HUSSC

HealthierUS School Challenge - Minnesota Award Winners

Last Modified: 11/21/2013

Recognizing Excellence in Nutrition and Physical Activity

Hopkins Public Schools (3/13 – 3/17)

  • Alice Smith Elementary School (Bronze)
  • Eisenhower Elementary School (Bronze)
  • Gatewood Elementary School (Bronze)
  • Glen Lake Elementary School (Bronze)
  • Meadowbrook Elementary School (Bronze)
  • Tanglen Elementary School (Bronze)

Anoka-Hennepin School District (2/13 – 2/17)

  • Adams Elementary School (Silver)
  • Andover Elementary School (Silver)
  • Champlin Brooklyn Park Academy (Bronze)
  • Crooked Lake Elementary School (Silver)
  • Dayton Elementary School (Silver)
  • Eisenhower Elementary School (Silver)
  • Franklin Elementary School (Silver)
  • Hamilton Elementary School (Silver)
  • Hoover Elementary School (Silver)
  • Jefferson Elementary School (Silver)
  • Johnsville Elementary School (Silver)
  • Madison Elementary School (Silver)
  • McKinley Elementary School (Silver)
  • Mississippi Elementary School (Bronze)
  • Morris Bye Elementary School (Silver)
  • Oxbow Creek Elementary School (Silver)
  • Ramsey Elementary School (Bronze)
  • Rum River Elementary School (Silver)
  • Sand Creek Elementary School (Silver)
  • Wilson Elementary School (Silver)

Dover-Eyota Public Schools ISD 533 (2/13 – 2/17)

  • Dover-Eyota Elementary School (Silver)

#846 School District (1/13 – 1/17)

  • Breckenridge Elementary-Middle School (Gold)

Burnsville ISD #191 (1/13 – 1/17)

  • Edward Neill Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Gideon Pond Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Harriet Bishop Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Hidden Valley Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Marion W. Savage Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Rahn Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Sioux Trail Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Sky Oaks Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Vista View Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • William Byrne Elementary School (Gold Award of Distinction)

ISD #347 Willmar Public Schools (1/13 – 1/17)

  • Kennedy Elementary School (Gold)
  • Roosevelt Elementary School (Gold)

South St. Paul Public School #6 (11/12 – 11/16)

  • Kaposia Education Center (Silver)
  • Lincoln Center Elementary School (Silver)

Bemidji Area Schools ISD #31 (10/12 – 10/16)

  • Central Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Horace May Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • J.W. Smith Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Lincoln Elementary School(Gold Award of Distinction)
  • Northern Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Paul Bunyan Elementary School (Silver)
  • Solway Elementary School (Gold Award of Distinction)

Columbia Heights Public School District (10/12 – 10/16)

  • Columbia Academy (Silver)
  • Highland Elementary School (Silver)
  • North Park Elementary School (Silver)
  • Valley View Elementary School (Silver)

Inver Grove Heights Community Schools (10/12 – 10/16)

  • Hilltop Elementary School (Silver)
  • Pine Bend Elementary School (Silver)
  • Salem Hills Elementary School (Silver)

Northfield Public School ISD #659 (10/12 – 10/16)

  • Bridgewater Elementary School (Silver)
  • Greenvale Park Elementary School (Silver)
  • Sibley Elementary School (Silver)

ISD 197 West St. Paul (7/12 – 7/16)

  • Friendly Hills Middle School (Silver)
  • Henry Sibley High School (Silver)
  • Heritage E-STEM Middle School (Gold)

Perham-Dent Public Schools (7/12 – 7/16)

  • Heart of the Lakes Elementary School (Silver)

Hastings School District (12/11 – 12/15)

  • Christa McAuliffe Elementary School (Silver)
  • John F. Kennedy Elementary School (Silver)
  • Pinecrest Elementary School (Silver)

ISD 197 West St. Paul (12/11 – 12/15)

  • Garlough Elementary School (Silver)
  • Mendota Elementary School (Silver)
  • Moreland Elementary School (Silver)
  • Pilot Knob Elementary School (Silver)
  • Somerset Elementary School (Silver)

Mounds View School District (12/11 – 12/15)

  • Sunnyside Elementary School (Silver)

Adrian Public Schools (6/10 - 6/14)

  • Adrian Elementary School (Silver)

Independent School District 196, Rosemount, Apple Valley and Eagan (3/10 - 2/14)

  • Cedar Park Elementary School (Silver)
  • Deerwood Elementary School (Silver)
  • Diamond Path Elementary School (Silver)
  • Echo Park Elementary School (Silver)
  • Glacier Hills Elementary School (Silver)
  • Greenleaf Elementary School (Silver)
  • Highland Elementary School (Silver)
  • Northview Elementary School (Silver)
  • Oak Ridge Elementary School (Silver)
  • Parkview Elementary School (Silver)
  • Pinewood Elementary School (Silver)
  • Red Pine Elementary School (Silver)
  • Rosemont Elementary School (Silver)
  • Shannon Park Elementary School (Silver)
  • Southview Elementary School (Silver)
  • Thomas Lake Elementary School (Silver)
  • Westview Elementary School (Silver)
  • Woodland Elementary School (Silver)