HUSSC

Georgia Award Winners

Last Modified: 08/22/2014

Recognizing Excellence in Nutrition and Physical Activity

DeKalb County School District 1 (2/13 – 2/17)

  • Briarlake Elementary School (Bronze)
  • Fernbank Elementary School (Bronze)
  • Oak Grove Elementary School (Bronze)

Fulton County Schools (11/12 – 11/16)

  • Abbotts Hill Elementary School (Bronze)
  • Palmetto Elementary School (Bronze)

Griffin-Spalding County School System (10/12 – 10/16)

  • Cowan Road Middle School (Bronze)

Atlanta Public Schools (6/12 – 6/16)

  • Adamsville Elementary School (Bronze)
  • A.F. Herndon Elementary School (Bronze)
  • Beecher Hills Elementary School (Bronze)
  • Bolton Academy Elementary School (Bronze)
  • Burgess-Peterson Academy (Bronze)
  • Capitol View Elementary School (Bronze)
  • Cascade Elementary School (Bronze)
  • Centennial Place Elementary School (Bronze)
  • Charles R. Drew Charter Elementary School (Silver)
  • Cleveland Elementary School (Bronze)
  • Continental Colony Elementary School (Bronze)
  • Cook Elementary School (Bronze)
  • Deerwood Elementary School (Bronze)
  • D.H. Stanton Elementary School (Silver)
  • East Lake Elementary School (Silver)
  • E.L. Connally Elementary School (Silver)
  • E. Rivers Elementary School (Bronze)
  • Fickett Elementary School (Silver)
  • Frank L. Stanton Elementary School (Silver)
  • Frederick Wilson Benteen Elementary School (Bronze)
  • Garden Hills Elementary School (Bronze)
  • George Alexander Towns Elementary School (Silver)
  • Charles L. Gideon Elementary School (Silver)
  • Grove Park Elementary School (Silver)
  • Heritage Elementary School (Silver)
  • Hill-Hope Elementary School (Silver)
  • Hutchinson Elementary School (Bronze)
  • John Wesley Dobbs Elementary School (Bronze)
  • Joseph W. Humphries Elementary School (Bronze)
  • L.O. Kimberly Elementary School (Bronze)
  • L.P. Miles Elementary School (Bronze)
  • M. Agnes Jones Elementary School (Bronze)
  • Margaret Fain Elementary School (Bronze)
  • Mary Lin Elementary School (Bronze)
  • Mary M. Bethune Elementary School (Silver)
  • Morningside Elementary School (Bronze)
  • Morris Brandon School (Bronze)
  • Parkside Elementary School (Bronze)
  • Paul L. Dunbar Elementary School (Silver)
  • Perkerson Elementary School (Bronze)
  • Peyton Forest Elementary School (Bronze)
  • Sarah Smith Elementary School (Bronze)
  • Slater Elementary School (Bronze)
  • Springdale Park Elementary School (Bronze)
  • Thomasville Elementary School (Silver)
  • Toomer Elementary School (Bronze)
  • Usher-Collier Heights Elementary School (Bronze)
  • Venetian Hills Elementary School (Silver)
  • Walter F. White Elementary School (Bronze)
  • Warren T. Jackson Elementary School (Bronze)
  • West Manor Elementary School (Silver)
  • Whitefoord Elementary School (Silver)
  • William M. Finch Elementary School (Silver)
  • William J. Scott Elementary School (Bronze)
  • William T. Boyd Elementary School (Bronze)
  • Woodson Elementary School (Silver)

Cobb County School District (6/12 – 6/16)

  • Addison Elementary School (Bronze)
  • Argyle Elementary School (Bronze)
  • Austell Intermediate School (Bronze)
  • Austell Primary School (Bronze)
  • Baker Elementary School (Bronze)
  • Bells Ferry Elementary School (Bronze)
  • Belmont Hills Elementary School (Bronze)
  • Birney Elementary School (Bronze)
  • Blackwell Elementary School (Bronze)
  • Brown Elementary School (Bronze)
  • Brumby Primary School (Bronze)
  • Bryant Primary School (Bronze)
  • Chalker Elementary School (Bronze)
  • Cheatham Hill Elementary School (Bronze)
  • Clay Elementary School (Bronze)
  • Compton Elementary School (Bronze)
  • Davis Elementary School (Bronze)
  • Dowell Elementary School (Bronze)
  • Due West Elementary School (Bronze)
  • Eastvalley Elementary School (Bronze)
  • Fair Oaks Elementary School (Bronze)
  • Garrison Mill Elementary School (Bronze)
  • Green Acres Elementary School (Bronze)
  • Harmony Leland Elementary School (Bronze)
  • Hayes Elementary School (Bronze)
  • Hollydale Elementary School (Bronze)
  • Keheley Elementary School (Bronze)
  • Kennesaw Elementary School (Bronze)
  • Kincaid Elementary School (Bronze)
  • LaBelle School (Bronze)
  • Mableton Elementary School (Bronze)
  • Milford Elementary School (Bronze)
  • Mount Bethel Elementary School (Bronze)
  • Mountain View School (Bronze)
  • Murdock Elementary School (Bronze)
  • Nicholson Elementary School (Bronze)
  • Nickajack Elementary School (Bronze)
  • Norton Park School (Bronze)
  • Pickett’s Mill Elementary School (Bronze)
  • Pitner Elementary School (Bronze)
  • Powder Springs Elementary School (Bronze)
  • Powers Ferry School (Bronze)
  • Riverside Intermediate Elementary School (Bronze)
  • Riverside Primary Elementary School (Bronze)
  • Rocky Mount Elementary School (Bronze)
  • Russell Elementary School (Bronze)
  • Sanders Elementary School (Bronze)
  • Sedalia Park Elementary School (Bronze)
  • Sope Creek School (Bronze)
  • Still Elementary School (Bronze)
  • Teasley Elementary School (Bronze)
  • Timber Ridge Elementary School (Bronze)
  • Tritt Elementary School (Bronze)
  • Varner School (Bronze)

Savannah Chatham County School District (6/12 – 6/16)

  • Jacob G. Smith Elementary School (Bronze)

Baldwin County School District (5/12 – 5/16)

  • Blandy Hill Elementary School (Bronze)
  • Creekside Elementary School (Bronze)
  • Eagle Ridge Elementary School (Bronze)
  • Midway Elementary School (Bronze)

Bibb County School District (5/12 – 5/16)

  • Alexander II Magnet School (Bronze)
  • Agnes Barden Elementary School (Bronze)
  • Brookdale Elementary School (Bronze)
  • Burdell-Hunt Elementary School (Bronze)
  • Charles H. Bruce Elementary School (Bronze)
  • Dr. John H. Heard Elementary School (Bronze)
  • Elam Alexander Academy at Burke (Bronze)
  • Florence Bemd Elementary School (Bronze)
  • Heritage Elementary School (Bronze)
  • Ingram-Pye Elementary School (Bronze)
  • James H. Porter Elementary School (Bronze)
  • Jessie Rice Elementary School (Bronze)
  • Joseph B. Riley Elementary School (Bronze)
  • King-Danforth Elementary School (Bronze)
  • L.H. Williams Elementary School (Bronze)
  • Matilda Hartley Elementary School (Bronze)
  • McKibben Lane Elementary School (Bronze)
  • Minnie Burghard Elementary School (Bronze)
  • Northwoods Academy (Bronze)
  • Rosa Taylor Elementary School (Bronze)
  • Skyview Elementary School (Bronze)
  • Springdale Elementary School (Bronze)
  • Sonny Carter Elementary School (Bronze)
  • Union Elementary School (Bronze)
  • Vineville Academy (Bronze)
  • Walter P. Jones Elementary School (Bronze)
  • W.T. Morgan Elementary School (Bronze)

Griffin-Spalding County School System (5/1 – 5/16)

  • Jackson Road Elementary School (Bronze)

Burke County School District (12/11 – 12/15)

  • Blakeney Elementary School (Gold)
  • Burke County Middle School (Gold)
  • Sardis Girard Alexander Elementary School (Gold)
  • Waynesville Primary School (Gold)

Carrollton City Schools (12/11 – 12/15)

  • Carrollton Middle School (Gold)

Dawson County Schools (12/11 – 12/15)

  • Black's Mill Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Riverview Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Riverview Middle School (Gold Award of Distinction)

Thomas County School District (12/11 – 12/15)

  • Hand in Hand Primary School (Bronze)
  • Garrison Pilcher Elementary School (Bronze)
  • Thomas County Central High School (Bronze)

Dawson County Schools (11/11 – 11/15)

  • Kilough Elementary School (Bronze)
  • Dawson County Middle School (Silver)
  • Robinson Elementary School (Silver)

Carrollton City Schools (10/11 – 10/15)

  • Carrollton High School (Gold)

Carrollton City Schools (7/11 – 7/15)

  • Carrollton Junior High School (Gold)

Lamar County School System (6/11 – 6/15)

  • Lamar County Primary School (Bronze)

Thomas County School District (6/11 – 6/15)

  • Cross Creek Elementary School (Bronze)
  • Thomas County Middle School (Bronze)

Carrollton City Schools (5/11 – 5/15)

  • Carrollton Elementary School (Gold)

Gordon County School District (8/10 – 8/14)

  • Belwood Elementary School (Bronze)
  • Fairmount Elementary School (Bronze)
  • Red Bud Elementary School (Bronze)
  • Sonoraville Elementary School (Bronze)
  • Tolbert Elementary School (Bronze)
  • W. L. Swain Elementary School (Bronze)