HUSSC

HealthierUS School Challenge - Maine Award Winners

Last Modified: 11/22/2013

Recognizing Excellence in Nutrition and Physical Activity

Millinocket School Department (5/13 – 5/17)

  • Granite Street Elementary School (Bronze)

RSU #10 (5/13 – 5/17)

  • Hartford Sumner Elementary School (Bronze)
  • Meroby Elementary School (Bronze)

AOS 93 (4/13 – 4/17)

  • Bristol Consolidated School (Bronze)
  • Great Salt Bay Community School (Bronze)
  • Jefferson Village School (Bronze)
  • Nobleboro Central School (Bronze)
  • South Bristol School (Bronze)

Brewer School Department (4/13 – 4/17)

  • Brewer Community School (Bronze)

MSAD 52 (4/13 – 4/17)

  • Tripp Middle School (Gold)

MSAD 75 (4/13 – 4/17)

  • Bowdoin Central School (Bronze)
  • Bowdoinham Community School (Bronze)
  • Harpswell Community School (Bronze)
  • Mt. Ararat Middle School (Bronze)
  • Williams-Cone School (Bronze)
  • Woodside Elementary School (Bronze)

Regional School Unit #20 (4/13 – 4/17)

  • Ames Elementary School (Bronze)
  • Captain Albert W. Stevens Elementary School (Bronze)
  • East Belfast Elementary School (Bronze)
  • Edna Drinkwater Elementary School (Bronze)
  • Kermit Nickerson Elementary School (Bronze)

RSU 19 (4/13 – 4/17)

  • Corinna Elementary School (Bronze)
  • Etna-Dixmont School (Bronze)
  • Hartland Consolidated School (Bronze)
  • Newport Elementary School (Bronze)
  • Nokomis Regional High School (Bronze)
  • Sebasticook Valley Middle School (Bronze)
  • Somerset Valley Middle School (Bronze)
  • St. Albans Consolidated School (Bronze)

RSU 24 (4/13 – 4/17)

  • Ellsworth Elementary-Middle School (Bronze)

RSU 68/MSAD 68 (4/13 – 4/17)

  • SeDoMoCha Elementary School (Bronze)
  • SeDoMoCha Middle School (Bronze)

Hermon School District (3/13 – 3/17)

  • Hermon Middle School (Bronze)

Mount Desert Island Regional School System (3/13 – 3/17)

  • Connors Emerson School (Bronze)
  • Mount Desert Elementary School (Gold Award of Distinction)
  • Pemetic Elementary School (Bronze)
  • Tremont Consolidated School (Bronze)
  • Trenton Elementary School (Bronze)

RSU 54 (3/13 – 3/17)

  • Bloomfield Elementary School (Bronze)
  • Canaan Elementary School (Bronze)
  • Margaret Chase Smith School (Bronze)
  • Mill Stream Elementary School (Bronze)
  • North Elementary School (Bronze)
  • Skowhegan Area Middle School (Bronze)

Bangor School Department (2/13 – 2/17)

  • Abraham Lincoln School (Bronze)
  • Downseat School (Bronze)
  • Fairmount School (Bronze
  • Fourteenth Street School (Bronze)
  • Fruit Street School (Bronze)
  • Mary Snow School (Bronze)
  • Vine Street School (Bronze)

RSU 41 (2/13 – 2/17)

  • Brownville Elementary School (Bronze)
  • Marion C. Cook School (Bronze)
  • Milo Elementary School (Bronze)

RSU 49 (2/13 – 2/17)

  • Albion Elementary School (Bronze)
  • Benton Elementary School (Bronze)
  • Clinton Elementary School (Bronze)
  • Fairfield Primary School (Bronze)

RSU 74 (2/13 – 2/17)

  • Carrabec Community School (Bronze)
  • Garret Schenck Elementary School (Bronze)
  • Solon Elementary School (Bronze)

RSU 5 (12/12 – 12/16)

  • Durham Community School (Bronze)
  • Pownal Elementary School (Bronze)

RSU 31/MSAD 31 (12/12 – 12/16)

  • Enfield Station School (Bronze)

SAD 22 (12/12 – 12/16)

  • Earl C. McGraw School (Bronze)
  • George B. Weatherbee School (Bronze)
  • Leroy H. Smith School (Bronze)

MSAD 59 (11/12 – 11/16)

  • Madison Elementary School (Bronze)

RSU 34 (10/12 – 10/16)

  • Alton Elementary School (Bronze)
  • Old Town Elementary School (Bronze)
  • Viola Rand Elementary School (Bronze)

School Union 60 (10/12 – 10/16)

  • Greenville Middle/High School (Bronze)
  • Nickerson Elementary School (Bronze)

RSU 80/MSAD 4 (7/12 – 7/16)

  • Piscataquis Community Elementary School (Bronze)
  • Piscataquis Community Secondary School (Bronze)

RSU 60/MSAD 60 (6/12 – 6/16)

  • North Berwick Elementary School (Bronze)
  • Vivian E. Hussey Primary School (Bronze)

MSAD 55 (5/12 – 5/16)

  • Baldwin Consolidated Elementary School (Silver)
  • Cornish Elementary School (Silver)
  • South Hiram Elementary School (Silver)

Sanford School District (5/12 – 5/16)

  • Carl J. Lamb School (Bronze)
  • Emerson School (Bronze)
  • Lafayette School (Bronze)
  • Willard School (Bronze)

MSAD 72 Pequawket (3/12 – 3/16)

  • Charles A. Snow Elementary School (Bronze)
  • Brownfield-Denmark Elementary School (Bronze)
  • New Suncook Elementary School (Bronze)

South Portland Catholic School (1/12 – 1/16)

  • Holy Cross School (Bronze)

Regional School Unit 21 (1/12 – 1/16)

  • Kennebunkport Consolidated School (Bronze)
  • Kennebunk Elementary School (Bronze)
  • Mildred L. Day School (Bronze)
  • Sea Road School (Bronze)

Regional School Unit 23 (12/11 – 12/15)

  • C. K. Burns School (Bronze)
  • Dayton Consolidated School (Bronze)
  • Governor Fairfield School (Bronze)
  • Jameson Elementary School (Bronze)
  • Young School (Bronze)

Wells-Ogunquit Central School District (12/11 – 12/15)

  • Wells Elementary School (Silver)

Kittery School Department (10/11 - 10/15)

  • Horace Mitchell Primary School (Bronze)
  • Shapleigh School (Bronze)

York School District (10/11 – 10/15)

  • Coastal Ridge Elementary School (Bronze)
  • Village Elementary School (Bronze)

MSAD 51 (7/11 - 7/15)

  • Mabel Wilson School (Bronze)
  • North Yarmouth Memorial School (Bronze)

Scarborough School District (7/11 – 7/15)

  • Benjamin Wentworth Intermediate School (Bronze)
  • Blue Point Primary School (Bronze)
  • Eight Corners Primary School (Bronze)
  • Pleasant Hill Primary School (Bronze)

South  Portland School District (7/11 - 7/15)

  • Dora L. Small Elementary School (Bronze)
  • Frank I. Brown Elementary School (Bronze)
  • Helena Dyer Elementary School (Bronze)
  • James Otis Kaler Elementary School (Bronze)
  • Waldo T. Skillin Elementary School (Bronze)

Westbrook School District (7/11 – 7/15)

  • Canal Elementary School (Bronze)
  • Congin Elementary School (Bronze)
  • Prides Corner Elementary School (Bronze)
  • Saccarappa Elementary School (Bronze)

Yarmouth Maine School District (7/11 – 7/15)

  • William H. Rowe School (Bronze)
  • Yarmouth Elementary School (Bronze)

Boothbay Schools - AOS 98 School District (5/11 – 5/15)

  • Boothbay Region Elementary School (Bronze)
  • Edgecomb Eddy School (Bronze)

Falmouth Public School District (5/11 – 5/15)

  • DW Lunt Elementary School (Bronze)
  • Plummer Motz Elementary School (Bronze)

Lakes Region SAD61 (5/11 – 5/15)

  • Lake Region Middle School (Bronze)
  • Sebago Elementary School (Bronze)
  • Songo Locks School (Bronze)
  • Stevens Brook Elementary School (Bronze)

Portland Public School District (5/11 – 5/15)

  • East End Community School (Bronze)
  • Fred P. Hall Elementary School (Bronze)
  • Howard C. Reiche Elementary School (Bronze)
  • Longfellow Elementary School (Bronze)
  • Nathan Clifford Elementary School (Bronze)
  • Peaks Island Elementary School (Bronze)
  • Presumpscot Elementary School (Bronze)
  • Riverton Elementary School (Bronze)

Regional School Unit 5 (5/11 – 5/15)

  • Mast Landing School (Bronze)
  • Morse Street School (Bronze)

Regional School Unit 52 (6/10 – 6/14)

  • Greene Central School (Silver)
  • Leeds Central School (Silver)
  • Turner Primary School (Silver)
  • Turner Elementary School (Silver)