HUSSC

HealthierUS School Challenge - Texas Award Winners

Last Modified: 12/24/2013

Recognizing Excellence in Nutrition and Physical Activity

Midway Independent School District (6/13 – 6/17)

  • Hewitt Elementary School (Silver)
  • South Bosque Elementary School (Bronze)
  • Spring Valley Elementary School (Bronze)
  • Woodway Elementary School (Bronze)

Aldine Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Eckert Intermediate School (Silver)
  • Ermel Elementary School (Silver)
  • Escamilla Intermediate School (Silver)
  • Francis Elementary School (Silver)
  • Harris Academy (Silver)
  • Hill Intermediate School (Silver)
  • Magrill Elementary School (Silver)
  • Oleson Elementary School (Silver)
  • Orange Grove Elementary School (Silver)
  • Rayford Intermediate School (Silver)
  • Smith Academy School (Silver)
  • Thompson Elementary School (Silver)

Alvin Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Glen York Elementary School (Bronze)

Azle Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Azle Elementary School (Bronze)
  • W.E. Hoover Elementary School (Bronze)

Clear Creek Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Armand Bayou Elementary School (Bronze)
  • Baueschlag Elementary School (Bronze)
  • Bay Elementary School (Bronze)
  • Brookwood Elementary School (Bronze)
  • Clear Lake City Elementary School (Bronze)
  • Ed White Elementary School (Bronze)
  • Falcon Pass Elementary School (Bronze)
  • Ferguson Elementary School (Bronze)
  • Gilmore Elementary School (Bronze)
  • Goforth Elementary School (Bronze)
  • Hall Elementary School (Bronze)
  • Hyde Elementary School (Bronze)
  • Landolt Elementary School (Bronze)
  • League City Elementary School (Gold)
  • McWhirter Elementary School (Gold)
  • North Pointe Elementary School (Bronze)
  • P.H. Greene Elementary School (Bronze)
  • Ralph Parr Elementary School (Bronze)
  • Robinson Elementary School (Bronze)
  • Ross Elementary School (Bronze)
  • Sandra Mossman Elementary School (Bronze)
  • Stewart Elementary School (Gold)
  • Ward Elementary School (Bronze)
  • Weber Elementary School (Silver)
  • Wedgewood Elementary School (Bronze)
  • Whitcomb Elementary School (Silver)

Connally Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Connally Elementary School (Bronze)
  • Connally Primary School (Bronze)

Dallas Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Alex Sanger Elementary School (Gold)
  • Alex W. Spence Middle School (Bronze)
  • Arcadia Park Elementary School (Gold)
  • Ascher Silberstein Elementary School (Gold)
  • Benjamin Franklin Middle School (Bronze)
  • Billy E. Dade Middle School (Bronze)
  • Boude Storey Middle School (Bronze)
  • Clinton P. Russell Elementary School (Gold)
  • Dallas Environmental Science Academy (Bronze)
  • E.D. Walker School (Bronze)
  • E.B. Comstock Middle School (Bronze)
  • Ebby Halliday Elementary School (Gold)
  • Edna Rowe Elementary School (Gold)
  • Edward H. Cary Middle School (Bronze)
  • Edward Titche Elementary School (Gold)
  • Esperanza “Hope” Medrano Elementary School (Gold)
  • Everette L. DeGolyer Elementary School (Silver)
  • Francisco “Pancho” Medrano Middle School (Bronze)
  • Fred Florence Middle School (Bronze)
  • H.S. Thompson Elementary School (Gold)
  • Harold Wendal Lang Middle School (Bronze)
  • Harrell Budd Elementary School (Gold)
  • Hector Garcia School (Bronze)
  • Henry W. Longfellow Middle School (Bronze)
  • Herbert Marcus Elementary School (Gold)
  • Highland Meadows Elementary School (Gold)
  • Ignacio Zaragoza Elementary School (Gold)
  • J.L. Long Middle School (Bronze)
  • J.N. Ervin Elementary School (Silver)
  • James S. Hogg Elementary School (Gold)
  • John B. Hood Middle School (Bronze)
  • John Quincy Adams Elementary School (Gold)
  • Kennedy-Curry Middle School (Bronze)
  • L.L. Hotchkiss Elementary School (Gold)
  • L.V. Stockard Middle School (Bronze)
  • Louise Wolff Kahn Elementary School (Gold)
  • Maple Lawn Elementary School (Gold)
  • Mark Twain Elementary School (Gold)
  • Martha Turner Reilly Elementary School (Gold)
  • Mary McLeod Bethune Elementary School (Gold)
  • Mt. Auburn Elementary School (Gold)
  • N.W. Harilee Elementary School (Gold)
  • Nathaniel Hawthorne Elementary School (Gold)
  • Oliver W. Holmes Middle School (Bronze)
  • Onesimo Hernandez Elementary School (Gold)
  • Paul L. Dunbar Elementary School (Gold)
  • Pearl C. Anderson Middle School (Bronze)
  • Phillis Wheatley Elementary School (Gold)
  • Preston Hollow Elementary School (Gold)
  • Raul Quintanilla Sr. Middle School (Bronze)
  • Robert T. Hill School (Bronze)
  • Sam Tasby Middle School (Bronze)
  • San Jacinto Elementary School (Gold)
  • Sarah Zumwalt Middle School (Bronze)
  • Seagoville Middle School (Bronze)
  • Stephen C. Foster Elementary School (Gold)
  • Sudie L. Williams Elementary School (Gold)
  • T.G. Terry Elementary School (Gold)
  • T.W. Browne Middle School (Bronze)
  • Thomas A. Edison Middle School (Bronze)
  • Thomas C. Marsh Middle School (Bronze)
  • Thomas J. Rusk Middle School (Bronze)
  • Thomas Tolbert Elementary School (Gold)
  • Urban Park Elementary School (Gold)
  • W.E. Greiner Middle School (Bronze)
  • W.H. Atwell Middle School (Bronze)
  • W.H. Gaston Middle School (Bronze)
  • W.W. Bushman Elementary School (Gold)

Del Valle Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Baty Elementary School (Bronze)
  • Creedmoor elementary School (Bronze)
  • Dailey Middle School (Bronze)
  • Del Valle Elementary School (Bronze)
  • Del Valle High School (Bronze)
  • Del Valle Middle School (Bronze)
  • Gilbert Elementary School (Bronze)
  • Hillcrest Elementary School (Bronze)
  • Hornsby-Dunlap Elementary School (Bronze)
  • Ojeda Middle School (Bronze)
  • Popham Elementary School (Bronze)
  • Smith Elementary School (Bronze)

Dickinson Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Bay Colony Elementary School (Silver)
  • Calder Road Elementary School (Silver)

Florence Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Florence Elementary School (Bronze)

Huntsville Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Estella Stewart Elementary School (Bronze)
  • Gibbs Pre-K Center (Bronze)
  • Huntsville Elementary School (Bronze)
  • Sam W. Houston Elementary School (Bronze)
  • Scott Johnson Elementary School (Bronze)

Hutto Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Cottonwood Creek Elementary School (Bronze)
  • Hutto Elementary School (Bronze)
  • Nadine Johnson Elementary School (Bronze)
  • Ray Elementary School (Bronze)

KIPP Houston Public Schools (5/13 – 5/17)

  • KIPP 3D Academy (Bronze)
  • KIPP Academy Middle School (Bronze)
  • KIPP Dream Prep (Bronze)
  • KIPP Explore Academy (Bronze)
  • KIPP Generations Collegiate High School (Bronze)
  • KIPP Houston High School (Bronze)
  • KIPP Intrepid Preparatory School (Bronze)
  • KIPP Legacy Preparatory School (Bronze)
  • KIPP Liberation College Prep (Bronze)
  • KPP Peace Academy (Bronze)
  • KIPP Polaris Academy for Boys (Bronze)
  • KIPP Sharp Prep (Bronze)
  • KIPP Sharpstown College Preparatory (Bronze)
  • KIPP Shine Prep (Bronze)
  • KIPP Spirit College Prep (Bronze)
  • KIPP Sunnyside High School (Bronze)
  • KIPP Voyage Academy for Girls (Bronze)
  • KIPP Zenith Academy (Bronze)

La Grange Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Hermes Elementary School (Bronze)

Lampasas Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Hanna Springs Intermediate School (Gold)
  • Kline Whitis Elementary School (Gold)
  • Taylor Creek Elementary School (Gold)

Liberty Hill Independent School District (5/13– 5/17)

  • Bill Burden Elementary School (Bronze)
  • Liberty Hill Elementary School (Bronze)
  • Liberty Hill Intermediate School (Bronze)

Lockhart Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Bluebonnet Elementary School (Bronze)
  • Carver Kindergarten School (Bronze)
  • Clear Fork Elementary School (Bronze)
  • Navarro Elementary School (Bronze)
  • Plum Creek Elementary School (Bronze)

Northwest Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Clara Love Elementary School (Silver)
  • Haslet Elementary School (Bronze)
  • J. Lyndal Hughes Elementary School (Bronze)
  • J.C. Thompson Elementary School (Silver)
  • Justin Elementary School (Bronze)
  • Kay Granger Elementary School (Bronze)
  • Lakeview Elementary School (Bronze)
  • O.A. Peterson Elementary School (Bronze)
  • Prairie View Elementary School (Bronze)
  • Roanoke Elementary School (Bronze)
  • Samuel Beck Elementary School (Bronze)
  • Schluter Elementary School (Bronze)
  • Sendera Ranch Elementary School (Bronze)
  • Seven Hills Elementary School (Bronze)
  • Sonny & Allegra Nance Elementary School (Bronze)
  • W.R. Hatfield Elementary School (Bronze)

 Pflugerville Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Brookhollow Elementary School (Bronze)
  • Caldwell Elementary School (Bronze)
  • Copperfield Elementary School (Bronze)
  • Delco Primary School (Bronze)
  • Dessau Elementary School (Bronze)
  • Highland Park Elementary School (Bronze)
  • Murchison Elementary School (Bronze)
  • Northwest Elementary School (Bronze)
  • Parmer Lane Elementary School (Bronze)
  • Pflugerville Elementary School (Bronze)
  • Riojas Elementary School (Bronze)
  • River Oaks Elementary School (Bronze)
  • Rowe Lane Elementary School (Bronze)
  • Spring Hill Elementary School (Bronze)
  • Timmerman Elementary School (Bronze)
  • Wieland Elementary School (Bronze)
  • Windermere Elementary School (Bronze)
  • Windermere Primary School (Bronze)

Port Arthur Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Adams Elementary School (Silver)
  • DeQueen Elementary School (Silver)
  • Dowling Elementary School (Silver)
  • Houston Elementary School (Silver)
  • Lee Elementary School (Silver)
  • Travis Elementary School (Silver)
  • Tyrrell Elementary School (Silver)
  • Washington Elementary School (Silver)
  • Wheatley School of Early Childhood Programs (Silver)

Robinson Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Robinson Elementary School (Bronze)
  • Robinson Intermediate School (Bronze)
  • Robinson Primary School (Bronze)

Round Rock Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Anderson Mill Elementary School (Bronze)
  • Berkman Elementary School (Bronze)
  • Blackland Prairie Elementary School (Bronze)
  • Bluebonnet Elementary School (Bronze)
  • Brushy Creek Elementary School (Bronze)
  • Cactus Ranch Elementary School (Bronze)
  • Caldwell Heights Elementary School (Bronze)
  • Callison Elementary School (Bronze)
  • Canyon Creek Elementary School (Bronze)
  • Chandler Oaks Elementary School (Bronze)
  • Deep Wood Elementary School (Bronze)
  • Double File Trail Elementary School (Bronze)
  • Fern Bluff Elementary School (Bronze)
  • Forest Creek Elementary School (Bronze)
  • Forest North Elementary School (Bronze)
  • Gattis Elementary School (Bronze)
  • Great Oaks Elementary School (Bronze)
  • Herrington Elementary School (Bronze)
  • Jollyville Elementary School (Bronze)
  • Kathy Caraway Elementary School (Bronze)
  • Laurel Mountain Elementary School (Bronze)
  • Live Oak Elementary School (Bronze)
  • Old Town Elementary School (Bronze)
  • Pond Springs Elementary School (Bronze)
  • Purple Sage Elementary School (Bronze)
  • Robertson Elementary School (Bronze)
  • Sommer Elementary School (Bronze)
  • Spicewood Elementary School (Bronze)
  • Teravista Elementary School (Bronze)
  • Union Hill Elementary School (Bronze)
  • Voigt Elementary School (Bronze)
  • Wells Branch Elementary School (Bronze)

Sealy Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Selman Elementary School (Bronze)

Waco Independent School District (5/13 – 5/17)

  • Alta Vista Elementary School (Bronze)
  • Bell’s Hill Elementary School (Bronze)
  • Brook Avenue Elementary School (Bronze)
  • Cedar Ridge Elementary School (Bronze)
  • Crestview Elementary School (Bronze)
  • Dean Highland Elementary School (Bronze)
  • Hillcrest PDS Elementary School (Bronze)
  • J.H. Hines Elementary School (Bronze)
  • Kendrick Elementary School (Bronze)
  • Lake Air Montessori School (Bronze)
  • Mountainview Elementary School (Bronze)
  • Parkdale Elementary School (Bronze)
  • Provident Heights Elementary School (Bronze)
  • South Waco Elementary School (Bronze)
  • West Avenue Elementary School (Bronze)

Montgomery Independent School District (4/13 – 4/17)

  • Lone Star Elementary School (Gold)
  • Madeley Ranch Elementary School (Silver)
  • Montgomery Elementary School (Gold)
  • Montgomery Intermediate School (Gold)
  • Stewart Creek Elementary School (Gold)

North East Independent School District (4/13 – 4/17)

  • Dellview Elementary School (Gold)
  • Eisenhower Middle School (Silver)
  • Harmony Hills Elementary School (Gold)
  • Jose Lopez Middle School (Bronze)
  • Redland Oaks Elementary School (Silver)

Cedar Hill Independent School District (4/13 – 4/17)

  • Bessie Coleman Middle School (Bronze)
  • Bray Elementary School (Bronze)
  • Cedar Hill Collegiate High School (Bronze)
  • Cedar Hill High School (Bronze)
  • Cedar Hill Ninth Grade Center (Bronze)
  • Highlands Elementary School (Bronze)
  • High Pointe Elementary School (Bronze)
  • Joe Wilson Elementary School (Bronze)
  • Lake Ridge Elementary School (Bronze)
  • Plummer Elementary School (Bronze)
  • Waterford Oaks Elementary School (Bronze)
  • West Intermediate School (Bronze)
  • W.S. Permenter Middle School (Bronze)

San Benito Consolidated Independent School District (4/13 – 4/17)

  • Angela G. Leal Elementary School (Gold)
  • Berta Cabaza Middle School (Gold)
  • Dr. C.M. Cash Elementary School (Gold)
  • Dr. Raul Garza, Jr. Elementary School (Gold)
  • Ed Downs Elementary School (Gold)
  • Frank Roberts Elementary School (Gold)
  • Fred Booth Elementary School (Gold)
  • Judge Oscar De La Fuente Elementary School (Gold)
  • La Encantada Elementary School (Gold)
  • Landrum Elementary School (Gold)
  • La Paloma Elementary School (Gold)
  • Miller Jordan Middle School (Gold)
  • Rangerville Elementary School (Gold)
  • San Benito High School (Gold)
  • San Benito Riverside Middle School (Gold)
  • Sullivan Elementary School (Gold)
  • Veteran’s Memorial Academy (Gold)

Crowley Independent School District (3/13 – 3/17)

  • Bess Race Elementary School (Silver)
  • Dallas Park Elementary School (Bronze)
  • David Walker Intermediate School (Silver)
  • Deer Creek Elementary School (Silver)
  • J.A. Hargrave Elementary School (Silver)
  • Jackie Carden Elementary School (Silver)
  • Mary Harris Intermediate School (Silver)
  • Meadowcreek Elementary School (Silver)
  • Oakmont Elementary School (Silver)
  • Parkway Elementary School (Silver)
  • Poynter Elementary School (Silver)
  • S.H. Crowley Intermediate School (Silver)
  • Sue Crouch Intermediate School (Silver)
  • Sycamore Elementary School (Silver)

Dickinson Independent School District (3/13 – 3/17)

  • Dunbar Middle School (Gold Award of Distinction)
  • Hughes Road Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • John and Shamarion Barber Middle School (Gold Award of Distinction)
  • K. E. Little Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • San Leon Elementary School (Gold Award of Distinction)

Hurst Euless Bedford Independent School District (3/13 – 3/17)

  • Donna Park Elementary School (Silver)
  • Midway Park Elementary School (Bronze)
  • Shady Brook Elementary School (Silver)
  • Stonegate Elementary School (Silver)
  • West Hurst Elementary School (Silver)

Splendora Independent School District (3/13 – 3/17)

  • Greenleaf Elementary School (Gold)
  • Peach Creek Elementary School (Gold)
  • Piney Woods Elementary School (Silver)
  • Splendora High School (Silver)
  • Splendora Junior High School (Gold)

McKinney Independent School District (2/13 – 2/17)

  • Albert A. & Iola Lee Davis Malvern Elementary School (Gold)
  • Burks Elementary School (Gold)
  • Caldwell Elementary School (Gold)
  • Finch Elementary School (Gold)
  • Press Elementary School (Gold)
  • Webb Elementary School (Gold)

Pasadena Independent School District (2/13 – 2/17)

  • Atkinson Elementary School (Bronze)
  • Bailey Elementary School (Silver)
  • Burnett Elementary School (Silver)
  • Fisher Elementary School (Bronze)
  • Frazier Elementary School (Bronze)
  • Freeman Elementary School (Silver)
  • Gardens Elementary School (Silver)
  • Garfield Elementary School (Silver)
  • Genoa Elementary School (Silver)
  • Golden Acres Elementary School (Silver)
  • J.D. Parks Elementary School (Bronze)
  • Jensen Elementary School (Silver)
  • Jessup Elementary School (Silver)
  • Kruse Elementary School (Silver)
  • L.F. Smith Elementary School (Silver)
  • Laura Bush Elementary School (Bronze)
  • Mae Smythe Elementary School (Silver)
  • Matthys Elementary School (Bronze)
  • McMasters Elementary School (Silver)
  • Meador Elementary School (Silver)
  • Moore Elementary School (Bronze)
  • Morales Elementary School (Bronze)
  • Pearl Hall Elementary School (Bronze)
  • Pomeroy Elementary School (Bronze)
  • Red Bluff Elementary School (Bronze)
  • Richey Elementary School (Silver)
  • Sparks Elementary School (Bronze)
  • South Belt Elementary School (Silver)
  • South Houston Elementary School (Bronze)
  • South Shaver Elementary School (Silver)
  • Stuchbery Elementary School (Bronze)
  • Teague Elementary School (Bronze)
  • Turner Elementary School (Silver)
  • Williams Elementary School (Bronze)
  • Young Elementary School (Silver)

Spring Independent School District (2/13 – 2/17)

  • Gloria Marshall Elementary School (Gold)
  • Joseph Beneke Elementary School (Gold)
  • Mildred I. Jenkins Elementary School (Gold)
  • Milton Cooper Elementary School (Gold)
  • R.J. Hoyland Elementary School (Gold)
  • Salyers Elementary School (Gold)

Austin Independent School District (2/13 – 2/17)

  • Ann Richards School for Young Women Leaders (Silver)

College Station Independent School District (2/13 – 2/17)

  • Greens Prairie Elementary School (Silver)

Godley Independent School District (2/13 – 2/17)

  • Godley Elementary School (Bronze)
  • Godley Intermediate School (Bronze)
  • Godley High School (Bronze)
  • Godley Middle School (Bronze)

Magnolia Independent School District (2/13 – 2/17)

  • Bear Branch Elementary School (Bronze)
  • J.L. Lyon Elementary School (Silver)

Big Spring Independent School District (1/13 – 1/17)

  • Bauer Elementary School (Gold)
  • Goliad Elementary School (Gold)
  • Kentwood Elementary School (Gold)
  • Marcy Elementary School (Gold)
  • Moss Elementary School (Gold)
  • Washington Elementary School (Gold)

Bryan Independent School District (1/13 – 1/17)

  • Ben Milam Elementary School (Silver)
  • Bonham Elementary School (Silver)
  • Bowen Elementary School (Silver)
  • Mary Branch Elementary School (Silver)
  • Crockett Elementary School (Silver)
  • Fannin Elementary School (Silver)
  • Harvey Mitchell Elementary School (Silver)
  • Henderson Elementary School (Silver)
  • Johnson Elementary School (Silver)
  • Jones Elementary School (Silver)
  • Kemp Elementary School (Silver)
  • Navarro Elementary School (Silver)
  • Neal Elementary School (Silver)
  • Sam Houston Elementary School (Bronze)
  • Sul Ross Elementary School (Silver)

Killeen Independent School District (1/13 – 1/17)

  • Clarke Elementary School (Silver)

Wylie Independent School District (1/13 – 1/17)

  • Akin Elementary School (Bronze)
  • Birmingham Elementary School (Bronze)
  • Cox Elementary School (Bronze)
  • Dodd Elementary School (Bronze)
  • Groves Elementary School (Bronze)
  • Hartman Elementary School (Bronze)
  • Smith Elementary School (Bronze)
  • Tibbals Elementary School (Bronze)
  • Wally Watkins Elementary School (Bronze)
  • Whitt Elementary School (Bronze)

Brazosport Independent School District (1/13 – 1/17)

  • A.P. Beutel Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Gladys Polk Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Jane Long Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • O. A. Fleming Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Velasco Elementary School (Gold Award of Distinction)

Burnet Consolidated Independent School District (1/13 – 1/17)

  • Bertram Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Burnet Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • R.J. Richey Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Shady Grove Elementary School (Gold Award of Distinction)

Cuero Independent School District (1/13 – 1/17)

  • Hunt Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • John C. French Elementary School (Gold Award of Distinction)

Midway Independent School District (1/13 – 1/17)

  • Castleman Creek Elementary School (Gold Award of Distinction)

Harper Independent School District (12/12 – 12/16)

  • Harper Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Harper High School (Bronze)
  • Harper Middle School (Bronze)

Killeen Independent School District (12/12 – 12/16)

  • Clear Creek Elementary School (Bronze)
  • Haynes Elementary School (Bronze)
  • Maxdale Elementary School (Bronze)
  • Pershing Park Elementary School (Bronze)
  • Richard E. Cavazos Elementary School (Bronze)

Plano Independent School District (12/12 – 12/16)

  • Aldridge Elementary School (Bronze)
  • Andrews Elementary School (Bronze)
  • Barksdale Elementary School (Bronze)
  • Barron Elementary School (Bronze) Bethany Elementary School (Bronze)
  • Bettye Haun Elementary School (Bronze)
  • Beverly Elementary School (Bronze)
  • Boggess Elementary School (Bronze)
  • Brinker Elementary School (Bronze)
  • Carlisle Elementary School (Bronze)
  • Centennial Elementary School (Bronze)
  • Christie Elementary School (Bronze)
  • Daffron Elementary School (Bronze)
  • Davis Elementary School (Bronze)
  • Dooley Elementary School (Bronze)
  • Forman Elementary School (Bronze)
  • Gulledge Elementary School (Bronze)
  • Harrington Elementary School (Bronze)
  • Hedgcoxe Elementary School (Bronze)
  • Hickey Elementary School (Bronze)
  • Hightower Elementary School (Bronze)
  • Huffman Elementary School (Bronze)
  • Hughston Elementary School (Bronze)
  • Hunt Elementary School (Bronze)
  • Jackson Elementary School (Bronze)
  • Matthews Elementary School (Bronze)
  • McCall Elementary School (Bronze)
  • Meadows Elementary School (Bronze)
  • Memorial Elementary School (Bronze)
  • Mendenhall Elementary School (Bronze)
  • Miller Elementary School (Bronze)
  • Mitchell Elementary School (Bronze)
  • Rasor Elementary School (Bronze)
  • Rose Haggar Elementary School (Bronze)
  • Saigling Elementary School (Bronze)
  • Schell Elementary School (Bronze)
  • Shepard Elementary School (Bronze)
  • Sigler Elementary School (Bronze)
  • Skaggs Elementary School (Bronze)
  • Stinson Elementary School (Bronze)
  • Thomas Elementary School (Bronze)
  • Weatherford Elementary School (Bronze)
  • Wells Elementary School (Bronze)
  • Wyatt Elementary School (Bronze)

Mesquite Independent School District (12/12 – 12/16)

  • Bedford Galloway Elementary School (Bronze)
  • Ben F. Tisinger Elementary School (Bronze)
  • Billy Joe Smith Elementary School (Bronze)
  • Bonnie Gentry Elementary School (Bronze) Cecil W. Beasley Elementary School (Bronze)
  • Charles A. Tosch Elementary School (Bronze)
  • Don Achziger Elementary School (Bronze)
  • Dr. Jefferson Curtis Cannaday Elementary School (Bronze)
  • Dr. Joey Pirrung Elementary School (Bronze)
  • Eagle Lake Elementary (Bronze)
  • Ed Hodges Elementary School (Bronze)
  • Elsie Shands Elementary School (Bronze)
  • Eunice Sikes McKenzie Elementary School (Bronze)
  • Florence Black Elementary School (Bronze)
  • Fort Kent Elementary (Bronze)
  • Fred A. McWhorter Elementary School (Bronze)
  • Georgia W. Kimball Elementary School (Bronze)
  • Gill R. Porter Elementary School (Bronze)
  • Issac Newton Range Elementary School (Bronze)
  • Jay Thompson Elementary School (Bronze)
  • Joe Lawrence Elementary School (Bronze)
  • John Curtis Austin Elementary School (Bronze)
  • John Hicks Florence Elementary School (Bronze)
  • John L. Hanby Elementary School (Bronze)
  • Joseph Columbus Rugel Elementary School (Bronze)
  • Loella Dewing Elementary (Bronze)
  • Mary L. Moss Elementary School (Bronze)
  • Ruby Shaw Elementary School (Bronze)
  • Sam Rutherford Elementary School (Bronze)
  • Samuel Monroe Seabourn Elementary School (Bronze)
  • Sue Ann Mackey Elementary School (Bronze)
  • Vernon Price Elementary School (Bronze)
  • W. O. Gray Elementary School (Bronze)
  • Walter E. Floyd Elementary School (Bronze)
  • Zack Motley Elementary School (Bronze)

Temple Independent School District (12/12 – 12/16)

  • Meridith-Dunbar Elementary School (Bronze)

Grapevine-Colleyville ISD (11/12 – 11/16)

  • Bear Creek Elementary School (Bronze)
  • Bransford Elementary School (Bronze)
  • Cannon Elementary School (Bronze)
  • Colleyville Elementary School (Bronze)
  • Dove Elementary School (Bronze)
  • Glenhope Elementary School (Bronze)
  • Grapevine Elementary School (Bronze)
  • Heritage Elementary School (Bronze)
  • O.C. Taylor Elementary School (Bronze)
  • Silver Lake Elementary School (Bronze)
  • Timberline Elementary School (Bronze)

Denton Independent School District (10/12 – 10/16)

  • Hodge Elementary School (Bronze)

Spring Independent School District (10/12 – 10/16)

  • Carolee Booker Elementary School (Bronze)
  • Chet Burchett Elementary School (Bronze)
  • Donna C. Lewis Elementary School (Bronze)
  • George E. Anderson Elementary School (Bronze)
  • Ginger McNabb Elementary School (Bronze)
  • John A. Winship Elementary School (Bronze)
  • Northgate Crossing Elementary School (Bronze)
  • Pearl M. Hirsch Elementary School (Bronze)

Magnolia Independent School District (5/12 – 5/16)

  • Magnolia Parkway Elementary School (Bronze)

Spring Branch School District (5/12 – 5/16)

  • Buffalo Creek Elementary School (Bronze)
  • Bunker Hill Elementary School (Bronze)
  • Cedar Brook Elementary School (Bronze)
  • Edgewood Elementary School (Bronze)
  • Frostwood Elementary School (Bronze)
  • Hollibrook Elementary School (Bronze)
  • Housman Elementary School (Bronze)
  • Hunters Creek Elementary School (Bronze)
  • Meadow Wood Elementary School (Bronze)
  • Memorial Drive Elementary School (Bronze)
  • Nottingham Elementary School (Bronze)
  • Pine Shadows Elementary School (Bronze)
  • Ridgecrest Elementary School (Bronze)
  • Rummel Elementary School (Bronze)
  • Shadow Oaks Elementary School (Bronze)
  • Sherwood Elementary School (Bronze)
  • Spring Branch Elementary School (Bronze)
  • Spring Shadows Elementary School (Bronze)
  • Terrace Elementary School (Bronze)
  • Thornwood Elementary School (Bronze)
  • Treasure Forest Elementary School (Bronze)
  • Valley Oaks Elementary School (Bronze)
  • Westwood Elementary School (Bronze)
  • Wilchester Elementary School (Bronze)
  • Woodview Elementary School (Bronze)

  College Station Independent School District (3/12 – 3/16)

  • College Hills Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Rock Prairie Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • South Knoll Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Southwood Valley Elementary School (Gold Award of Distinction)

Hurst Euless Bedford Independent School District (3/12 – 3/16)

  • Bedford Heights Elementary School (Bronze)
  • Bellaire Elementary School (Gold)
  • Bell Manor Elementary School (Silver)
  • Harrison Lane Elementary School (Gold)
  • Hurst Hills Elementary School (Bronze)
  • Lakewood Elementary School (Bronze)
  • Meadow Creek Elementary School (Bronze)
  • North Euless Elementary School (Bronze)
  • Oakwood Terrace Elementary School (Gold)
  • River Trails Elementary School (Silver)
  • Shady Oaks Elementary School (Silver)
  • South Euless Elementary School (Silver)
  • Spring Garden Elementary School (Bronze)
  • Wilshire Elementary School (Bronze)

Keller Independent School District (3/12 – 3/16)

  • Friendship Elementary School (Bronze)

Llano Independent School District (3/12 – 3/16)

  • Llano Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Packsaddle Elementary School (Gold Award of Distinction)

College Station Independent School District (2/12 – 2/16)

  • Creek View Elementary School (Silver)
  • Forest Ridge Elementary School (Bronze)
  • Pebble Creek Elementary School (Bronze)

Texas City Independent School District (2/12 – 2/16)

  • Heights Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Kohfeldt Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Northside Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Roosevelt-Wilson Elementary School (Gold Award of Distinction)

Aldine Independent School District (12/11 – 12/15)

  • Bussey Elementary School (Silver)
  • Dunn Elementary School (Silver)
  • Gray Elementary School (Silver)
  • Johnson Elementary School (Bronze)
  • Jones Elementary School (Silver)
  • Kujawa Elementary School (Silver)
  • Marcella Intermediate School (Silver)
  • Parker Intermediate School (Silver)
  • Wilson Intermediate School (Silver)

Lubbock Independent School District (12/11 – 12/15)

  • Bayless Elementary School (Bronze)
  • Bean Elementary School (Bronze)
  • Bowie Elementary School (Bronze)
  • Bozeman Elementary School (Bronze)
  • Brown Elementary School (Bronze)
  • Centennial Elementary School (Bronze)
  • Dupre Elementary School (Bronze)
  • Guadalupe Elementary School (Bronze)
  • Hardwick Elementary School (Bronze)
  • Harwell Elementary School (Bronze)
  • Haynes Elementary School (Bronze)
  • Hodges Elementary School (Bronze)
  • Honey Elementary School (Bronze)
  • Iles Elementary School (Bronze)
  • Jackson Elementary School (Bronze)
  • McWhorter Elementary School (Bronze)
  • Maedgen Elementary School (Bronze)
  • Murfee Elementary School (Bronze)
  • Overton Elementary School (Bronze)
  • Parkway Elementary School (Bronze)
  • Parsons Elementary School (Bronze)
  • Roberts Elementary School (Bronze)
  • Roscoe Wilson Elementary School (Bronze)
  • Rush Elementary School (Bronze)
  • Smith Elementary School (Bronze)
  • Stewart Elementary School (Bronze)
  • Waters Elementary School (Bronze)
  • Wester Elementary School (Bronze)
  • Wheatley Elementary School (Bronze)
  • Wheelock Elementary School (Bronze)
  • Whiteside Elementary School (Bronze)
  • Williams Elementary School (Bronze)
  • Wolffarth Elementary School (Bronze)
  • Wright Elementary School (Bronze)

Mansfield Independent School District (12/11 – 12/15)

  • Carol Holt Elementary School (Bronze)

Katy Independent School District (11/11 – 11/15)

  • Zelma Hutsell Elementary School (Gold)

Keller ISD (11/11 – 11/15)

  • Basswood Elementary School (Bronze)
  • Bear Creek Intermediate School (Bronze)
  • Bette Perot Elementary School (Bronze)
  • Bluebonnet Elementary School (Bronze)
  • Caprock Elementary School (Bronze)
  • Chisholm Trail Intermediate School (Bronze)
  • Eagle Ridge Elementary School (Bronze)
  • Florence Elementary School (Bronze)
  • Freedom Elementary School (Bronze)
  • Heritage Elementary School (Bronze)
  • Hidden Lakes Elementary School (Bronze)
  • Independence Elementary School (Bronze)
  • Keller Harvel Elementary School (Bronze)
  • Liberty Elementary School (Bronze)
  • Lone Star Elementary School (Bronze)
  • North Riverside Elementary School (Bronze)
  • Park Glen Elementary School (Bronze)
  • Parkview Elementary School (Bronze)
  • Parkwood Hill Intermediate School (Bronze)
  • Shady Grove Elementary School (Bronze)
  • South Keller Intermediate School (Bronze)
  • Trinity Meadows Intermediate School (Bronze)
  • Whitley Road Elementary School (Bronze)
  • Willis Lane Elementary School (Bronze)
  • Woodland Springs Elementary School (Bronze)

Klein Independent School District (11/11 – 11/15)

  • Kaiser Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Eiland Elementary School (Gold Award of Distinction)

La Porte Independent School District (11/11 – 11/15)

  • Baker Junior High School (Gold Award of Distinction)

Waller Independent School District (11/11 – 11/15)

  • Fields Store Elementary School (Gold)
  • Holleman Elementary School (Gold)
  • Jones Elementary School (Gold)
  • Roberts Road Elementary School (Gold)
  • Turlington Elementary School (Gold)

Alvin Independent School District (10/11 – 10/15)

  • Alvin Elementary School (Gold)
  • Alvin Primary School (Silver)
  • Don Jeter Elementary School (Gold)
  • E.C. Mason Elementary School (Silver)
  • Hood-Case Elementary School (Gold)
  • Laura Ingalls Wilder Elementary School (Bronze)
  • Longfellow Elementary School (Gold)
  • Mark Twain Elementary School (Gold)
  • Mary Burks Marek Elementary School (Silver)
  • Melba Passmore Elementary School (Gold)
  • R.L. Stevenson Primary School (Gold)
  • Savannah Lakes Elementary School (Gold)
  • Walt Disney Elementary School (Gold)

McKinney Independent School District (10/11 – 10/15)

  • McClure Elementary School (Bronze)

Frisco Independent School District (9/11 – 9/15)

  • Allen Elementary School (Bronze)
  • Anderson Elementary School (Bronze)
  • Ashley Elementary School (Bronze)
  • Bledsoe Elementary School (Bronze)
  • Boals Elementary School (Bronze)
  • Borchardt Elementary School (Bronze)
  • Bright Elementary School (Bronze)
  • Carroll Elementary School (Bronze)
  • Christie Elementary School (Bronze)
  • Corbell Elementary School (Bronze)
  • Curtsinger Elementary School (Bronze)
  • Elliott Elementary School (Bronze)
  • Fisher Elementary School (Bronze)
  • Gunstream Elementary School (Bronze)
  • Isbell Elementary School (Bronze)
  • Mooneyham Elementary School (Bronze)
  • Ogle Elementary School (Bronze)
  • Pink Elementary School (Bronze)
  • Purefoy Elementary School (Bronze)
  • Riddle Elementary School (Bronze)
  • Robertson Elementary School (Bronze)
  • Rogers Elementary School (Bronze)
  • Sem Elementary School (Bronze)
  • Shawnee Elementary School (Bronze)
  • Smith Elementary School (Bronze)
  • Sonntag Elementary School (Bronze)
  • Sparks Elementary School (Bronze)
  • Spears Elementary School (Bronze)
  • Tadlock Elementary School (Bronze)
  • Taylor Elementary School (Bronze)

Georgetown Independent School District (9/11 – 9/15)

  • Annie Purl Elementary School (Gold)
  • Carver Elementary School (Gold)
  • Cooper Elementary School (Gold)
  • Frost Elementary School (Gold)
  • Jo Ann Ford Elementary School (Bronze)
  • McCoy Elementary School (Gold)
  • Mitchell (Elementary School (Gold)
  • Pickett Elementary School (Gold)
  • Village Elementary School (Silver)
  • Williams Elementary School (Gold)

Amarillo School District (7/11 – 7/15)

  • Alice Landergin Elementary School (Gold)
  • Bivins Elementary School (Silver)
  • Glenwood Elementary School (Gold)
  • Humphrey's Highland Elementary School (Gold)
  • Lamar Elementary School (Gold)
  • Lawndale Elementary School (Gold)
  • Sanborn Elementary School (Gold)
  • South Lawn Elementary School (Gold)
  • Sunrise Elementary School (Gold)
  • Tradewind Elementary School (Gold)

 Brazosport ISD (7/11 – 7/15)

  • Bess Brannen Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Elisabet Ney Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • O. M. Roberts Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Stephen F. Austin Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • T. W. Ogg Elementary School (Gold Award of Distinction)

Cypress Fairbanks Independent School District (7/11 – 7/15)

  • Ault Elementary School (Bronze)
  • Birkes Elementary School (Bronze)
  • Black Elementary School (Bronze)
  • Copeland Elementary School (Bronze)
  • Farney Elementary School (Bronze)
  • Hamilton Elementary School (Bronze)
  • Keith Elementary School (Bronze)
  • Moore Elementary School (Bronze)
  • A. Robison Elementary School (Bronze)
  • Sampson Elementary School (Bronze)
  • Swenke Elementary School (Bronze)
  • Warner Elementary School (Bronze)
  • Yeager Elementary School (Bronze)

Lorena Independent School District (7/11 – 7/15)

  • Lorena Primary School (Silver)

McKinney Independent School District (7/11 – 7/15)

  • Bennett Elementary School (Bronze)
  • Eddins Elementary School (Bronze)
  • Glen Oaks Elementary School (Bronze)
  • McGowen Elementary School (Bronze)
  • McNeil Elementary School (Bronze)
  • Reuben Johnson Elementary School (Bronze)
  • Slaughter Elementary School (Bronze)
  • Valley Creek Elementary School (Bronze)
  • Vega Elementary School (Bronze)
  • Walker Elementary School (Bronze)
  • Wilmeth Elementary School (Bronze)
  • Wolford Elementary School (Bronze)

Klein ISD (6/11 – 6/15)

  • McDougle Elementary School (Gold Award of Distinction)

Amarillo Independent School District (6/11 – 6/15)

  • Avondale Elementary School (Gold)
  • Belmar Elementary School (Silver)
  • Carver Academy (Gold)
  • Carver Early Childhood Academy (Gold)
  • Coronado Elementary School (Silver)
  • Eastridge Elementary School (Gold)
  • Emerson Elementary School (Gold)
  • Forest Hill Elementary School (Gold)
  • Hamlet Elementary School (Gold)
  • Margaret Wills Elementary School (Gold)
  • Mesa Verde Elementary School (Gold)
  • Olsen Park Elementary School (Silver)
  • Paramount Terrace Elementary School (Silver)
  • Pleasant Valley Elementary School (Gold)
  • Puckett Elementary School (Bronze)
  • Ridgecrest Elementary School (Silver)
  • Robert E. Lee Elementary School (Gold)
  • San Jacinto Elementary School (Gold)
  • Sleepy Hollow Elementary School (Bronze)
  • South Georgia Elementary School (Silver)
  • Western Plateau Elementary School (Silver)
  • Whittier Elementary School (Gold)
  • Will Rogers Elementary School (Gold)
  • Windsor Elementary School (Bronze)
  • Wolflin Elementary School (Silver)
  • Woodlands Elementary School (Bronze)

Brazosport ISD (6/11 – 6/15)

  • Madge Griffith Elementary School (Gold)

Judson Independent School District (6/11 – 6/15)

  • Candlewood Elementary School (Bronze)
  • Converse Elementary School (Bronze)
  • Coronado Village Elementary School (Bronze)
  • Crestview Elementary School (Bronze)
  • Elolf Elementary School (Bronze)
  • Franz Elementary School (Bronze)
  • Hartman Elementary School (Bronze)
  • Hopkins Elementary School (Bronze)
  • Masters Elementary School (Bronze)
  • Millers Point Elementary School (Bronze)
  • Olympia Elementary School (Bronze)
  • Park Village Elementary School (Bronze)
  • Paschall Elementary School (Bronze)
  • Rolling Meadows Elementary School (Bronze)
  • Salinas Elementary School (Bronze)
  • Spring Meadows Elementary School (Bronze)
  • Woodlake Elementary School (Bronze)

Nordheim ISD (6/11 – 6/15)

  • Nordheim School (Silver)

Richardson ISD (6/11 – 6/15)

  • Aiken Elementary School (Gold)
  • Arapaho Classical Magnet School (Silver)
  • Audelia Creek Elementary School (Gold)
  • Bowie Elementary School (Bronze)
  • Brentfield Elementary School (Bronze)
  • Canyon Creek Elementary School (Bronze)
  • Carolyn Bukhair Elementary School (Gold)
  • Dartmouth Elementary School (Bronze)
  • Dover Elementary School (Gold)
  • Forest Lane Academy (Gold)
  • Forestridge Elementary School (Gold)
  • Greenwood Hills Elementary School (Gold)
  • Hamilton Park Elementary School (Bronze)
  • Jess Harben Elementary School (Bronze)
  • Lake Highlands Elementary School (Bronze)
  • Mark Twain Elementary School (Gold)
  • Math/Science/Technology Magnet Elementary School (Bronze)
  • Merriman Park Elementary School (Gold)
  • Mohawk Elementary School (Bronze)
  • Moss Haven Elementary School (Bronze)
  • Northlake Elementary School (Gold)
  • Northrich Elementary School (Silver)
  • Northwood Hills Elementary School (Bronze)
  • O. Henry Elementary School (Gold)
  • Prestonwood Elementary School (Silver)
  • Prairie Creek Elementary School (Bronze)
  • Richardson Heights Elementary School (Silver)
  • Richland Elementary School (Gold)
  • Richardson Terrace Elementary School (Gold)
  • RISD Academy (Gold)
  • Skyview Elementary School (Gold)
  • Spring Creek Elementary School (Bronze)
  • Spring Valley Elementary School (Gold)
  • Springridge Elementary School (Silver)
  • Stults Road Elementary School (Gold)
  • Thurgood Marshall Elementary School (Gold)
  • Wallace Elementary School (Gold)  
  • White Rock Elementary School (Bronze)
  • Yale Elementary School (Silver) 

Crosby Independent School District (5/11 – 5/15)

  • Crosby Kindergarten Center (Bronze)

Dallas Independent School District (5/11 – 5/15)

  • Amelia Earhart Learning Center (Gold)
  • Annie Webb Blanton Elementary School (Gold)
  • Arcadia Park Elementary School (Gold)
  • Arturo Salazar Elementary School (Gold)
  • Barbara Jordan Elementary School (Gold)
  • Bayles Elementary School (Gold)
  • Ben Milam Elementary School (Gold)
  • B.H. Macon Elementary School (Gold)
  • Birdie Alexander Elementary School (Gold)
  • Casa View Elementary School (Gold)
  • C.A. Tatum Jr. Elementary School (Gold)
  • Celestino Mauricio Soto Jr. Elementary School (Gold)
  • César Chávez Learning Center (Gold)
  • Charles A. Gill Elementary School (Gold)
  • Charles Rice Learning Center (Gold)
  • City Park Elementary School (Gold)
  • Clara Oliver Elementary School (Gold)
  • David G. Burnet Elementary School (Gold)
  • Eduardo Mata Elementary School (Gold)
  • Edwin J. Kiest Elementary School (Gold)
  • Eladio R. Martinez Learning Center (Gold)
  • Felix G. Botello Elementary School (Gold)
  • F.P. Caillet Elementary School (Gold)
  • Frank Guzick Elementary School (Gold)
  • Frederick Douglass Elementary School (Gold)
  • Gabe P. Allen Charter School (Gold)
  • George Washington Carver Learning Center (Gold)
  • Gilbert Cuellar Sr. Elementary School (Gold)
  • Henry B. Gonzalez Elementary School (Gold)
  • H.I. Holland Elementary School at Lisbon (Gold)
  • Jack Lowe Sr. Elementary School (Gold)
  • James Bowie Elementary School (Gold)
  • Jerry R. Junkins Elementary School (Gold)
  • Jill Stone Elementary School at Vickery Meadow (Gold)
  • Jimmie Tyler Brashear Elementary School (Gold)
  • J.P. Starks Math, Science &Technology Vanguard (Gold)
  • John F. Kennedy Learning Center (Gold)
  • John F. Peeler Elementary School (Gold)
  • John H. Reagan Elementary School (Gold)
  • John Neely Bryan Elementary School (Gold)
  • John W. Carpenter Elementary School (Gold)
  • John W. Runyon Elementary School (Gold)
  • Julia C. Frazier Elementary School (Gold)
  • Julian T. Saldivar Elementary School (Gold)
  • Julius Dorsey Elementary School (Gold)
  • J.W. Ray Elementary Learning Center (Gold)
  • K.B. Polk Vanguard Center for Academically Talented and Gifted (Gold)
  • Kleberg Elementary School (Gold)
  • Larry G. Smith Elementary School (Gold)
  • Lee A. McShan Jr. Elementary School (Gold)
  • Lenore Kirk Hall Elementary School (Gold)
  • Leslie A. Stemmons Elementary School (Gold)
  • Lida Hooe Elementary School (Gold)
  • L.O. Donald Elementary School (Gold)
  • Lorenzo de Zavala Elementary School (Gold)
  • Margaret B. Henderson Elementary School (Gold)
  • Maria Moreno Elementary School (Gold)
  • Martin Weiss Elementary School (Gold)
  • Nancy J. Cochran Elementary School (Gold)
  • Nancy Moseley Elementary School (Gold)
  • Obadiah Knight Elementary School (Gold)
  • Pleasant Grove Elementary School (Gold)
  • Reinhardt Elementary School (Gold)
  • Richard Lagow Elementary School (Gold)
  • Robert L. Thornton Elementary School (Gold)
  • Ronald E. McNair Elementary School (Gold)
  • Rosemont Elementary School (Gold)
  • Sam Houston Elementary School (Gold)
  • Seagoville Elementary School (Gold)
  • Sidney Lanier Expressive Arts Vanguard (Gold)
  • S.S. Conner Elementary School (Gold)
  • Stevens Park Elementary School (Gold)
  • Thomas L. Marsalis Elementary School (Gold)
  • Tom C. Gooch Elementary School (Gold)
  • Tom W. Field Elementary School (Gold)
  • Umphrey Lee Elementary School (Gold)
  • William A. Blair Elementary School (Gold)
  • William Brown Miller Elementary School (Gold)

Dallas Independent School District (4/11 - 4/15)

  • Adelle Turner Elementary School (Bronze)
  • Albert Sidney Johnston Elementary School (Bronze)
  • Anne Frank Elementary School (Bronze)
  • Anson Jones Elementary School (Bronze)
  • Arlington Park Community Learning Center (Bronze)
  • Arthur Kramer Elementary School (Bronze)
  • Central Elementary School (Bronze)
  • C.F. Carr Elementary School (Bronze)
  • Dan D. Rogers Elementary School (Bronze)
  • Daniel Webster Elementary School (Bronze)
  • Elisha M. Pease Elementary School (Bronze)
  • Erasmo Seguin Community Learning Center (Bronze)
  • George Bannerman Dealey Montessori Vanguard and International Academy (Bronze)
  • George Peabody Elementary School (Bronze)
  • George W. Truett Elementary School (Bronze)
  • Harry C. Withers Elementary School (Bronze)
  • Harry Stone Montessori Academy (Bronze)
  • H.S. Thompson Elementary School (Bronze)
  • Ignacio Zaragoza Elementary School (Bronze)
  • James B. Bonham Elementary School (Bronze)
  • James Fannin Elementary School (Bronze)
  • John Ireland Elementary School (Bronze)
  • John J. Pershing Elementary School (Bronze)
  • Joseph J. Rhoads Learning Center (Bronze)
  • Lakewood Elementary School (Bronze)
  • Leila P. Cowart Elementary School (Bronze)
  • Leonides Gonzalez Cigarroa, M.D. Elementary School (Bronze)
  • Martin L. King Jr. Learning Center (Bronze)
  • Nathan Adams Elementary School (Bronze)
  • Oran M. Roberts Elementary School (Bronze)
  • Robert E. Lee Elementary School (Bronze)
  • Roger Q. Mills Elementary School (Bronze)
  • Rosemont Primary School - Chris V. Semos Campus (Bronze)
  • Rufus C. Burleson Elementary School (Bronze)
  • Stonewall Jackson Elementary School (Bronze)
  • Victor H. Hexter Elementary School (Bronze)
  • Walnut Hill Elementary School (Bronze)
  • Whitney M. Young Elementary School (Bronze)
  • William B. Travis Academy/Vanguard for the Academically Talented and Gifted (Bronze)
  • William L. Cabell Elementary School (Bronze)
  • William Lipscomb Elementary School (Bronze)
  • William M. Anderson Elementary School (Bronze)
  • Winnetka Elementary School (Bronze)

Spring Independent School District (4/11 – 4/15)

  • Ponderosa Elementary School (Gold)
  • Smith Elementary School (Gold)

Lorena Independent School District (3/11 - 3/15)

  • Lorena Elementary School (Silver)

Klein Independent School District (2/11 - 2/15)

  • Benfer Elementary School (Silver)
  • Ehrhardt Elementary School (Silver)
  • Epps Island Elementary School (Silver)
  • Haude Elementary School (Silver)
  • Klenk Elementary School (Silver)
  • Kohrville Elementary School (Silver)
  • Krahn Elementary School (Silver)
  • Kreinhop Elementary School (Silver)
  • Metzler Elementary School (Silver)
  • Mittelstädt Elementary School (Silver)
  • Nitsch Elementary School (Silver)
  • Northampton Elementary School (Silver)
  • Roth Elementary School (Silver)
  • Schultz Elementary School (Silver)

Klein Independent School District (1/11 - 1/15)

  • Benignus Elementary School (Bronze)
  • Brill Elementary School (Bronze)
  • Frank Elementary School (Bronze)
  • Greenwood Forest Elementary School (Bronze)
  • Hassler Elementary School (Bronze)
  • Kuehnle Elementary School (Bronze)
  • Lemm Elementary School (Bronze)
  • Mueller Elementary School (Bronze)
  • Theiss Elementary School (Bronze)

Richardson Independent School District (1/11 - 1/15)

  • Big Springs Elementary School (Bronze)

North East Independent School District (11/10 - 11/14)

  • Camelot Elementary School (Silver)
  • Castle Hills Elementary School (Silver)
  • Clear Spring Elementary School (Silver)
  • Colonial Hills Elementary School (Silver)
  • El Dorado Elementary School (Silver)
  • Larkspur Elementary School (Silver)
  • Longs Creek Elementary School (Silver)
  • Oak Grove Elementary School (Silver)
  • Royal Ridge Elementary School (Silver)
  • Walzem Elementary School (Silver)
  • Wetmore Elementary School (Silver)
  • Wilshire Elementary School (Silver)
  • Woodstone Elementary School (Silver)

Cypress Fairbanks Independent School District (10/10 - 10/14)

  • Andre Elementary School (Gold)
  • Bane Elementary School (Gold)
  • Danish Elementary School (Gold)
  • Hemmenway Elementary School (Gold)
  • Jowell Elementary School (Gold)
  • Kirk Elementary School (Gold)
  • Lamkin Elementary School (Gold)
  • Lee Elementary School (Gold)
  • McFee Elementary School (Gold)
  • Metcalf Elementary School (Gold)
  • Reed Elementary School (Gold)
  • Robinson Elementary School (Gold)
  • Sheridan Elementary School (Gold)
  • Walker Elementary School (Gold)

LaPorte Independent School District (10/10 - 10/14)

  • Jennie Reid Elementary School (Silver)

Katy Independent School District (10/10 - 10/14)

  • West Memorial Elementary School (Silver)

North East Independent School District (10/10 - 10/14)

  • Canyon Ridge Elementary School (Bronze)
  • Hidden Forest Elementary School (Bronze)
  • Huebner Elementary School (Bronze)
  • Oak Meadow Elementary School (Bronze)
  • Stone Oak Elementary School (Bronze)

San Benito Consolidated Independent School District (9/10 - 9/14)

  • Dr. C.M. Cash Elementary School (Gold)

McKinney Independent School District (8/10 - 8/14)

  • Minshew Elementary School (Gold)

Lewisville Independent School District (4/10 -4/14)

  • Central Elementary School (Gold)

Brenham Independent School District (4/10 - 4/14)

  • Brenham Elementary School (Gold)
  • Krause Elementary School (Gold)