HUSSC

HealthierUS School Challenge - Florida Award Winners

Last Modified: 06/02/2014

Recognizing Excellence in Nutrition and Physical Activity

Alachua County School District (5/14 - 5/18)

  • Kimball Wiles Elementary School (Bronze)
  • Terwilliger Elementary School (Bronze)
  • Waldo Community School (Bronze)

Leon County School District (5/14 - 5/18)

  • Lillian Ruediger Elementary School (Gold Award of Distinction)

Pasco County School District (5/14 - 5/18)

  • Dr. Mary Giella Elementary School (Bronze)
  • Gulfside Elementary School (Bronze)
  • Fox Hollow Elementary School (Bronze)
  • Northwest Elementary School (Bronze)
  • Veterans Elementary School (Bronze)

Leon County Schools (3/14 - 3/18)

  • Kate Sullivan Elementary School (Bronze)
  • Roberts Elementary School (Bronze)
  • W.T. Moore Elementary School (Silver)

Orange County Public Schools (3/14 - 3/18)

  • Maxey Elementary School (Silver)
  • West Creek Elementary School (Bronze)
  • Zellwood Elementary School (Silver)

Orange County Public Schools (2/14 - 2/18)

  • Jackson Middle School (Silver)
  • Liberty Middle School (Silver)

Palm Beach County School District (2/14 - 2/18)

  • Hope Centennial Elementary School (Silver)

Santa Rosa County School District (2/14 - 2/18)

  • S.S. Dixon Intermediate School (Bronze)

Sarasota County Schools (2/14 - 2/18)

  • Booker Middle School (Bronze)
  • Brookside Middle School (Bronze)
  • Heron Creek Middle School (Bronze)
  • Laurel Nokomis School (Bronze)
  • McIntosh Middle School (Bronze)
  • Sarasota Middle School (Bronze)
  • Venice Middle School (Bronze)
  • Woodland Middle School (Bronze)

Volusia County School District (2/14 - 2/18)

  • Read-Pattillo Elementary School (Silver)

Collier County School District  (5/13 – 5/17)

  • Manatee Middle School (Gold)
  • Mike Davis Elementary School (Gold)
  • Shadowlawn Elementary School (Gold)

Lake County School District  (5/13 – 5/17)

  • Triangle Elementary School (Gold Award of Distinction)

Collier County School District  (3/13 – 3/17)

  • Golden Gate Elementary School (Gold)
  • Golden Terrace Elementary School (Gold)
  • Pinecrest Elementary School (Gold)

Hernando School District  (3/13 – 3/17)

  • Brooksville Elementary School (Bronze)
  • Suncoast Elementary School (Bronze)

Lake County School District  (3/13 – 3/17)

  • Minneola Elementary School (Bronze)
  • Round Lake Elementary School (Bronze)

Lee County School District  (2/13 – 2/17)

  • Bonita Springs Elementary School (Gold Award of Distinction)

Jackson County School District  (2/13 – 2/17)

  • Cottondale Elementary School (Bronze)
  • Golson Elementary School (Bronze)
  • Graceville Elementary School (Bronze)
  • Riverside Elementary School (Bronze)
  • Sneads Elementary School (Bronze)

Manatee County School District  (2/13 – 2/17)

  • Freedom Elementary School (Silver)
  • Gullett Elementary School (Gold)
  • Willis Elementary School (Gold)

Nassau County School District  (2/13 – 2/17)

  • Callahan Elementary School (Bronze)
  • Southside Elementary School (Bronze)
  • Yulee Elementary School (Bronze)

Manatee County School District  (11/12 – 11/16)

  • Abel Elementary School (Bronze)
  • Anna Maria Elementary School (Bronze)
  • Ballard Elementary School (Bronze)
  • Bashaw Elementary School (Bronze)
  • Bayshore Elementary School (Bronze)
  • Blackburn Elementary School (Bronze)
  • Braden River Elementary School (Bronze)
  • Daughtrey Elementary School (Bronze)
  • Gene Witt Elementary School (Bronze)
  • Manatee Elementary School (Bronze)
  • McNeal Elementary School (Bronze)
  • Miller Elementary School (Bronze)
  • Mills Elementary School (Bronze)
  • Moody Elementary School (Bronze)
  • Myakka Elementary School (Bronze)
  • Oneco Elementary School (Bronze)
  • Orange Ridge Elementary School (Bronze)
  • Palm View Elementary School (Bronze)
  • Palma Sola Elementary School (Bronze)
  • Palmetto Elementary School (Bronze)
  • Prine Elementary School (Bronze)
  • Rowlett Elementary School (Bronze)
  • Samoset Elementary School (Bronze)
  • Stewart Elementary School (Bronze)
  • Tara Elementary School (Bronze)
  • Tillman Elementary School (Bronze)
  • Wakeland Elementary School (Bronze)
  • Williams Elementary School (Bronze)

Miami-Dade County Public Schools  (11/12 – 11/16)

  • UCP – Diamond Minds Transformational Leadership Academy (Silver)

Alachua County School District  (8/12 – 8/16)

  • Metcalfe Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • M.K. Rawlings Elementary School (Gold Award of Distinction)

Polk County School District  (8/12 – 8/16)

  • Horizons Elementary School(Gold Award of Distinction)

Miami-Dade County Public Schools (8/12 – 8/16)

  • Air Base Elementary School (Bronze)
  • Amelia Earhart Elementary School (Bronze)
  • Arch Creek Elementary School (Bronze)
  • Arcola Lake Elementary School (Bronze)
  • Auburndale Elementary School (Bronze)
  • Avocado Elementary School (Bronze)
  • Banyan Elementary School (Bronze)
  • Barbara Hawkins Elementary School (Bronze)
  • Bel-Aire Elementary School (Bronze)
  • Ben Sheppard Elementary School (Bronze)
  • Bent Tree Elementary School (Bronze)
  • Biscayne Elementary School (Bronze)
  • Biscayne Gardens Elementary School (Bronze)
  • Blue Lakes Elementary School (Bronze)
  • Brentwood Elementary School (Bronze)
  • Broadmoor Elementary School (Bronze)
  • Bunche Park Elementary School (Bronze)
  • Calusa Elementary School (Bronze)
  • Caribbean Elementary School (Bronze)
  • Carol City Elementary School (Bronze)
  • Charles David Wyche, Jr. Elementary School (Bronze)
  • Charles R. Drew Elementary School (Bronze)
  • Charles R. Hadley Elementary School (Bronze)
  • Christina M. Eve Elementary School (Bronze)
  • Citrus Grove Elementary School (Bronze)
  • Claude Pepper Elementary School (Bronze)
  • Coconut Grove Elementary School (Bronze)
  • Colonial Drive Elementary School (Bronze)
  • Comstock Elementary School (Bronze)
  • Coral Park Elementary School (Bronze)
  • Coral Reef Elementary School (Bronze)
  • Coral Terrace Elementary School (Bronze)
  • Crestview Elementary School (Bronze)
  • Cutler Ridge Elementary School (Bronze)
  • Cypress Elementary School (Bronze)
  • Dante B. Fascell Elementary School (Bronze)
  • David Fairchild Elementary School (Bronze)
  • Dr. Carlos J. Finlay Elementary School (Bronze)
  • Dr. Edward L. Whigham Elementary School (Bronze)
  • Dr. Gilbert Porter Elementary School (Bronze)
  • Dr. Manuel C. Barreiro Elementary School (Bronze)
  • Dr. Robert B. Ingram Elementary School (Bronze)
  • E.W.F. Stirrup Elementary School (Bronze)
  • Earlington Heights Elementary School (Bronze)
  • Edison Park Elementary School (Bronze)
  • Emerson Elementary School (Bronze)
  • Eneida Massas Hartner Elementary School (Bronze)
  • Ethel F. Beckford/Richmond Elementary School (Bronze)
  • Ethel Koger Beckham Elementary School (Bronze)
  • Fairlawn Elementary School (Bronze)
  • Flagami Elementary School (Bronze)
  • Flamingo Elementary School (Bronze)
  • Florida City Elementary School (Bronze)
  • Frances S. Tucker Elementary School (Bronze)
  • Frederick Douglass Elementary School (Bronze)
  • Fulford Elementary School (Bronze)
  • George Washington Carver Elementary School (Bronze)
  • Gertrude K. Edelman/Sabal Palm Elementary School (Bronze)
  • Gloria Floyd Elementary School (Bronze)
  • Golden Glades Elementary School (Bronze)
  • Goulds Elementary School (Bronze)
  • Gratigny Elementary School (Bronze)
  • Greenglade Elementary School (Bronze)
  • Greynolds Park Elementary School (Bronze)
  • Gulfstream Elementary School (Bronze)
  • Henry E.S. Reeves Elementary School (Bronze)
  • Henry M. Flagler Elementary School (Bronze)
  • Henry S. West Laboratory School (Bronze)
  • Hialeah Elementary School (Bronze)
  • Hialeah Gardens Elementary School (Bronze)
  • Hibiscus Elementary School (Bronze)
  • Holmes Elementary School (Bronze)
  • Howard Drive Elementary School (Bronze)
  • Jack D. Gordon Elementary School (Bronze)
  • James H. Bright/J.W. Johnson Elementary School (Bronze)
  • Jesse J. McCrary, Jr. Elementary School (Bronze)
  • Joe Hall Elementary School (Bronze)
  • Joella C. Good Elementary School (Bronze)
  • John G. Dupuis Elementary School (Bronze)
  • Kelsey L. Pharr Elementary School (Bronze)
  • Kendale Elementary School (Bronze)
  • Kendale Lakes Elementary School (Bronze)
  • Kensington Park Elementary School (Bronze)
  • Kinloch Park Elementary School (Bronze)
  • Lake Stevens Elementary School (Bronze)
  • Lakeview Elementary School (Bronze)
  • Laura C. Saunders Elementary School (Bronze)
  • Lenora Braynon Smith Elementary School (Bronze)
  • Liberty City Elementary School (Bronze)
  • Lorah Park Elementary School (Bronze)
  • Ludlam Elementary School (Bronze)
  • Madie Ives Community Elementary School (Bronze)
  • Mae M. Walters Elementary School (Bronze)
  • Marjory Stoneman Douglas Elementary School (Bronze)
  • Maya Angelou Elementary School (Bronze)
  • Meadowlane Elementary School (Bronze)
  • Melrose Elementary School (Bronze)
  • Miami Gardens Elementary School (Bronze)
  • Miami Heights Elementary School (Bronze)
  • Miami Park Elementary School (Bronze)
  • Miami Shores Elementary School (Bronze)
  • Miami Springs Elementary School (Bronze)
  • Morningside Elementary School (Bronze)
  • Myrtle Grove Elementary School (Bronze)
  • Nathan B. Young Elementary School (Bronze)
  • Natural Bridge Elementary School (Bronze)
  • Norland Elementary School (Bronze)
  • Norma Butler Bossard Elementary School (Bronze)
  • North Beach Elementary School (Bronze)
  • North Dade Center for Modern Languages (Bronze)
  • North Glade Elementary School (Bronze)
  • North Hialeah Elementary School (Bronze)
  • North Miami Elementary School (Bronze)
  • North Twin Lakes Elementary School (Bronze)
  • Norwood Elementary School (Bronze)
  • Oak Grove Elementary School (Bronze)
  • Ojus Elementary School (Bronze)
  • Olinda Elementary School (Bronze)
  • Oliver Hoover Elementary School (Bronze)
  • Olympia Heights Elementary School (Bronze)
  • Orchard Villa Elementary School (Bronze)
  • Palm Lakes Elementary School (Bronze)
  • Palm Springs Elementary School (Bronze)
  • Palm Springs North Elementary School (Bronze)
  • Palmetto Elementary School (Bronze)
  • Parkview Elementary School (Bronze)
  • Parkway Elementary School (Bronze)
  • Paul Laurence Dunbar Elementary School (Bronze)
  • Perrine Elementary School (Bronze)
  • Phillis Wheatley Elementary School (Bronze)
  • Phyllis Ruth Miller Elementary School (Bronze)
  • Pine Lake Elementary School (Bronze)
  • Pine Villa Elementary School (Bronze)
  • Pinecrest Elementary School (Bronze)
  • Poinciana Park Elementary School (Bronze)
  • Rainbow Park Elementary School (Bronze)
  • Redland Elementary School (Bronze)
  • Redondo Elementary School (Bronze)
  • Riverside Elementary School (Bronze)
  • Robert Russa Moton Elementary School (Bronze)
  • Rockway Elementary School (Bronze)
  • Royal Green Elementary School (Bronze)
  • Royal Palm Elementary School (Bronze)
  • Santa Clara Elementary School (Bronze)
  • Scott Lake Elementary School (Bronze)
  • Seminole Elementary School (Bronze)
  • Shadowlawn Elementary School (Bronze)
  • Shenandoah Elementary School (Bronze)
  • Silver Bluff Elementary School (Bronze)
  • Skyway Elementary School (Bronze)
  • Snapper Creek Elementary School (Bronze)
  • South Hialeah Elementary School (Bronze)
  • South Miami Heights Elementary School (Bronze)
  • South Pointe Elementary School (Bronze)
  • Southside Elementary School (Bronze)
  • Spanish Lake Elementary School (Bronze)
  • Springview Elementary School (Bronze)
  • Sunset Elementary School (Bronze)
  • Sunset Park Elementary School (Bronze)
  • Sweetwater Elementary School (Bronze)
  • Sylvania Heights Elementary School (Bronze)
  • Thena C. Crowder Elementary School (Bronze)
  • Toussaint L’Ouverture Elementary School (Bronze)
  • Treasure Island Elementary School (Bronze)
  • Tropical Elementary School (Bronze)
  • Twin Lakes Elementary School (Bronze)
  • Van E. Blanton Elementary School (Bronze)
  • Village Green Elementary School (Bronze)
  • Virginia A. Boone/Highland Oaks Elementary School (Bronze)
  • W.J. Bryan Elementary School (Bronze)
  • Wesley Matthews Elementary School (Bronze)
  • West Hialeah Gardens Elementary School (Bronze)
  • West Homestead Elementary School (Bronze)
  • Whispering Pines Elementary School (Bronze)
  • William A. Chapman Elementary School (Bronze)
  • William Lehman Elementary School (Bronze)
  • Zora Neale Hurston Elementary School (Bronze)

Orange County School District (6/12 – 6/16)

  • Dr. Phillips Elementary School (Bronze)
  • Lee Middle School (Silver)
  • Whispering Oaks Elementary School (Bronze)

Manatee County School District (3/12 – 3/16)

  • Haile Middle School (Silver)
  • Kinnan Elementary School (Silver)
  • Rogers Garden Elementary School (Bronze)
  • Sea Breeze Elementary School (Silver)

Orange County Public Schools (3/12 – 3/16)

  • Avalon Middle School (Bronze)
  • Bridgewater Middle School (Bronze)
  • Southwest Middle School (Bronze)

Sarasota County School District (3/12 – 3/16)

  • Alta Vista Elementary School (Silver)
  • Atwater Elementary School (Silver)
  • Brentwood Elementary School (Silver)
  • Cranberry Elementary School (Silver)
  • Emma E. Booker Elementary School (Silver)
  • Englewood Elementary School (Silver)
  • Fruitville Elementary School (Silver)
  • Garden Elementary School (Silver)
  • Glenallen Elementary School (Silver)
  • Gocio Elementary School (Silver)
  • Gulf Gate Elementary School (Silver)
  • Lamarque Elementary School (Silver)
  • Lakeview Elementary School (Silver)
  • Phillippi Shores Elementary School (Silver)
  • Toledo Blade Elementary School (Silver)
  • Tuttle Elementary School (Silver)
  • Wilkinson Elementary School (Silver)

Palm Beach County School District (2/12 – 2/16)

  • S.D. Spady Elementary School (Bronze)

Brevard County School District (1/12 – 1/16)

  • Jupiter Elementary School (Gold)

Palm Beach County School District (1/12 – 1/16)

  • Pine Jog Elementary School (Bronze)

Putnam County School District (12/11 – 12/15)

  • Middleton-Burney Elementary School (Gold Award of Distinction)

Santa Rosa County School District (12/11 – 12/15)

  • Bagdad Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Berryhill Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Chumuckla Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • East Milton Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Holley Navarre Intermediate School (Gold Award of Distinction)
  • Holley Navarre Middle School (Gold Award of Distinction)
  • Holley Navarre Primary School (Gold Award of Distinction)
  • Russell Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • S.S. Dixon Primary School (Silver)
  • West Navarro Intermediate School (Silver)
  • W.H. Rhodes Elementary School (Gold Award of Distinction)

Sarasota County School District (12/11 – 12/15)

  • Ashton Elementary School (Bronze)
  • Bay Haven Elementary School (Bronze)
  • Southside Elementary School (Bronze)
  • Tatum Ridge Elementary School (Bronze)
  • Venice Elementary School (Bronze)

Santa Rosa County School District (10/11 – 10/15)

  • Gulf Breeze Middle School (Bronze)
  • Sims Middle School (Bronze)

Santa Rosa County School District (7/11 – 7/15)

  • Pea Ridge Elementary School (Silver)

Florida State University Schools, Inc. (6/11 – 6/15)

  • Florida State University School (Bronze)