Secondary menu

HUSSC

HealthierUS School Challenge - South Carolina Award Winners

Last Modified: 03/26/2014

Recognizing Excellence in Nutrition and Physical Activity

Anderson School District 4 (4/13 – 4/17)

  • Pendleton High School (Bronze)

Anderson School District Four (1/14 - 1/18)

  • Riverside Middle School (Silver)

Spartanburg District Three (1/14 - 1/18)

  • Cowpens Middle School (Silver)
  • Middle School of Pacolet (Silver)

Anderson School District Four  (4/13 – 4/17)

  • LaFrance Elementary School (Silver)
  • Pendleton Elementary School (Silver)
  • Townville Elementary School (Silver)

Legacy Charter Schools - Greenville County  (4/13 – 4/17)

  • Legacy Charter School (Gold)

Dillon District Three (2/13 – 2/17)

  • Latta High School (Silver)
  • Latta Middle School (Silver)

Spartanburg District Three (2/13 – 2/17)

  • Broome High School (Bronze)
  • Cannons Elementary School (Silver)
  • Clifdale Elementary School (Gold)
  • Cowpens Elementary School (Gold)
  • Pacolet Elementary School (Silver)

Cherokee County School District (1/13 – 1/17)

  • Blacksburg Elementary School (Bronze)
  • Blacksburg Primary School (Bronze)
  • Mary Bramlett Elementary School (Bronze)

Fort Mill School District - York 4 (12/12 – 12/16)

  • Fort Mill Elementary School (Bronze)
  • Gold Hill Elementary School (Bronze)
  • Orchard Park Elementary School (Bronze)
  • Pleasant Knoll Elementary School (Bronze)
  • Riverview Elementary School (Bronze)
  • Springfield Elementary School (Bronze)
  • Sugar Creek Elementary School (Bronze)

Lexington County School District One (7/12 – 7/16)

  • Carolina Springs Elementary School (Bronze)
  • Forts Pond Elementary School (Bronze)
  • Gilbert Elementary School (Bronze)
  • Gilbert Primary School (Bronze)
  • Lake Murray Elementary School (Bronze)
  • Lexington Elementary School (Bronze)
  • Meadow Glen Elementary School (Bronze)
  • Midway Elementary School (Bronze)
  • New Providence Elementary School (Bronze)
  • Oak Grove Elementary School (Bronze)
  • Pelion Elementary School (Bronze)
  • Pleasant Hill Elementary School (Bronze)
  • Red Bank Elementary School (Bronze)
  • Rocky Creek Elementary School (Bronze)
  • Saxe Gotha Elementary School (Bronze)
  • White Knoll Elementary School (Bronze)

Richland County School District One (1/12 – 1/16)

  • A.C. Flora High School (Bronze)
  • A.J. Lewis Greenview Elementary School (Bronze)
  • Alcorn Middle School (Bronze)
  • Arden Elementary School (Silver)
  • Bradley Elementary School (Silver)
  • Brennan Elementary School (Bronze)
  • Brockman Elementary School (Bronze)
  • Burnside Elementary School (Bronze)
  • Burton-Pack Elementary School (Silver)
  • C.A. Johnson High School (Silver)
  • Carver-Lyon Elementary School (Bronze)
  • Caughman Road Elementary School (Bronze)
  • Columbia High School (Bronze)
  • Crayton Middle School (Bronze)
  • Dreher High School (Bronze)
  • E.E. Taylor Elementary School (Bronze)
  • Eau Claire High School (Silver)
  • Forest Heights Elementary School (Bronze)
  • Gadsden Elementary School (Bronze)
  • Gibbes Middle School (Gold)
  • Hand Middle School (Bronze)
  • Hopkins Elementary School (Bronze)
  • Hopkins Middle School (Gold)
  • Horrell Hill Elementary School (Bronze)
  • Hyatt Park Elementary School (Silver)
  • J.P. Thomas Elementary School (Bronze)
  • Keenan High School (Bronze)
  • Logan Elementary School (Bronze)
  • Lower Richland High School (Bronze)
  • Meadowfield Elementary School (Silver)
  • Mill Creek Elementary School (Bronze)
  • Moore Elementary School (Bronze)
  • Pendergrass-Fairwold Elementary School (Bronze)
  • Pinegrove Elementary School (Bronze)
  • Rhame Elementary School (Bronze)
  • Rosewood Elementary School (Bronze)
  • St. Andrews Middle School (Bronze)
  • Sandel Elementary School (Bronze)
  • Satchel Ford Elementary School (Bronze)
  • Southeast Middle School (Bronze)
  • South Kilbourne Elementary School (Bronze)
  • W.A. Perry Middle School (Silver)
  • W.G. Sanders Middle School (Silver)
  • Watkins-Nance Elementary School (Silver)
  • Webber Elementary School (Silver)

Pickens County School District (1/12 – 1/16)

  • A.R. Lewis Elementary School (Bronze)
  • Ambler Elementary School (Bronze)
  • Central Elementary School (Bronze)
  • Clemson Elementary School (Bronze)
  • Crosswell Elementary School (Bronze)
  • Dacusville Elementary School (Bronze)
  • Dacusville Middle School (Bronze)
  • Daniel High School (Bronze)
  • Easley High School (Bronze)
  • East End Elementary School (Bronze)
  • Edwards Middle School (Bronze)
  • Forest Acres Elementary School (Bronze)
  • Gettys Middle School (Bronze)
  • Hagood Elementary School (Bronze)
  • Holly Springs Elementary School (Bronze)
  • Liberty Elementary School (Bronze)
  • Liberty High School (Bronze)
  • Liberty Middle School (Bronze)
  • McKissick Elementary School (Bronze)
  • Pickens Elementary School (Bronze)
  • Pickens High School (Bronze)
  • Pickens Middle School (Bronze)
  • Simpson Alternative Education Center (Bronze)
  • Six Mile Elementary School (Bronze)
  • West End Elementary School (Bronze)

Orangeburg Consolidated School District Five (12/11 – 12/15)

  • Bethune-Bowman Elementary School (Gold)
  • Bethune-Bowman Middle/High School (Gold)
  • Brookdale Elementary School (Gold)
  • Dover Elementary School (Gold)
  • Marshall Elementary School (Gold)
  • Mellichamp Elementary School (Gold)
  • North Middle/High School (Gold)
  • OrangeburgWilkenson High School (Silver)
  • Rivelon Elementary School (Gold)
  • Robert E. Howard Middle School (Gold)
  • Sheridan Elementary School (Gold)
  • William I. Clarke Middle School (Gold)
  • Whittaker Elementary School (Gold)

Anderson School District Three (7/11 - 7/15)

  • Flat Rock Elementary School (Bronze)
  • Iva Elementary School (Bronze)
  • Starr Elementary School (Bronze)

Anderson School District Two (7/11 - 7/15)

  • Belton Elementary School (Bronze)
  • Honea Path Elementary School (Bronze)
  • Marshall Primary School (Bronze)
  • Wright Elementary School (Bronze)

Beaufort County School District (6/11 – 6/15)

  • Battery Creek High School (Bronze)
  • Beaufort Elementary School (Bronze)
  • Beaufort Middle School (Bronze)
  • Beaufort High School (Bronze)
  • Bluffton Elementary School (Bronze)
  • Bluffton Middle School (Bronze)
  • Bluffton High School (Bronze)
  • Broad River Elementary School (Bronze)
  • Coosa Elementary School (Bronze)
  • H.E. McCracken Middle School (Bronze)
  • Hilton Head Island Elementary School (Bronze)
  • Hilton Head Island Middle School (Bronze)
  • Hilton Head Island High School (Bronze)
  • Hilton Head Island School for the Creative Arts (Bronze)
  • Joseph S. Shanklin Elementary School (Gold)
  • Lady's Island Elementary School (Bronze)
  • Lady's Island Middle School (Bronze)
  • Michael C. Riley Elementary School (Bronze)
  • Mossy Oaks Elementary School (Silver)
  • Okatie Elementary School (Bronze)
  • Port Royal Elementary School (Silver)
  • Pritchardville Elementary School (Bronze)
  • Red Cedar Elementary School (Bronze)
  • Robert Smalls Middle School (Bronze)
  • St. Helena Elementary School (Bronze)
  • Shell Point Elementary School (Gold)
  • Whale Branch Elementary School (Bronze)
  • Whale Branch Middle School (Bronze)
  • Whale Branch Early College High School (Bronze)

Horry County School District (6/11 – 6/15)

  • Lakewood Elementary School (Bronze)

District 5 of Lexington and Richland Counties (5/11 - 5/15)

  • Ballentine Elementary School (Bronze)
  • Chapin Elementary School (Silver)
  • Dutch Fork Elementary School (Silver)
  • Harbison West Elementary School (Silver)
  • H.E. Corley Elementary School (Silver)
  • Irmo Elementary School (Silver)
  • Lake Murray Elementary School (Bronze)
  • Leaphart Elementary School (Silver)
  • Nursery Road Elementary School (Silver)
  • Oak Pointe Elementary School (Bronze)
  • River Springs Elementary School (Bronze)
  • Seven Oaks Elementary School (Bronze)

Lexington County School District Three (2/11 – 2/15)

  • Batesburg-Leesville Elementary School (Bronze)
  • Batesburg-Leesville Primary School (Silver)

Spartanburg School District Five (7/10 – 7/14)

  • Wellford Elementary School (Bronze)

Spartanburg School District Seven (7/10 – 7/14)

  • Houston Elementary School (Bronze)
  • Jesse Boyd Elementary School (Bronze)
  • Park Hills Elementary School (Bronze)

Anderson School District Four (6/10 – 6/14)

  • La France Elementary School (Bronze)
  • Mt. Lebanon Elementary School (Bronze)
  • Pendleton Elementary School (Bronze)
  • Townville Elementary School (Bronze)

Dillon County School District (6/10 – 6/14)

  • Latta Early Childhood Center (Bronze)
  • Latta Elementary School (Bronze)

Spartanburg County District One (6/10 – 6/14)

  • Campobello Gramling School (Bronze)
  • Holly Spring-Motlow Elementary School (Bronze)
  • Inman Elementary School (Bronze)
  • New Prospect Elementary School (Bronze)
  • O.P. Earle Elementary School (Bronze)

Spartanburg County District Two (6/10 – 6/14)

  • Boiling Springs Intermediate School (Bronze)
  • Boiling Springs Elementary School (Bronze)
  • Carlisle-Foster's Grove Elementary School (Bronze)
  • Chesnee Elementary School (Bronze)
  • Cooley Springs-Fingerville Elementary School (Bronze)
  • Hendrix Elementary School (Bronze)
  • Mayo Elementary School (Bronze)
  • Oakland Elementary School (Bronze)

Spartanburg County District Three (6/10 – 6/14)

  • Cowpens Elementary School (Bronze)
  • Clifdale Elementary School (Bronze)
  • Cannons Elementary School (Bronze)

Spartanburg County District Five (6/10 – 6/14)

  • Abner Creek Elementary School (Bronze)
  • Duncan Elementary School (Bronze)
  • Lyman Elementary School (Bronze)
  • Pacolet Elementary School (Bronze)
  • Reidville Elementary School (Bronze)
  • River Ridge Elementary School (Bronze)

Spartanburg County District Six (6/10 – 6/14)

  • Anderson Mill Elementary School (Bronze)
  • Arcadia Elementary School (Bronze)
  • Fairforest Elementary School (Bronze)
  • Jesse S. Bobo Elementary School (Bronze)
  • Lone Oak Elementary School (Bronze)
  • Roebuck Elementary School (Bronze)
  • Woodland Heights Elementary School (Bronze)

Spartanburg County District Seven (6/10 – 6/14)

  • Chapman Elementary School (Bronze)
  • Cleveland Elementary/Middle School (Bronze)
  • E.P. Todd Elementary School (Bronze)
  • Mary H. Wright Elementary School (Bronze)
  • Pine Street Elementary School (Bronze)