  • Ridgeway Elementary School (Silver)
  • Whiting Elementary School (Silver)

 Old Bridge Township Schools (2/11 - 2/15)

  • Carpenter Elementary School (Bronze)
  • Cheesequake Elementary School (Bronze)
  • Cooper Elementary School (Bronze)
  • Grissom Elementary School (Bronze)
  • Madison Park Elementary School (Bronze)
  • McDivitt Elementary School (Bronze)
  • Memorial Elementary School (Bronze)
  • Miller Elementary School (Bronze)
  • Schirra Elementary School (Bronze)
  • Shepard Elementary School (Bronze)
  • Voorhees Elementary School (Bronze)

Old Bridge Township Schools (11/10 - 11/14)

  • Southwood Elementary School (Bronze)

Voorhees Township Schools (10/10 - 10/14)

  • Osage Elementary School (Bronze)

New Mexico

Las Cruces Public Schools (10/11 – 10/15)

  • Alameda Elementary School (Silver)
  • Central Elementary School (Silver)
  • Cesar Chavez Elementary School (Silver)
  • Columbia Elementary School (Silver)
  • Conlee Elementary School (Silver)
  • East Picacho Elementary School (Silver)
  • Fairacres Elementary School (Silver)
  • Hermosa Heights Elementary School (Silver)
  • Highland Elementary School (Silver)
  • Loma Heights Elementary School (Silver)
  • MacArthur Elementary School (Silver)
  • Mesilla Elementary School (Silver)
  • Sonoma Elementary School (Silver)
  • Sunrise Elementary School (Silver)
  • Tombaugh Elementary School (Silver)
  • University Hills Elementary School (Silver)
  • Valley View Elementary School (Silver)
  • White Sands Elementary School (Silver)

New York

Kenmore-Towanda UFSD (7/11 – 7/15)

  • Charles A. Lindbergh Elementary School (Gold)

New York City Public Schools (7/11 – 7/15)

  • Public School 75 - Emily Dickinson School (Bronze)

Roscoe Central School District (7/11 – 7/15)

  • Roscoe Central School (Gold)

Tioga Central School District (5/11 – 5/15)

  • Nichols Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Tioga Elementary School (Gold Award of Distinction)

Hempstead Union Free School District (12/09 – 11/11)

  • Jackson Annex Elementary School (Gold)

Binghamton City School District (9/09 – 8/11)

  • Calvin Coolidge Elementary School (Gold)
  • Benjamin Franklin Elementary School (Gold)
  • Horace Mann Elementary School (Gold)
  • MacArthur Elementary School (Gold)
  • Theodore Roosevelt Elementary School (Gold)
  • Woodrow Wilson Elementary School (Gold)

Akron Central School District (4/07 - 4/09)

  • Akron Elementary School (Gold)

Copiague Public Schools (8/08 - 7/10)

  • Susan E. Wiley Elementary School (Gold)

Copiague Union Free School District (12/08 - 11/10)

  • Deauville Gardens Elementary School (Gold)
  • Great Neck Road Elementary School (Gold)

North Carolina

Charlotte-Mecklenburg Schools (9/11 – 9/15)

  • Ardrey Kell High School (Bronze)
  • McKee Road Elementary School (Bronze)

Chapel Hill - Carrboro City School District (9/11 – 9/15)

  • Carrboro Elementary School (Bronze)
  • Ephesus Road Elementary School (Bronze)
  • Estes Hills Elementary School (Bronze)
  • Frank Porter Graham Elementary School (Bronze)
  • Glenwood Elementary School (Bronze)
  • McDougle Elementary School (Bronze)
  • Morris Grove Elementary School (Bronze)
  • Rashkis Elementary School (Bronze)
  • Mary Scroggs Elementary School (Bronze)
  • Seawell Elementary School (Bronze)

Guilford County Schools (2/11 – 2/15)

  • Oak Ridge Elementary School (Bronze)

Thomasville City School District (12/09 – 11/11)

  • Thomasville Primary School (Gold)

Craven County Schools (9/08 - 8/10)

  • Bend Quinn Elementary School (Gold)
  • Bridgeton Elementary School (Gold)
  • Oaks Road Elementary School (Gold)
  • Havelock Elementary School (Gold)

North Dakota

North Border School District #100 (9/11 - 9/15)

  • Neche Elementary School (Gold Award of Distinction)

Medina School District (9/11 - 9/15)

  • Medina Elementary School (Bronze)

Morton County (9/11 - 9/15)

  • ND Youth Correctional Center - Marmot High School (Gold Award of Distinction)

Adams School District #128 (7/11 - 7/15)

  • Adams-Edmore Elementary School (Silver)

Valley City Public Schools (7/11 - 7/15)

  • Jefferson Elementary School (Silver)
  • Washington Elementary School (Silver)

Grand Forks Public Schools (5/11 - 5/15)

  • Ben Franklin Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Carl Ben Eielson Elementary School (Gold Award of Distinction) 
  • Century Elementary School (Gold Award of Distinction) 
  • Kelly Elementary School (Gold Award of Distinction) 
  • Lake Agassiz Elementary School (Gold Award of Distinction) 
  • Lewis & Clark Elementary School (Gold Award of Distinction) 
  • Viking Elementary School (Gold Award of Distinction) 
  • West Elementary School (Gold Award of Distinction) 
  • Wilder Elementary School (Gold Award of Distinction) 
  • Winship Elementary School (Gold Award of Distinction) 

Lone Tree No. 6 School District (5/11 - 5/15)

  • Golva Elementary School (Gold Award of Distinction)

United #7 School District (12/10 - 12/14)

  • Burlington Des Lacs Elementary School (Gold Award of Distinction)

Grand Forks Public Schools (7/10 - 7/14)

  • Phoenix Elementary School (Gold Award of Distinction)

Valley City Public Schools (5/11 - 5/15)

  • Jefferson Elementary School (Bronze)
  • Washington Elementary School (Bronze)

West Fargo School District (6/09 - 5/11)

  • Eastwood Elementary School (Gold)

Elgin School District #49 (4/09 - 3/11)

  • Elgin/New Leipzig Elementary School (Silver)

Valley City Public School District (6/08 – 6/10)

  • Jefferson Elementary School (Gold)
  • Washington Elementary School (Gold)

Ward County (2/07 - 2/09)

  • Burlinton-DesLacs Elementary School (Gold)

Lone Tree No. 6 School District (9/08 - 9/10)

  • Golva Elementary School (Gold)

Ohio

Loveland City Schools (5/11 - 5/15)

  • Loveland Intermediate School (Bronze)

Orange School District (5/11 - 5/15)

  • Gross Schechter Day School (Gold Award of Distinction)

Hudson City School District (4/11 - 4/15)

  • Ellsworth Hills Elementary School (Bronze)
  • Evamere Elementary School (Bronze)
  • McDowell Elementary School (Bronze)

Kettering City School District (3/11 - 3/15)

  • Beavertown Elementary School (Silver)
  • Greenmont Elementary School (Silver)
  • Indian Riffle Elementary School (Silver)
  • John F. Kennedy Elementary School (Silver)
  • Kettering Middle School (Silver)
  • Oakview Elementary School (Silver)
  • Orchard Park Elementary School (Silver)
  • Southdale Elementary School (Silver)
  • Van Buren Middle School (Silver)
  • J.E. Prass Elementary School (Bronze)

Kettering City Schools (9/08 - 9/10)

  • Beavertown School (Bronze)
  • Greenmont Elementary (Silver)
  • Indian Riffle Elementary School (Silver)
  • J.E. Prass Elementary School (Bronze)
  • J.F. Kennedy Elementary (Silver)
  • Moraine Meadows Elementary (Silver)
  • Oakview School (Bronze)

 Orange Public School District (2/06 - 2/09)

  • Gross Schechter Day School (Gold)

Oklahoma

Shawnee School District (6/09 - 5/11)

  • Horace Mann Elementary School (Gold)
  • Jefferson Elementary School (Gold)
  • Will Rodgers Elementary School (Gold)

Moss Public Schools (1/06 - 1/09)

  • Moss Elementary School (Gold) 

Oregon

Willamina School District (9/09 - 8/13)

  • Willamina Elementary School (Silver)

Willamina School District (9/09 - 8/13)

  • Willamina Elementary School (Silver)

Pennsylvania

Loveland City Schools (5/11 - 5/15)

  • Loveland Intermediate School (Bronze)

Orange School District (5/11 - 5/15)

  • Gross Schechter Day School (Gold Award of Distinction)

Hudson City School District (4/11 - 4/15)

  • Ellsworth Hills Elementary School (Bronze)
  • Evamere Elementary School (Bronze)
  • McDowell Elementary School (Bronze)

Kettering City School District (3/11 - 3/15)

  • Beavertown Elementary School (Silver)
  • Greenmont Elementary School (Silver)
  • Indian Riffle Elementary School (Silver)
  • John F. Kennedy Elementary School (Silver)
  • Kettering Middle School (Silver)
  • Oakview Elementary School (Silver)
  • Orchard Park Elementary School (Silver)
  • Southdale Elementary School (Silver)
  • Van Buren Middle School (Silver)
  • J.E. Prass Elementary School (Bronze)

Williamsport Area School District (4/11 - 4/15)

  • Andrew Jackson Elementary School (Silver)
  • Phillip Sheridan Elementary School (Silver)
  • Thaddeus Stevens Elementary School (Silver)
  • Round Hills Elementary School (Bronze)

North Pocono School District (2/11 - 2/15)

  • Jefferson Elementary School (Bronze)
  • Moscow Elementary School (Bronze)

North Pocono School District (1/11 - 1/15)

  • North Pocono Intermediate School (Bronze)

Marion Center Area School District (10/07 - 10/09)

  • Canoe Grant Elementary School (Gold)

Rhode Island

Tiverton School District (7/11 - 7/15)

  • Fort Barton Elementary School (Bronze)

Pawtucket School District (11/10 - 11/14)

  • Potter Burns Elementary School (Bronze)
  • Fallon Elementary School (Bronze)
  • Nathaniel Greene Elementary School (Bronze)
  • Winters Elementary School (Bronze)
  • Little Elementary School (Bronze)
  • Curtis Elementary School (Bronze)
  • Baldwin Elementary School (Bronze)
  • Varieur Elementary School (Bronze)

Pawtucket School District (4/09 - 3/11)

  • Cunningham Elementary School (Gold)
  • Curvin McCabe School (Gold)

South Carolina

Anderson School District Three (7/11 - 7/15)

  • Flat Rock Elementary School (Bronze)
  • Iva Elementary School (Bronze)
  • Starr Elementary School (Bronze)

Anderson School District Two (7/11 - 7/15)

  • Belton Elementary School (Bronze)
  • Honea Path Elementary School (Bronze)
  • Marshall Primary School (Bronze)
  • Wright Elementary School (Bronze)

Beaufort County School District (6/11 – 6/15)

  • Battery Creek High School (Bronze)
  • Beaufort Elementary School (Bronze)
  • Beaufort Middle School (Bronze)
  • Beaufort High School (Bronze)
  • Bluffton Elementary School (Bronze)
  • Bluffton Middle School (Bronze)
  • Bluffton High School (Bronze)
  • Broad River Elementary School (Bronze)
  • Coosa Elementary School (Bronze)
  • H.E. McCracken Middle School (Bronze)
  • Hilton Head Island Elementary School (Bronze)
  • Hilton Head Island Middle School (Bronze)
  • Hilton Head Island High School (Bronze)
  • Hilton Head Island School for the Creative Arts (Bronze)
  • Joseph S. Shanklin Elementary School (Gold)
  • Lady's Island Elementary School (Bronze)
  • Lady's Island Middle School (Bronze)
  • Michael C. Riley Elementary School (Bronze)
  • Mossy Oaks Elementary School (Silver)
  • Okatie Elementary School (Bronze)
  • Port Royal Elementary School (Silver)
  • Pritchardville Elementary School (Bronze)
  • Red Cedar Elementary School (Bronze)
  • Robert Smalls Middle School (Bronze)
  • St. Helena Elementary School (Bronze)
  • Shell Point Elementary School (Gold)
  • Whale Branch Elementary School (Bronze)
  • Whale Branch Middle School (Bronze)
  • Whale Branch Early College High School (Bronze)

Horry County School District (6/11 – 6/15)

  • Lakewood Elementary School (Bronze)

District 5 of Lexington and Richland Counties (5/11 - 5/15)

  • Ballentine Elementary School (Bronze)
  • Chapin Elementary School (Silver)
  • Dutch Fork Elementary School (Silver)
  • Harbison West Elementary School (Silver)
  • H.E. Corley Elementary School (Silver)
  • Irmo Elementary School (Silver)
  • Lake Murray Elementary School (Bronze)
  • Leaphart Elementary School (Silver)
  • Nursery Road Elementary School (Silver)
  • Oak Pointe Elementary School (Bronze)
  • River Springs Elementary School (Bronze)
  • Seven Oaks Elementary School (Bronze)

Lexington County School District Three (2/11 – 2/15)

  • Batesburg-Leesville Elementary School (Bronze)
  • Batesburg-Leesville Primary School (Silver)

Spartanburg School District Five (7/10 – 7/14)

  • Wellford Elementary School (Bronze)

Spartanburg School District Seven (7/10 – 7/14)

  • Houston Elementary School (Bronze)
  • Jesse Boyd Elementary School (Bronze)
  • Park Hills Elementary School (Bronze)

Anderson School District Four (6/10 – 6/14)

  • La France Elementary School (Bronze)
  • Mt. Lebanon Elementary School (Bronze)
  • Pendleton Elementary School (Bronze)
  • Townville Elementary School (Bronze)

Dillon County School District (6/10 – 6/14)

  • Latta Early Childhood Center (Bronze)
  • Latta Elementary School (Bronze)

Spartanburg County District One (6/10 – 6/14)

  • Campobello Gramling School (Bronze)
  • Holly Spring-Motlow Elementary School (Bronze)
  • Inman Elementary School (Bronze)
  •  New Prospect Elementary School (Bronze)
  • O.P. Earle Elementary School (Bronze)

Spartanburg County District Two (6/10 – 6/14)

  • Boiling Springs Intermediate School (Bronze)
  • Boiling Springs Elementary School (Bronze)
  • Carlisle-Foster's Grove Elementary School (Bronze)
  • Chesnee Elementary School (Bronze)
  • Cooley Springs-Fingerville Elementary School (Bronze)
  • Hendrix Elementary School (Bronze)
  • Mayo Elementary School (Bronze)
  • Oakland Elementary School (Bronze)

Spartanburg County District Three (6/10 – 6/14)

  • Cowpens Elementary School (Bronze)
  • Clifdale Elementary School (Bronze)
  • Cannons Elementary School (Bronze)

Spartanburg County District Five (6/10 – 6/14)

  • Abner Creek Elementary School (Bronze)
  • Duncan Elementary School (Bronze)
  • Lyman Elementary School (Bronze)
  • Pacolet Elementary School (Bronze)
  • Reidville Elementary School (Bronze)
  • River Ridge Elementary School (Bronze)

Spartanburg County District Six (6/10 – 6/14)

  • Anderson Mill Elementary School (Bronze)
  • Arcadia Elementary School (Bronze)
  • Fairforest Elementary School (Bronze)
  • Jesse S. Bobo Elementary School (Bronze)
  • Lone Oak Elementary School (Bronze)
  • Roebuck Elementary School (Bronze)
  • Woodland Heights Elementary School (Bronze)

Spartanburg County District Seven (6/10 – 6/14)

  • Chapman Elementary School (Bronze)
  • Cleveland Elementary/Middle School (Bronze)
  • E.P. Todd Elementary School (Bronze)
  • Mary H. Wright Elementary School (Bronze)
  • Pine Street Elementary School (Bronze)

Barnwell 29 School District (12/09 – 11/11)

  • Kelly-Edwards Elementary School (Silver)

Clarendon One School District (4/09 – 4/11)

  • St. Paul Elementary School (Silver)

Pickens County School District (4/09 – 3/11)

  • A.R. Lewis Elementary School (Gold)

Georgetown County School District (11/08 – 11/10)

  • Brown’s Ferry Elementary School (Silver)
  • Pleasant Hill Elementary School (Silver)

Allendale School District (1/09 – 12/10)

  • Allendale Elementary School (Gold)

Lexington School District Three (11/07 - 11/09)

  • Batesburg-Leesville Primary School (Silver)
  • Batesburg-Leesville Elementary School (Silver)

Chesterfield County Schools (9/08 – 8/10)

  • Cheraw Intermediate School (Gold)
  • Cheraw Primary School (Gold)
  • Edwards Elementary School (Gold)
  • Jefferson Elementary School (Gold)
  • McBee Elementary School (Gold)
  • Pageland Elementary School (Gold)
  • Petersburg Primary School (Gold)
  • Ruby Elementary School (Gold)

Orangeburg Five School District (9/08 - 8/10)

  • Bethune-Bowman Elementary School (Gold)
  • Brookdale Elementary School (Gold)
  • Dover Elementary School (Gold)
  • Marshall Elementary School (Gold)
  • Mellichamp Elementary School (Gold)
  • Rivelon Elementary School (Gold)
  • Sheridan Elementary School (Gold)
  • Whittaker Elementary School (Gold)

Williamsburg School District (11/08 – 10/10)

  • Battery Park Elementary School (Gold)
  • Cades-Hebron Elementary School (Gold)
  • Chavis Elementary School (Gold)
  • D.P. Cooper Elementary School (Gold)
  • Greeleyville Elementary School (Gold)
  • Hemingway Elementary School (Gold)
  • Kingstree Elementary School (Gold)
  • St. Mark Elementary School (Gold)
  • W.M. Anderson Primary School (Gold)

 Richland One School District (2/09 – 1/11)

  • Arden Elementary School (Gold)
  • Bradley Elementary School (Gold)
  • Brennen Elementary School (Gold)
  • Burnside Elementary School (Gold)
  • Burton-Pack Elementary School (Gold)
  • Carver-Lyon Elementary School (Gold)
  • Caughman Road Elementary School (Gold)
  • Edward E. Taylor Elementary School (Gold)
  • Forrest Heights Elementary School (Gold)
  • Gadsden Elementary School (Gold)
  • Hopkins Elementary School (Gold)
  • Horrell Hill Elementary School (Gold)
  • Hyatt Park Elementary School (Gold)
  • J.P. Thomas Elementary School (Gold)
  • Lewis Greenview Elementary School (Gold)
  • Logan Elementary School (Gold)
  • Meadowfield Elementary School (Gold)
  • Mill Creek Elementary School (Gold)
  • Pine Grove Elementary School (Gold)
  • Rhame Elementary School (Gold)
  • Sandel Elementary School (Gold)
  • South Kilbourne Elementary School (Gold)
  • Watkins-Nance Elementary School (Gold)
  • Webber Elementary School (Gold)

South Dakota

Sioux Falls School District (5/11 - 5/15)

  • Anne Sullivan Elementary School (Bronze)
  • Cleveland Elementary School (Bronze)
  • Discovery Elementary School (Bronze)
  • Eugene Fields Elementary School (Bronze)
  • Garfield Elementary School (Bronze)
  • Harvey Dunn Elementary School (Bronze)
  • Hawthorne Elementary School (Bronze)
  • Hayward Elementary School (Bronze)
  • Horace Mann Elementary School (Bronze)
  • Jane Addams Elementary School (Bronze)
  • Jefferson Elementary School (Bronze)
  • John F. Kennedy Elementary School (Bronze)
  • John Harris Elementary School (Bronze)
  • Laura B. Anderson Elementary School (Bronze)
  • Laura Wilder Elementary School (Bronze)
  • Longfellow Elementary School (Bronze)
  • Lowell Elementary School (Bronze)
  • Mark Twain Elementary School (Bronze)
  • Oscar Howe Elementary School (Bronze)
  • Renberg Elementary School (Bronze)
  • R.F. Pettigrew Elementary School (Bronze)
  • Robert Frost Elementary School (Bronze)
  • Rosa Parks Elementary School (Bronze)
  • Terry Redlin Elementary School (Bronze)

St. Joseph's Indian School District (5/11 - 5/15)

  • St. Joseph's Elementary Indian School (Silver)

Custer School District (10/09 - 9/11)

  • Custer Elementary School (Silver)

Huron Public Schools (9/08 - 8/10)

  • Buchanan Elementary School (Silver)
  • Jefferson Elementary School (Silver)
  • Madison Elementary School (Silver)
  • Washington Elementary School (Silver)

Tennessee

Coffee County School District (10/11 - 10/15)

  • East Coffee Elementary School (Gold Award of Distinction)

Putnam County School District (10/11 - 10/15)

  • Capshaw Elementary School (Gold Award of Distinction)

Coffee County School District (9/11 - 9/15)

  • North Coffee Elementary School (Gold Award of Distinction)

Obion County School District (9/11 - 9/15)

  • Ridgemont Elementary School (Bronze)

Decatur County Public School District (7/11 - 7/15)

  • Parsons Elementary School (Bronze)

Obion County School District (7/11 - 7/15)

  • Lake Road Elementary School (Bronze)
  • South Fulton Elementary School (Bronze)

Warren County School District (7/11 - 7/15)

  • Bobby Ray Elementary School (Gold)
  • Eastside Elementary School (Silver)
  • Hickory Creek Elementary School (Silver)
  • West Elementary School (Gold)

Weakley County School District (7/11 - 7/15)

  • Dresden Elementary School (Silver)

Obion County School District (6/11 - 6/15)

  • Black Oak Elementary School (Bronze)
  • Hillcrest Elementary School (Bronze)

Shelby County Schools (6/11 - 6/15)

  • Bartlett Elementary School (Bronze)

Huntingdon Special School District (6/11 - 6/15)

  • Huntingdon Middle School (Bronze)

Metro Nashville Public Schools (6/11 – 6/15)

  • Mt. View Elementary School (Bronze)

Coffee County Schools (5/11 - 5/15)

  • Deerfield Elementary School (Gold Award of Distinction)

Metro Nashville Public Schools (4/11 – 4/15)

  • Brick Church Middle School (Silver)
  • Cockrill Elementary School (Silver)
  • Fall Hamilton Elementary School (Silver)

Metro Nashville Public Schools (3/11 – 3/15)

  • Hull-Jackson Montessori Magnet School (Silver)
  • Dupont Hadley Middle School (Silver)

 McKenzie Special School District (12/10 – 12/14)

  • McKenzie Elementary School (Bronze)

Metro Nashville School District (8/10 – 8/14)

  • Fall Hamilton Enhanced Option School (Bronze)

Warren County School District (7/09 – 6/11)

  • Bobby Ray Elementary School (Silver)
  • West Elementary School (Silver)

Metro Nashville School District (8/10 – 8/14)

  • Brick Church Middle School (Bronze)
  • DuPont Hadley Middle School (Bronze)
  • Hull-Jackson Montessori Magnet School (Bronze)

Putnam County School District (9/06 - 6/09)

  • Capshaw Elementary School (Gold)

Haywood County (4/04 - 4/06)

  • East Side Elementary School (Silver)
  • Haywood Elementary School (Silver)
  • Sunny Hill Elementary School (Silver)

Haywood County (9/08 - 8/10)

  • East Side Elementary School (Silver)
  • Haywood Elementary School (Silver)
  • Sunny Hill Elementary School (Silver)

Tullahoma City Schools (9/08 - 8/10)

  • Bel Aire Elementary School (Gold)
  • East Lincoln Elementary School (Gold)
  • Jack T. Farrar Elementary School (Gold)
  • Robert E. Lee Elementary School (Gold)

Putnam County School District (3/09 – 2/11)

  • Uffelman Elementary School (Gold)

Texas

Alvin Independent School District (10/11 – 10/15)

  • Alvin Elementary School (Gold)
  • Alvin Primary School (Silver)
  • Don Jeter Elementary School (Gold)
  • E.C. Mason Elementary School (Silver)
  • Hood-Case Elementary School (Gold)
  • Laura Ingalls Wilder Elementary School (Bronze)
  • Longfellow Elementary School (Gold)
  • Mark Twain Elementary School (Gold)
  • Mary Burks Marek Elementary School (Silver)
  • Melba Passmore Elementary School (Gold)
  • R.L. Stevenson Primary School (Gold)
  • Savannah Lakes Elementary School (Gold)
  • Walt Disney Elementary School (Gold)

McKinney Independent School District (10/11 – 10/15)

  • McClure Elementary School (Bronze)

Frisco Independent School District (9/11 – 9/15)

  • Allen Elementary School (Bronze)
  • Anderson Elementary School (Bronze)
  • Ashley Elementary School (Bronze)
  • Bledsoe Elementary School (Bronze)
  • Boals Elementary School (Bronze)
  • Borchardt Elementary School (Bronze)
  • Bright Elementary School (Bronze)
  • Carroll Elementary School (Bronze)
  • Christie Elementary School (Bronze)
  • Corbell Elementary School (Bronze)
  • Curtsinger Elementary School (Bronze)
  • Elliott Elementary School (Bronze)
  • Fisher Elementary School (Bronze)
  • Gunstream Elementary School (Bronze)
  • Isbell Elementary School (Bronze)
  • Mooneyham Elementary School (Bronze)
  • Ogle Elementary School (Bronze)
  • Pink Elementary School (Bronze)
  • Purefoy Elementary School (Bronze)
  • Riddle Elementary School (Bronze)
  • Robertson Elementary School (Bronze)
  • Rogers Elementary School (Bronze)
  • Sem Elementary School (Bronze)
  • Shawnee Elementary School (Bronze)
  • Smith Elementary School (Bronze)
  • Sonntag Elementary School (Bronze)
  • Sparks Elementary School (Bronze)
  • Spears Elementary School (Bronze)
  • Tadlock Elementary School (Bronze)
  • Taylor Elementary School (Bronze)

Georgetown Independent School District (9/11 – 9/15)

  • Annie Purl Elementary School (Gold)
  • Carver Elementary School (Gold)
  • Cooper Elementary School (Gold)
  • Frost Elementary School (Gold)
  • Jo Ann Ford Elementary School (Bronze)
  • McCoy Elementary School (Gold)
  • Mitchell (Elementary School (Gold)
  • Pickett Elementary School (Gold)
  • Village Elementary School (Silver)
  • Williams Elementary School (Gold)

Amarillo School District (7/11 – 7/15)

  • Alice Landergin Elementary School (Gold)
  • Bivins Elementary School (Silver)
  • Glenwood Elementary School (Gold)
  • Humphrey's Highland Elementary School (Gold)
  • Lamar Elementary School (Gold)
  • Lawndale Elementary School (Gold)
  • Sanborn Elementary School (Gold)
  • South Lawn Elementary School (Gold)
  • Sunrise Elementary School (Gold)
  • Tradewind Elementary School (Gold)

 Brazosport ISD (7/11 – 7/15)

  • Bess Brannen Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Elisabet Ney Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • O. M. Roberts Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Stephen F. Austin Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • T. W. Ogg Elementary School (Gold Award of Distinction)

Cypress Fairbanks Independent School District (7/11 – 7/15)

  • Ault Elementary School (Bronze)
  • Birkes Elementary School (Bronze)
  • Black Elementary School (Bronze)
  • Copeland Elementary School (Bronze)
  • Farney Elementary School (Bronze)
  • Hamilton Elementary School (Bronze)
  • Keith Elementary School (Bronze)
  • Moore Elementary School (Bronze)
  • A. Robison Elementary School (Bronze)
  • Sampson Elementary School (Bronze)
  • Swenke Elementary School (Bronze)
  • Warner Elementary School (Bronze)
  • Yeager Elementary School (Bronze)

Lorena Independent School District (7/11 – 7/15)

  • Lorena Primary School (Silver)

McKinney Independent School District (7/11 – 7/15)

  • Bennett Elementary School (Bronze)
  • Eddins Elementary School (Bronze)
  • Glen Oaks Elementary School (Bronze)
  • McGowen Elementary School (Bronze)
  • McNeil Elementary School (Bronze)
  • Reuben Johnson Elementary School (Bronze)
  • Slaughter Elementary School (Bronze)
  • Valley Creek Elementary School (Bronze)
  • Vega Elementary School (Bronze)
  • Walker Elementary School (Bronze)
  • Wilmeth Elementary School (Bronze)
  • Wolford Elementary School (Bronze)

Klein ISD (6/11 – 6/15)

  • McDougle Elementary School (Gold Award of Distinction)

Amarillo Independent School District (6/11 – 6/15)

  • Avondale Elementary School (Gold)
  • Belmar Elementary School (Silver)
  • Carver Academy (Gold)
  • Carver Early Childhood Academy (Gold)
  • Coronado Elementary School (Silver)
  • Eastridge Elementary School (Gold)
  • Emerson Elementary School (Gold)
  • Forest Hill Elementary School (Gold)
  • Hamlet Elementary School (Gold)
  • Margaret Wills Elementary School (Gold)
  • Mesa Verde Elementary School (Gold)
  • Olsen Park Elementary School (Silver)
  • Paramount Terrace Elementary School (Silver)
  • Pleasant Valley Elementary School (Gold)
  • Puckett Elementary School (Bronze)
  • Ridgecrest Elementary School (Silver)
  • Robert E. Lee Elementary School (Gold)
  • San Jacinto Elementary School (Gold)
  • Sleepy Hollow Elementary School (Bronze)
  • South Georgia Elementary School (Silver)
  • Western Plateau Elementary School (Silver)
  • Whittier Elementary School (Gold)
  • Will Rogers Elementary School (Gold)
  • Windsor Elementary School (Bronze)
  • Wolflin Elementary School (Silver)
  • Woodlands Elementary School (Bronze)

Brazosport ISD (6/11 – 6/15)

  • Madge Griffith Elementary School (Gold)

Judson Independent School District (6/11 – 6/15)

  • Candlewood Elementary School (Bronze)
  • Converse Elementary School (Bronze)
  • Coronado Village Elementary School (Bronze)
  • Crestview Elementary School (Bronze)
  • Elolf Elementary School (Bronze)
  • Franz Elementary School (Bronze)
  • Hartman Elementary School (Bronze)
  • Hopkins Elementary School (Bronze)
  • Masters Elementary School (Bronze)
  • Millers Point Elementary School (Bronze)
  • Olympia Elementary School (Bronze)
  • Park Village Elementary School (Bronze)
  • Paschall Elementary School (Bronze)
  • Rolling Meadows Elementary School (Bronze)
  • Salinas Elementary School (Bronze)
  • Spring Meadows Elementary School (Bronze)
  • Woodlake Elementary School (Bronze)

Nordheim ISD (6/11 – 6/15)

  • Nordheim School (Silver)

Richardson ISD (6/11 – 6/15)

  • Aiken Elementary School (Gold)
  • Arapaho Classical Magnet School (Silver)
  • Audelia Creek Elementary School (Gold)
  • Bowie Elementary School (Bronze)
  • Brentfield Elementary School (Bronze)
  • Canyon Creek Elementary School (Bronze)
  • Carolyn Bukhair Elementary School (Gold)
  • Dartmouth Elementary School (Bronze)
  • Dover Elementary School (Gold)
  • Forest Lane Academy (Gold)
  • Forestridge Elementary School (Gold)
  • Greenwood Hills Elementary School (Gold)
  • Hamilton Park Elementary School (Bronze)
  • Jess Harben Elementary School (Bronze)
  • Lake Highlands Elementary School (Bronze)
  • Mark Twain Elementary School (Gold)
  • Math/Science/Technology Magnet Elementary School (Bronze)
  • Merriman Park Elementary School (Gold)
  • Mohawk Elementary School (Bronze)
  • Moss Haven Elementary School (Bronze)
  • Northlake Elementary School (Gold)
  • Northrich Elementary School (Silver)
  • Northwood Hills Elementary School (Bronze)
  • O. Henry Elementary School (Gold)
  • Prestonwood Elementary School (Silver)
  • Prairie Creek Elementary School (Bronze)
  • Richardson Heights Elementary School (Silver)
  • Richland Elementary School (Gold)
  • Richardson Terrace Elementary School (Gold)
  • RISD Academy (Gold)
  • Skyview Elementary School (Gold)
  • Spring Creek Elementary School (Bronze)
  • Spring Valley Elementary School (Gold)
  • Springridge Elementary School (Silver)
  • Stults Road Elementary School (Gold)
  • Thurgood Marshall Elementary School (Gold)
  • Wallace Elementary School (Gold)  
  • White Rock Elementary School (Bronze)
  • Yale Elementary School (Silver) 

Crosby Independent School District (5/11 – 5/15)

  • Crosby Kindergarten Center (Bronze)

Dallas Independent School District (5/11 – 5/15)

  • Amelia Earhart Learning Center (Gold)
  • Annie Webb Blanton Elementary School (Gold)
  • Arcadia Park Elementary School (Gold)
  • Arturo Salazar Elementary School (Gold)
  • Barbara Jordan Elementary School (Gold)
  • Bayles Elementary School (Gold)
  • Ben Milam Elementary School (Gold)
  • B.H. Macon Elementary School (Gold)
  • Birdie Alexander Elementary School (Gold)
  • Casa View Elementary School (Gold)
  • C.A. Tatum Jr. Elementary School (Gold)
  • Celestino Mauricio Soto Jr. Elementary School (Gold)
  • César Chávez Learning Center (Gold)
  • Charles A. Gill Elementary School (Gold)
  • Charles Rice Learning Center (Gold)
  • City Park Elementary School (Gold)
  • Clara Oliver Elementary School (Gold)
  • David G. Burnet Elementary School (Gold)
  • Eduardo Mata Elementary School (Gold)
  • Edwin J. Kiest Elementary School (Gold)
  • Eladio R. Martinez Learning Center (Gold)
  • Felix G. Botello Elementary School (Gold)
  • F.P. Caillet Elementary School (Gold)
  • Frank Guzick Elementary School (Gold)
  • Frederick Douglass Elementary School (Gold)
  • Gabe P. Allen Charter School (Gold)
  • George Washington Carver Learning Center (Gold)
  • Gilbert Cuellar Sr. Elementary School (Gold)
  • Henry B. Gonzalez Elementary School (Gold)
  • H.I. Holland Elementary School at Lisbon (Gold)
  • Jack Lowe Sr. Elementary School (Gold)
  • James Bowie Elementary School (Gold)
  • Jerry R. Junkins Elementary School (Gold)
  • Jill Stone Elementary School at Vickery Meadow (Gold)
  • Jimmie Tyler Brashear Elementary School (Gold)
  • J.P. Starks Math, Science &Technology Vanguard (Gold)
  • John F. Kennedy Learning Center (Gold)
  • John F. Peeler Elementary School (Gold)
  • John H. Reagan Elementary School (Gold)
  • John Neely Bryan Elementary School (Gold)
  • John W. Carpenter Elementary School (Gold)
  • John W. Runyon Elementary School (Gold)
  • Julia C. Frazier Elementary School (Gold)
  • Julian T. Saldivar Elementary School (Gold)
  • Julius Dorsey Elementary School (Gold)
  • J.W. Ray Elementary Learning Center (Gold)
  • K.B. Polk Vanguard Center for Academically Talented and Gifted (Gold)
  • Kleberg Elementary School (Gold)
  • Larry G. Smith Elementary School (Gold)
  • Lee A. McShan Jr. Elementary School (Gold)
  • Lenore Kirk Hall Elementary School (Gold)
  • Leslie A. Stemmons Elementary School (Gold)
  • Lida Hooe Elementary School (Gold)
  • L.O. Donald Elementary School (Gold)
  • Lorenzo de Zavala Elementary School (Gold)
  • Margaret B. Henderson Elementary School (Gold)
  • Maria Moreno Elementary School (Gold)
  • Martin Weiss Elementary School (Gold)
  • Nancy J. Cochran Elementary School (Gold)
  • Nancy Moseley Elementary School (Gold)
  • Obadiah Knight Elementary School (Gold)
  • Pleasant Grove Elementary School (Gold)
  • Reinhardt Elementary School (Gold)
  • Richard Lagow Elementary School (Gold)
  • Robert L. Thornton Elementary School (Gold)
  • Ronald E. McNair Elementary School (Gold)
  • Rosemont Elementary School (Gold)
  • Sam Houston Elementary School (Gold)
  • Seagoville Elementary School (Gold)
  • Sidney Lanier Expressive Arts Vanguard (Gold)
  • S.S. Conner Elementary School (Gold)
  • Stevens Park Elementary School (Gold)
  • Thomas L. Marsalis Elementary School (Gold)
  • Tom C. Gooch Elementary School (Gold)
  • Tom W. Field Elementary School (Gold)
  • Umphrey Lee Elementary School (Gold)
  • William A. Blair Elementary School (Gold)
  • William Brown Miller Elementary School (Gold)

Dallas Independent School District (4/11 - 4/15)

  • Adelle Turner Elementary School (Bronze)
  • Albert Sidney Johnston Elementary School (Bronze)
  • Anne Frank Elementary School (Bronze)
  • Anson Jones Elementary School (Bronze)
  • Arlington Park Community Learning Center (Bronze)
  • Arthur Kramer Elementary School (Bronze)
  • Central Elementary School (Bronze)
  • C.F. Carr Elementary School (Bronze)
  • Dan D. Rogers Elementary School (Bronze)
  • Daniel Webster Elementary School (Bronze)
  • Elisha M. Pease Elementary School (Bronze)
  • Erasmo Seguin Community Learning Center (Bronze)
  • George Bannerman Dealey Montessori Vanguard and International Academy (Bronze)
  • George Peabody Elementary School (Bronze)
  • George W. Truett Elementary School (Bronze)
  • Harry C. Withers Elementary School (Bronze)
  • Harry Stone Montessori Academy (Bronze)
  • H.S. Thompson Elementary School (Bronze)
  • Ignacio Zaragoza Elementary School (Bronze)
  • James B. Bonham Elementary School (Bronze)
  • James Fannin Elementary School (Bronze)
  • John Ireland Elementary School (Bronze)
  • John J. Pershing Elementary School (Bronze)
  • Joseph J. Rhoads Learning Center (Bronze)
  • Lakewood Elementary School (Bronze)
  • Leila P. Cowart Elementary School (Bronze)
  • Leonides Gonzalez Cigarroa, M.D. Elementary School (Bronze)
  • Martin L. King Jr. Learning Center (Bronze)
  • Nathan Adams Elementary School (Bronze)
  • Oran M. Roberts Elementary School (Bronze)
  • Robert E. Lee Elementary School (Bronze)
  • Roger Q. Mills Elementary School (Bronze)
  • Rosemont Primary School - Chris V. Semos Campus (Bronze)
  • Rufus C. Burleson Elementary School (Bronze)
  • Stonewall Jackson Elementary School (Bronze)
  • Victor H. Hexter Elementary School (Bronze)
  • Walnut Hill Elementary School (Bronze)
  • Whitney M. Young Elementary School (Bronze)
  • William B. Travis Academy/Vanguard for the Academically Talented and Gifted (Bronze)
  • William L. Cabell Elementary School (Bronze)
  • William Lipscomb Elementary School (Bronze)
  • William M. Anderson Elementary School (Bronze)
  • Winnetka Elementary School (Bronze)

Spring Independent School District (4/11 – 4/15)

  • Ponderosa Elementary School (Gold)
  • Smith Elementary School (Gold)

Lorena Independent School District (3/11 - 3/15)

  • Lorena Elementary School (Silver)

Klein Independent School District (2/11 - 2/15)

  • Benfer Elementary School (Silver)
  • Ehrhardt Elementary School (Silver)
  • Epps Island Elementary School (Silver)
  • Haude Elementary School (Silver)
  • Klenk Elementary School (Silver)
  • Kohrville Elementary School (Silver)
  • Krahn Elementary School (Silver)
  • Kreinhop Elementary School (Silver)
  • Metzler Elementary School (Silver)
  • Mittelstädt Elementary School (Silver)
  • Nitsch Elementary School (Silver)
  • Northampton Elementary School (Silver)
  • Roth Elementary School (Silver)
  • Schultz Elementary School (Silver)

Klein Independent School District (1/11 - 1/15)

  • Benignus Elementary School (Bronze)
  • Brill Elementary School (Bronze)
  • Frank Elementary School (Bronze)
  • Greenwood Forest Elementary School (Bronze)
  • Hassler Elementary School (Bronze)
  • Kuehnle Elementary School (Bronze)
  • Lemm Elementary School (Bronze)
  • Mueller Elementary School (Bronze)
  • Theiss Elementary School (Bronze)

Richardson Independent School District (1/11 - 1/15)

  • Big Springs Elementary School (Bronze)

North East Independent School District (11/10 - 11/14)

  •  Camelot Elementary School (Silver)
  •  Castle Hills Elementary School (Silver)
  •  Clear Spring Elementary School (Silver)
  •  Colonial Hills Elementary School (Silver)
  •  El Dorado Elementary School (Silver)
  •  Larkspur Elementary School (Silver)
  •  Longs Creek Elementary School (Silver)
  •  Oak Grove Elementary School (Silver)
  •  Royal Ridge Elementary School (Silver)
  •  Walzem Elementary School (Silver)
  •  Wetmore Elementary School (Silver)
  •  Wilshire Elementary School (Silver)
  •  Woodstone Elementary School (Silver)

Cypress Fairbanks Independent School District (10/10 - 10/14)

  •  Andre Elementary School (Gold)
  •  Bane Elementary School (Gold)
  •  Danish Elementary School (Gold)
  •  Hemmenway Elementary School (Gold)
  •  Jowell Elementary School (Gold)
  •  Kirk Elementary School (Gold)
  •  Lamkin Elementary School (Gold)
  •  Lee Elementary School (Gold)
  •  McFee Elementary School (Gold)
  •  Metcalf Elementary School (Gold)
  •  Reed Elementary School (Gold)
  •  Robinson Elementary School (Gold)
  •  Sheridan Elementary School (Gold)
  •  Walker Elementary School (Gold)

LaPorte Independent School District (10/10 - 10/14)

  • Jennie Reid Elementary School (Silver)

Katy Independent School District (10/10 - 10/14)

  • West Memorial Elementary School (Silver)

North East Independent School District (10/10 - 10/14)

  • Canyon Ridge Elementary School (Bronze)
  • Hidden Forest Elementary School (Bronze)
  • Huebner Elementary School (Bronze)
  • Oak Meadow Elementary School (Bronze)
  • Stone Oak Elementary School (Bronze)

San Benito Consolidated Independent School District (9/10 - 9/14)

  • Dr. C.M. Cash Elementary School (Gold)

McKinney Independent School District (8/10 - 8/14)

  • Minshew Elementary School (Gold)

Lewisville Independent School District (4/10 -4/14)

  • Central Elementary School (Gold)

Brenham Independent School District (4/10 - 4/14)

  • Brenham Elementary School (Gold)
  • Krause Elementary School (Gold)

Killeen Independent School District (5/11 – 5/15)

  • Clarke Elementary School (Bronze)

Dallas Independent School District (4/11 - 4/15)

  • Alex Sanger Elementary School (Bronze)
  • Ascher Silverstein Elementary School (Bronze)
  • Clinton P. Russell Elementary School (Bronze)
  • Edna Rowe Elementary School (Bronze)
  • Edward Titche Elementary School (Bronze)
  • Esperanza "Hope" Medrano Elementary School (Bronze)
  • Everette L. Degolyer Elementary School (Bronze)
  • Harrell Budd Elementary School (Bronze)
  • Herbert Marcus Elementary School (Bronze)
  • Highland Meadows Elementary School (Bronze)
  • H.S. Thompson Elementary School (Bronze)
  • Ignacio Zaragoza Elementary School (Bronze)
  • James S. Hogg Elementary School (Bronze)
  • J.N. Ervin Elementary School (Bronze)
  • John Quincy Adams Elementary School (Bronze)
  • Joseph J. Rhoads Learning Center (Bronze)
  • L.L. Hotchkiss Elementary School (Bronze)
  • Louise Wolff Kahn Elementary School (Bronze)
  • Maple Lawn Elementary School (Bronze)
  • Mark Twain Fundamental Vanguard (Bronze)
  • Martha Turner Reilly Elementary School (Bronze)
  • Mary McLeod Bethune Elementary School (Bronze)
  • Mount Auburn Elementary School (Bronze)
  • Nathaniel Hawthorne Elementary School (Bronze)
  • N.W. Harlee Elementary School (Bronze)
  • Onesimo Hernandez Elementary School (Bronze)
  • Oran M. Roberts Elementary School (Bronze)
  • Park Elementary School (Bronze)
  • Paul L. Dunbar Learning Center (Bronze)
  • Phillis Wheatley Elementary School (Bronze)
  • Preston Hollow Elementary School (Bronze)
  • San Jacinto Elementary School (Bronze)
  • S.L. Williams Elementary School (Bronze)
  • Stephen C. Foster Elementary School (Bronze)
  • T.G. Terry Elementary School (Bronze)
  • Thomas Tolbert Elementary School (Bronze)
  • W.W. Bushman Elementary School (Bronze)

Klein Independent School District (2/11 - 2/15)

  • Eiland Elementary School (Silver)
  • Kaiser Elementary School (Silver)

Bellville Independent School District (7/09 – 6/11)

  • O'Bryant Primary School (Gold)
  • O'Bryant Intermediate School (Gold)
  • West End Elementary School (Gold)

Klein Independent School District (1/11 - 1/15)

  • McDougle Elementary School (Bronze)

Cypress-Fairbanks Independent School District (11/08 – 11/10)

  • Duryea Elementary School (Gold)
  • Hairgrove Elementary School (Gold)
  • Tipps Elementary School (Gold)
  • Warner Elementary School (Bronze)

Klein Independent School District (9/07 - 9/09)

  • McDougal Elementary School (Gold)

Irving Independent School District (1/07 - 1/09)

  • Barton Elementary School (Silver)
  • Brandenburg Elementary School (Silver)
  • Britain Elementary School (Silver)
  • Davis Elementary School (Silver)
  • F.M. Gilbert Elementary School (Silver)
  • Hanes Elementary School (Silver)
  • John Haley Elementary School (Silver)
  • Johnston Elementary School (Silver)
  • M.C. Lively Elementary School (Silver)
  • Schulze Elementary School (Silver)
  • Stipes Elementary School (Silver)
  • T.J. Lee Elementary School (Gold)

Dickinson Independent School District (2/08 - 2/09)

  • K.E. Little Elementary School (Silver)

Klein Independent School District (9/08 - 9/10)

  • Ehrhardt Elementary School (Bronze)
  • Eiland Elementary School (Gold)
  • Epps Island Elementary School (Gold)
  • Greenwood Forest Elementary School (Bronze)
  • Kaiser Elementary School (Gold)
  • Klenk Elementary School (Gold)
  • Kohrville Elementary School (Bronze)
  • Krahn Elementary School (Bronze)
  • Kreinhop Elementary School (Bronze)
  • Metzler Elementary School (Bronze)
  • Mittelstadt Elementary School (Bronze)
  • Nitsch Elementary School (Gold)
  • Northampton Elementary School (Bronze)
  • Roth Elementary School (Bronze)
  • Schultz Elementary School (Bronze)

Bellville Independent School District (8/08 - 7/10)

  • O-Bryant Intermediate School (Gold)

Dallas Independent School District (2/09 - 2/11)

  • Erasmo Seguin Elementary School (Gold)

Irving Independent School District (2/09 - 2/11)

  • M.C. Lively Elementary School (Gold)

Utah

Cache County School District (9/11 - 9/15)

  • Birch Creek Elementary School (Bronze)
  • Canyon Elementary School (Bronze)
  • Greenville Elementary School (Bronze)
  • Lewiston Elementary School (Bronze)
  • Millville Elementary School (Bronze)
  • Mountainside Elementary School (Bronze)
  • Providence Elementary School (Bronze)
  • River Heights Elementary School (Bronze)
  • Summit Elementary School (Bronze)
  • Sunrise Elementary School (Bronze)
  • Wellsville Elementary School (Bronze)

Salt Lake City School District (7/11 – 7/15)

  • Backman Elementary School (Bronze)
  • Beacon Heights Elementary School (Bronze)
  • Bennion Elementary School (Bronze)
  • Bonneville Elementary School (Bronze)
  • Dilworth Elementary School (Bronze)
  • Edison Elementary School (Bronze)
  • Emerson Elementary School (Bronze)
  • Ensign Elementary School (Bronze)
  • Escalante Elementary School (Bronze)
  • Franklin Elementary School (Bronze)
  • Hawthorne Elementary School (Bronze)
  • Highland Park Elementary School (Bronze)
  • Indian Hills Elementary School (Bronze)
  • Jackson Elementary School (Bronze)
  • Lincoln Elementary School (Bronze)
  • Meadowlark Elementary School (Bronze)
  • Mountain View Elementary School (Bronze)
  • Newman Elementary School (Bronze)
  • Nibley Park Elementary School (Bronze)
  • North Star Elementary School (Bronze)
  • Parkview Elementary School (Bronze)
  • Riley Elementary School (Bronze)
  • Rose Park Elementary School (Bronze)
  • Uintah Elementary School (Bronze)
  • Wasatch Elementary School (Bronze)
  • Washington Elementary School (Bronze)
  • Whittier Elementary School (Bronze)

Washington County School District (5/11 – 5/15)

  • Arrowhead Elementary School (Bronze)
  • Bloomington Elementary School (Bronze)
  • Bloomington Hills Elementary School (Bronze)
  • Coral Cliffs Elementary School (Bronze)
  • Dixie Sun Elementary School (Bronze)
  • East Elementary School (Bronze)
  • Heritage Elementary School (Bronze)
  • Horizon Elementary School (Bronze)
  • Hurricane Elementary School (Bronze)
  • LaVerkin Elementary School (Bronze)
  • Panorama Elementary School (Bronze)
  • Red Mountain Elementary School (Bronze)
  • Sandstone Elementary School (Bronze)
  • Santa Clara Elementary School (Bronze)
  • Sunset Elementary School (Bronze)
  • Three Falls Elementary School (Bronze)
  • Washington Elementary School (Bronze)

Park City School District (5/11 – 5/15)

  • Jeremy Ranch Elementary School  (Silver)
  • Trailside Elementary School (Silver)

Park City School District (10/10 – 10/14)

  • McPolin Elementary School (Bronze)
  • Parleys Park Elementary School (Bronze)

Charter School, Provo (12/10 – 12/14)

  • Freedom Academy (Bronze)

Park City School District (10/10 - 10/14)

  • Jeremy Ranch Elementary School (Bronze)
  • Trailside Elementary School (Bronze)

Virginia

Prince William County School District (10/11 - 10/15)

  • Alexander Henderson Elementary School (Silver)
  • Pennington Elementary School (Bronze)

Prince William County School District (9/11 - 9/15)

  • Antietam Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Coles Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Fitzgerald Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Kilby Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Marumsco Hills Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Neabsco Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • River Oaks Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Sinclair Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Sudley Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Yorkshire Elementary School (Gold Award of Distinction)

Prince William County School District (7/11 - 7/15)

  • Mary G. Porter Traditional Elementary School (Silver)

Prince William County School District (5/11 - 5/15)

  • Bel Air Elementary School (Gold Award of Distinction)

Rockingham County School District (5/11 - 5/15)

  • Linville-Edom Elementary School (Gold)

Prince William County School District (3/11 - 3/15)

  • Freedom High School (Gold)

Alexandria City School District (6/10 - 6/14)

  • Cora Kelly Magnet School (Gold)

Prince William County (9/07 - 9/09)

  • Alvey Elementary School (Gold)
  • Antietam Elementary School (Gold)
  • Ashland Elementary School (Gold)
  • Bel Air Elementary School (Gold)
  • Belmont Elementary School (Gold)
  • Bennett Elementary School (Gold)
  • Bristow Run Elementary School (Gold)
  • Buckland Mills Elementary School (Gold)
  • Coles Elementary School (Gold)
  • Dale City Elementary School (Gold)
  • Dumfries Elementary School (Gold)
  • Ellis Elementary School (Gold)
  • Elizabeth Vaughan Elementary School (Gold)
  • Enterprise Elementary School (Gold)
  • Featherstone Elementary School (Gold)
  • Henderson Elementary School (Gold)
  • Kerrydale Elementary School (Gold)
  • Kilby Elementary School (Gold)
  • King Elementary School (Gold)
  • Lake Ridge Elementary School (Gold)
  • Leesylvania Elementary School (Gold)
  • Loch Lomond Elementary School (Gold)
  • Marumsco Hills Elementary School (Gold)
  • Mary G. Porter Traditional School (Gold)
  • Mary Williams Elementary School (Gold)
  • McAuliffe Elementary School (Gold)
  • Minnieville Elementary School (Gold)
  • Montclair Elementary School (Gold)
  • Mullen Elementary School (Gold)
  • Neabsco Elementary School (Gold)
  • Nokesville Elementary School (Gold)
  • Occoquan Elementary School (Gold)
  • Old Bridge Elementary School (Gold)
  • Pattie/Washington Reid Elementary (Gold)
  • Penn Elementary School (Gold)
  • Potomac View Elementary School (Gold)
  • River Oaks Elementary School (Gold)
  • Rockledge Elementary School (Gold)
  • Rosa Parks Elementary School (Gold)
  • Sinclair Elementary School (Gold)
  • Sudley Elementary School (Gold)
  • Swans Creek Elementary School (Gold)
  • Triangle Elementary School (Gold)
  • Victory Elementary School (Gold)
  • West Gate Elementary School (Gold)
  • Yorkshire Elementary School (Gold)

 Fairfax County Public Schools (9/08 - 8/10)

  • Annandale Terrace Elementary School (Bronze)
  • Baileys Elementary School (Bronze)
  • Beech Tree Elementary School (Silver)
  • Belvedere Elementary School (Bronze)
  • Bonnie Brae Elementary School (Bronze)
  • Braddock Elementary School (Silver)
  • Bren Mar Park Elementary School (Silver)
  • Brookfield Elementary School (Silver)
  • Bucknell Elementary School (Silver)
  • Bush Hill Elementary School (Bronze)
  • Camelot Elementary School (Bronze)
  • Cameron Elementary School (Silver)
  • Centre Ridge Elementary School (Bronze)
  • Centreville Elementary School (Bronze)
  • Colin Powell Elementary School (Silver)
  • Columbia Elementary School (Silver)
  • Crestwood Elementary School (Silver)
  • Dogwood Elementary School (Bronze)
  • Fairfax Villa Elementary School (Bronze)
  • Fairhill Elementary School (Bronze)
  • Forestdale Elementary School (Silver)
  • Fort Belvoir Elementary School (Bronze)
  • Franconia Elementary School (Bronze)
  • Garfield Elementary School (Silver)
  • Glen Forest Elementary School (Silver)
  • Graham Road Elementary School (Silver)
  • Groveton Elementary School (Silver)
  • Gunston Elementary School (Silver)
  • Hayfield Elementary School (Bronze)
  • Herndon Elementary School (Bronze)
  • Hollin Meadows Elementary School (Silver)
  • Hutchison Elementary School (Silver)
  • Hybla Valley Elementary School (Silver)
  • Island Creek Elementary School (Bronze)
  • Kings Glen Elementary School (Bronze)
  • Kings Park Elementary School (Bronze)
  • Lane Elementary School (Bronze)
  • Lemon Road Elementary School (Bronze)
  • London Towne Elementary School (Silver)
  • Lorton Station Elementary School (Bronze)
  • Lynbrook Elementary School (Silver)
  • Mosby Woods Elementary School (Bronze)
  • Mount Vernon Woods Elementary School (Silver)
  • Newington Forest Elementary School (Bronze)
  • North Springfield Elementary School (Silver)
  • Parklawn Elementary School (Silver)
  • Pine Spring Elementary School (Bronze)
  • Providence Elementary School (Bronze)
  • Riverside Elementary School (Silver)
  • Rolling Valley Elementary School (Bronze)
  • Rose Hill Elementary School (Bronze)
  • Sleepy Hollow Elementary School (Silver)
  • Springfield Estates Elementary School (Bronze)
  • Terraset Elementary School (Bronze)
  • Timber Lane Elementary School (Bronze)
  • Washington Mill Elementary School (Silver)
  • Westlawn Elementary School (Silver)
  • Weyanoke Elementary School (Silver)
  • Woodburn Elementary School (Silver)
  • Woodlawn Elementary School (Silver)
  • Woodley Hills Elementary School (Silver)

Prince William County (8/08 - 8/10)

  • Cedar Point Elementary School (Bronze)
  • Glenkirk Elementary School (Bronze)
  • Marshall Elementary School (Bronze)
  • Signal Hill Elementary School (Bronze)
  • Springwoods Elementary School (Bronze)
  • Tyler Elementary School (Bronze)
  • Westridge Elementary School (Bronze)

Washington

Camas School District (7/11 - 7/15)

  • Dorothy Fox Elementary School (Bronze)
  • Grass Valley Elementary School (Bronze)
  • Helen Baller Elementary School (Bronze)
  • Lacamas Heights Elementary School (Bronze)
  • Prune Hill Elementary School (Bronze)

Toppenish School District (4/09 – 3/11)

  • Garfield Elementary School (Gold)
  • Kirkwood Elementary School (Gold)
  • Lincoln Elementary School (Gold)
  • Valley View Elementary School (Gold)

 Toppenish School District (2/08 - 2/10)

  • Lincoln Elementary School (Silver)

Washington, DC

DC Public Schools (5/11 - 5/15)

  • Aiton Elementary School (Silver)

DC Public Schools (3/11 – 3/15)

  • Bruce Monroe Elementary School @ Park View (Gold Award of Distinction)

DC Public Charter Schools (1/11 – 1/15)

  • DC Bilingual Public Charter School (Gold Award of Distinction)

DC Public Charter Schools (12/10 – 12/14)

  • Elsie Whitlow Stokes Community Freedom Public Charter School (Gold Award of Distinction)

DC Public Charter Schools (7/10 – 7/14)

  • Kelly Miller Middle School (Silver)
  • River Terrace Elementary School (Gold)

West Virginia

Lincoln County School District (3/11 - 3/15)

  • Duval PK-8 School (Gold Award of Distinction)
  • Guyan Valley Middle School (Gold Award of Distinction)
  • Hamlin PK-8 Elementary and Middle School (Gold Award of Distinction)
  • Harts Intermediate School (Gold Award of Distinction)
  • Harts Primary School (Gold Award of Distinction)
  • Lincoln County High School (Gold Award of Distinction)
  • Midway Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Ranger Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • West Hamlin Elementary School (Gold Award of Distinction)

Lincoln County School District (7/10 – 7/14)

  • Duval PK-8 School (Gold)

Wisconsin

Hartford Joint #1 School District (7/11 - 7/15)

  • Lincoln Elementary School (Silver)
  • Rossman Elementary School (Silver)

Sauk Prairie School District (7/11 - 7/15)

  • Grand Avenue Elementary School (Silver)
  • Spruce Street Elementary School (Bronze)

Reedsburg School District (7/11 - 7/15)

  • Ironton-LaValle Elementary School (Gold)
  • Loganville Elementary School (Gold)
  • South Elementary School (Gold)
  • Westside Elementary School (Gold)

Erin #2 School District (5/11 - 5/15)

  • Erin School (Bronze)

West Salem School District (5/11 – 5/15)

West Salem Elementary School (Gold Award of Distinction)

Wyoming

Sweetwater County (9/05 - 6/07)

  • Truman Elementary School (Gold)